eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy z Ukrainy: mniej robotników, 2 razy więcej lekarzy

Pracownicy z Ukrainy: mniej robotników, 2 razy więcej lekarzy

2020-09-15 09:03

Pracownicy z Ukrainy: mniej robotników, 2 razy więcej lekarzy

Pracownicy © shefkate - Fotolia.com

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w I połowie br. doszło do znacznych przetasowań w strukturze zezwoleń na pracę dla Ukraińców. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wzrost liczby lekarzy, pielęgniarek oraz obsługi biurowej (odpowiednio 250, 80 i 18%). Pomimo to, wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy jest w Polsce właściwie garstka - podkreślają eksperci Personnel Service.

Przeczytaj także: Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy. Gdzie pracują? Ile zarabiają?

Więcej urzędników i lekarzy z Ukrainy...


W pierwszym półroczu br. pracownicy z Ukrainy otrzymali o 11% (17 tys.) pozwoleń mniej aniżeli w analogicznym okresie poprzedniego roku. Było to oczywiście następstwo pandemii i związanych z nią utrudnień w ruchu granicznym. W niektórych grupach zawodowych odnotowano jednak dość wysokie wzrosty. Mowa tu o wspomnianych już we wstępie lekarzach i pielęgniarkach (ponad 20 zezwoleń więcej), ale również o pracownikach pełniących funkcję kierowników, wyższych urzędników lub przedstawicieli władz publicznych. W I półroczu 2020 ich rzesza liczyła sobie 456 osób, podczas gdy równo rok temu były to 404 osoby.

Zdaniem Personnel Service, ten wzrost to dobitny wyraz tego, że polscy pracodawcy obdarzają pracowników z Ukrainy coraz większym zaufaniem. Jednocześnie jednak nie sposób nie wspomnieć, że w ogólnej liczbie wydanych zezwoleń (145 tys.), pracownicy wyższego szczebla stanowią zaledwie 3 promile.

Duży przyrost zanotowano wśród pracowników biurowych, gdzie w porównaniu rok do roku wydano o 1139 zezwoleń więcej, co daje tej grupie 5,1% udziału pośród wszystkich zawodów.

fot. shefkate - Fotolia.com

Pracownicy

W I połowie 2020 roku zmieniła się struktura zezwoleń na pracę wydawanych Ukraińcom. Mniej jest informatyków, ale dwa razy więcej lekarzy.


Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2020” Personnel Service wynika, że na początku roku Ukraińców zatrudniała co dziesiąta firma w Polsce. W co piątej z nich pracownicy z Ukrainy zajmowali stanowiska średniego szczebla, a wyższego w zaledwie co dziesiątej.

…mniej informatyków, specjalistów i robotników


W stosunku do ubiegłego roku, liczba wydawanych zezwoleń na pracę spadła najbardziej dla: informatyków, których liczebność zmniejszyła się o połowę (z 1,2 tys. do 600), specjalistów (-28% r/r) oraz robotników przemysłowych i rzemieślników – z 63 tys. do 50 tys. (-20% r/r). Podobny spadek o 1/5 nastąpił wśród rolników i leśników. Na rynku pracy ubyło również operatorów i monterów maszyn, a także techników i średniego personelu – odpowiednio po -9% i -8% r/r.

- Jedynie w przypadku informatyków możemy mówić o pozornym spadku zainteresowania ich usługami, które w rzeczywistości zostały po prostu przeniesione do kanału zdalnego. Ukraińcy o innych specjalizacjach odczuli skurczenie się rynku pracy w Polsce. Nasze firmy będą znów po nich chętniej sięgać, gdy wrócimy na ścieżkę stabilnego wzrostu gospodarczego. A to nastąpi raczej nie wcześniej niż w kolejnym roku. Warto natomiast zwrócić uwagę, że o ile podczas pandemicznego kryzysu radzimy sobie z okrojoną liczbą specjalistów z Ukrainy na rynku, to osoby wykonujące prace proste, których nie chcą się podejmować Polacy, wydają się nie do zastąpienia – podsumowuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: