eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Panele fotowoltaiczne: duża popularność rządowych dopłat

Panele fotowoltaiczne: duża popularność rządowych dopłat

2020-09-17 09:27

Panele fotowoltaiczne: duża popularność rządowych dopłat

3/4 instalacji fotowoltaicznych w Polsce powstaje z państwowym wsparciem © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Montaż paneli fotowoltaicznych cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. I nie ma w tym nic zaskakującego, skoro ponad połowa osób posiadających taką instalację odczuwa generowane przez nią zyski. Niewątpliwym plusem fotowoltaiki jest również możliwość częściowego sfinansowania inwestycji pieniędzmi pochodzącymi z rządowych programów. Z badania Oferteo.pl wynika, że sięga po nie 3 na 4 inwestorów.

Przeczytaj także: Polacy montują panele fotowoltaiczne, czy są zadowoleni?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Na jakie możliwości dofinansowania inwestycji w odnawialne źródła energii mogą liczyć inwestorzy?
  • Jak często Polacy korzystają z dopłat do paneli fotowoltaicznych?
  • Czy zarabiają na swojej instalacji?
  • Z jakimi trudnościami mierzyli się w czasie realizacji inwestycji?

Panele fotowoltaiczne to oszczędność


Rosnące zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi to przede wszystkim efekt długoterminowych oszczędności, jakie wygenerować ma ich instalacja. Taką motywację podawało aż 84% Polaków przebadanych w minionym roku przez serwis Oferteo.pl. Dla wielu Polaków istotne znaczenie ma także możliwość dołożenia swojej cegiełki do ochrony naszej planety.

Osoby, które nadal się wahają, najczęściej obawiają się wysokich kosztów, na które składają się zakup oraz montaż paneli przez specjalistów. Przeciętna instalacja fotowoltaiczna w naszym kraju ma moc 5,6 kWp, a koszt jej wykonania wynosi około 26 tys. zł. Dla większości gospodarstw domowych jest to niewątpliwie spory wydatek. Tu jednak z pomocą przychodzą różnego rodzaju ulgi:

Mój Prąd


W ramach programu dofinansowań Mój Prąd, państwo oferuje bezzwrotną, jednorazową dotację wynoszącą 5 000 zł na każdą nową instalację fotowoltaiczną, dla osób fizycznych. Maksymalna wielkość dofinansowanej instalacji może wynosić 10 kWp.

Odliczenie od podatku


Koszt instalacji można również odliczyć od podatku dochodowego w danym roku. To szansa na otrzymanie kolejnych około 3,7 tys. zł. zwrotu.

Biorąc pod uwagę i sumując te dwie najpopularniejsze ulgi, ostateczny koszt jaki ponosi właściciel średniej instalacji wynosi około 17,3 tys. zł. (w przypadku instalacji 5,6 kWp).
Taka inwestycja powinna zwrócić się w ciągu około 10 lat, w zależności od zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstwa domowego. Co więcej, po tym czasie będzie w dalszym ciągu produkować prąd przy niemal zerowych kosztach ze strony użytkownika.

Panele fotowoltaiczne finansujemy z dopłat


Polacy bardzo chętnie korzystają z dostępnych opcji dopłat do inwestycji. Aż trzy czwarte właścicieli nowych instalacji fotowoltaicznych z 2019 roku skorzystało z którejś z dostępnych możliwości dofinansowania. 69% dodatkowo odliczyło poniesione koszty od podatku.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że 90% badanych instalowało panele fotowoltaiczne jako osoba prywatna, a 1% – jako właściciel gospodarstwa rolnego. Pozostałe 9% inwestycji realizowały firmy, którym nie przysługuje większość ulg.

fot. mat. prasowe

Czy korzystali Państwo z dotacji na zakup i montaż paneli?

Z dotacji na zakup i montaż paneli skorzystało 76% badanych.


Problemy z uzyskaniem dofinansowania


Z badania wynika, że niemal wszyscy Polacy zainteresowani fotowoltaiką są świadomi istniejących możliwości dofinansowań, a zdecydowana większość z nich korzysta. To zainteresowanie tematyką dotacji nie sprawia jednak, że samo ich uzyskanie jest bezproblemowe. Aż 29% badanych przyznało, że podczas realizacji inwestycji miało duże problemy z biurokracją, a 15,5% bezpośrednio wskazało na trudności z uzyskaniem dofinansowania. Opcje wsparcia finansowego w Polsce są więc dostępne, ale przebrnięcie przez cały ten proces nie należy do najłatwiejszych.

fot. mat. prasowe

Czy obecnie zarabiają Państwo na swojej instalacji?

Ponad połowa badanych dostrzega już zyski z instalacji.


Fotowoltaika szansą na zarobek


Fotowoltaika na samym początku jest sporym wydatkiem. Właściciele mikroinstalacji (o mocy do 10 kWp) mogą jednak pobierać z sieci 80% energii wprowadzonej do niej, bez ponoszenia żadnych opłat.

Aż 51% badanych przez Oferteo.pl przyznało, że ich instalacja przynosi im już zyski. 11% stwierdziło natomiast, że zarobek możliwy jest w zależności od pory roku.

fot. mat. prasowe

Z jakimi największymi trudnościami mierzyli się Państwo w czasie realizacji inwestycji

Największą przeszkodą w instalacji okazała się biurokracja.


– Polacy są świadomi, jak duży potencjał ma dziś fotowoltaika i coraz bardziej się do niej przekonują. Jednocześnie rosnące zainteresowanie skłania rząd do uruchamiania nowych atrakcyjnych ulg i dopłat na montaż paneli. Warto poświęcić czas i zapoznać się z aktywnymi programami, a także skonsultować ze specjalistami już na etapie planowania inwestycji. Taka świadomość i przygotowanie pozwolą przyszłemu właścicielowi zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na instalacji – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Metodologia badania
To pierwsza edycja „Raportu o fotowoltaice w Polsce”, kolejne będą realizowane co rok. Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w sierpniu 2020 roku metodą CAWI na próbie 696 osób.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: