eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPracownicy z Ukrainy obawiają się kwarantanny

Pracownicy z Ukrainy obawiają się kwarantanny

2020-06-19 00:10

Pracownicy z Ukrainy obawiają się kwarantanny

Pracownicy z Ukrainy nie przyjeżdżają do Polski ze strachu przed kwarantanną © mirsad - Fotolia.com

Odbycie obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny w Polsce jest jednym z głównych problemów ukraińskich migrantów zarobkowych związanych z przyjazdem do pracy w Polsce. Takie wnioski płyną z sondażu przeprowadzonego przez agencję zatrudnienia międzynarodowego Gremi Personal wśród ukraińskich migrantów zarobkowych, którzy przybyli do pracy w Polsce, w tym na pokładzie trzech czarterów z Ukrainy zorganizowanych przez Gremi Personal.

Przeczytaj także: Pracownicy z Ukrainy nie wracają do Polski z powodu kwarantanny

W badaniu uwzględniono również głosy Ukraińców, którzy zgłosili się na gorącą infolinię uruchomioną przez Gremi Personal po wybuchu epidemii. Badanie przeprowadzono w dniach 8-14 czerwca wśród grupy 900 respondentów.

Dla 78% Ukraińców poważnym problemem jest znalezienie środków na utrzymanie się przez 14 dni kwarantanny w Polsce, jako że nie wszystkie agencje zatrudnienia zajmują się organizacją pobytu migrantów zarobkowych w ośrodkach kwarantanny.

Jak podkreśla Centrum Analityczne agencji zatrudnienia międzynarodowego Gremi Personal równie ważnym pozostaje fakt, iż 63% respondentów stwierdziło, że w przyszłości rozważa podjęcie pracy w Niemczech, Czechach, Finlandii i innych krajach UE, jak tylko zniesione zostaną ograniczenia w przekraczaniu granic.

Jak widzimy, zainteresowanie innymi krajami UE, oprócz Polski, powraca wśród ukraińskich migrantów zarobkowych. Gdy tylko kraje europejskie zaczną oferować bardziej lojalne warunki niż Polska, można się spodziewać, że Ukraińcy właśnie tam będą aktywniej podejmować pracę. Na przykład Słowacja zniosła już obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla obywateli ukraińskich przyjeżdżającyh do pracy, jeśli przedstawią zaświadczenie potwierdzające negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Biorąc pod uwagę duży popyt na ukraińską siłę roboczą, być może warto, aby polski rząd rozważył zastąpienie 14-dniowej kwarantanny ukraińskich migrantów zarobkowych obowiązkowymi testami na obecność wirusa COVID-19. Nie tylko polscy rolnicy potrzebują pracowników sezonowych, którzy mogą teraz zostać poddani kwarantannie na polach. Wiele polskich przedsiębiorstw nadal odczuwa poważne niedobory siły roboczej. Ponadto, statystyki dotyczące liczby zachorowań na koronawirusa i ozdrowień w obu krajach (w Polsce i na Ukrainie) są prawie identyczne. Przypomnijmy, że Polska zniosła obowiązek poddawania się kwarantannie w przypadku obywateli krajów UE, na przykład Niemiec i Francji, gdzie liczba zachorowań na koronawirusa jest kilkakrotnie wyższa niż na Ukrainie.

oprac. : Gremi Personal Gremi Personal

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: