2021-01-28 09:04
Ile straci polski eksport żywności? © pixabay.com
Przeczytaj także: Mamy rekordowy eksport żywności
Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia br. minimalizują ryzyko wysokich ceł na niektóre artykuły spożywcze, co znacznie obniżyłoby konkurencyjność polskich produktów na wyspach brytyjskich. Bez tego, szczególnie w przypadku wytwórców produktów mniej przetworzonych, konieczne byłoby poszukiwanie innych rynków zbytu. A to nie byłoby takie proste na przykład w przypadku producentów mięsa i wyrobów mięsnych. Ich sprzedaż wymaga zatwierdzenia przez miejscowe służby sanitarne, co jest procesem długotrwałym i szybkie znalezienie alternatywnych rynków zbytu byłoby ogromnym wyzwaniem – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk sektorowy Santander Bank Polska.
fot. pixabay.com
Ile straci polski eksport żywności?
Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych nabywców polskich produktów mięsnych.
Wielka Brytania – pomimo Brexitu – pozostaje krajem o wysokim potencjale dla polskiego sektora rolno-spożywczego. To rynek prawie 67 milionów konsumentów i jedna z największych gospodarek światowych. To również kraj, w którym - według szacunków brytyjskiego urzędu statystycznego - żyje prawie milion Polaków. Tworzy to potencjał do rozwoju sprzedaży zarówno towarów masowych, nieprzetworzonych, ale też produktów wysoko przetworzonych, w tym sprzedawanych pod markami polskich producentów. Warto jednak pamiętać, że od 2021 roku sprzedaż produktów z UE do Wielkiej Brytanii jest eksportem na rynek „krajów trzecich”. To wiąże się z nowymi obowiązkami administracyjnymi, zarówno po stronie polskiego sprzedawcy, jak i brytyjskiego importera. W niedalekiej przyszłości należy spodziewać się także zmian w brytyjskim prawie żywnościowym, np. wymagań jakościowych dla produktów spożywczych czy zawartości etykiet. Dla przedsiębiorstw oznacza to konieczność ciągłego monitorowania zmian oraz dostosowywania do nich swoich produktów – dodaje Grzegorz Rykaczewski, analityk sektorowy Santander Bank Polska.
Polska jest dziesiątym najważniejszym rynkiem dla Wielkiej Brytanii pod względem eksportu żywności i napojów. W III kwartale 2020 roku, spośród 20 największych partnerów handlowych Polska była jedynym krajem z Unii Europejskiej, który zwiększał swoje obroty handlowe z Wielką Brytanią, co wskazuje na rosnący popyt także na brytyjskie towary. Teraz, gdy podpisana została Umowa o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią, należy spodziewać się silnego rozwoju współpracy i handlu między przedstawicielami poszczególnych branż w obu krajach – mówi Nicola Thomas, Dyrektor Brytyjskiego Stowarzyszenia Eksporterów Żywności i Napojów.
oprac. : eGospodarka.pl
Handel zagraniczny I-IV 2022. Ujemne saldo na poziomie 45,3 mld PLN
Handel zagraniczny I-III 2022. Ujemne saldo na poziomie 30 mld PLN
Handel zagraniczny I-II 2022. Eksport wzrósł o 18,6%, a import o 31,4% r/r
Handel zagraniczny I 2022. Ujemne saldo na poziomie 4,1 mld PLN
Handel zagraniczny I-XII 2021 z ujemnym saldem
Handel zagraniczny I-XI 2021: import i eksport z dużymi wzrostami
Handel zagraniczny I-X 2021: saldo na poziomie 4,6 mld PLN
Handel z Wielką Brytanią w 2022 r. Jak ułatwić sobie współpracę po Brexicie?
Eksport do Wielkiej Brytanii. Jakie szanse daje Brexit?
Witam, Mam następujące pytanie - nie jestem VAT-owcem, a nadarzyła mi się okazja transakcji na terenie Polski z firmą z Wielkiej Brytanii ...
Witam. Czy można jeszcze poprawić stawkę vat (z 23% na 0%) na fakturze exportowej wystawionej w m-cu X/2021? Problem tkwił w tym, że wtedy ...
Peugeot 308 1.2 PureTech Allure Pack Pack
Wynagrodzenia za pracę w magazynie sięgają 25 tys. zł brutto
Ceny mieszkań nie spadają z powodu wakacji kredytowych?
"Mieszkanie bez wkładu własnego" jest, ale kredytów brak
Spokojny handel na Wall Street
Ford Tourneo Connect 2022
Dziecko na wakacjach - jak zweryfikować kwalifikacje opiekunów?