eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy z Ukrainy: wyjechali z powodu koronawirusa, czy wrócą?

Pracownicy z Ukrainy: wyjechali z powodu koronawirusa, czy wrócą?

2020-07-13 12:28

Pracownicy z Ukrainy: wyjechali z powodu koronawirusa, czy wrócą?

70% pracowników z Ukrainy chce wracać nad Wisłę © mirsad - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wybuch pandemii zaowocował znacznymi roszadami na polskim rynku pracy. Spora rzesza zatrudnionych zmierzyła się z koniecznością poszukiwania nowego pracodawcy. W tej grupie znaleźli się również pracownicy z Ukrainy. 39% Ukraińców wróciło do ojczyzny właśnie z powodu utraty pracy, a 36% zdecydowało się na powrót ze względu na towarzyszącą im niepewność co do rozwoju sytuacji. Jakie są szanse, aby z powrotem zagościli w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza najświeższy raport OTTO Work Force.

Przeczytaj także: Pracownicy z Ukrainy nie chcą pracować nawet w żółtych strefach

Statystyki prowadzone przez Straż Graniczną dowodzą, że w następstwie wybuchu pandemii od 15 marca do 15 maja br. terytorium Polski opuściło przeszło 235 tys. obywateli Ukrainy. Nie wszyscy przedstawiciele tej grupy byli jednak pracownikami – dla części z nich Polska była jedynie krajem tranzytowym.

Utrata pracy dotknęła 39% pracowników z Ukrainy


Z badania przeprowadzonego przez OTTO Work Force pośród 500 byłych tymczasowych pracowników z Ukrainy wynika, że 4 na 10 z nich (39%) zdecydowało się opuścić nasz kraj w następstwie utraty pracy. W przypadku 36% respondentów decydująca okazała się niepewność co do najbliższej przyszłości.

Co czwarty z ankietowanych wrócił do ojczyzny, ponieważ na taki krok zdecydowali się jego znajomi, a 18% ze względu na troskę o pozostawionych na Ukrainie najbliższych.

fot. mat. prasowe

Dlaczego pracownicy z Ukrainy zdecydowali się na powrót do ojczyzny?

39% pracowników z Ukrainy wróciło do kraju ze względu na utratę pracy.


“Znaczna część pracowników z Ukrainy zatrudnionych jest na rynku pracy tymczasowej, a ten w czasie zamrożenia gospodarki zanotował drastyczny spadek zapotrzebowania na personel. Dlatego jedną z głównym przyczyn wyjazdu Ukraińców z Polski była utrata pracy. Obecnie, kiedy firmy wracają do normalnego trybu działania i odbudowują swoją pozycję ponownie pojawia się zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Jednak miejsce Ukraińców zajmują pracownicy z Polski, których dostępność jest wyższa niż przed pandemią, w wyniku której wiele miejsc pracy zostało zredukowanych” - mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force.

70% pracowników z Ukrainy chce wracać nad Wisłę


Co drugi pracownik, 52%, po powrocie na Ukrainę znalazł zatrudnienie na rodzimym rynku pracy. Spośród badanych 33% wskazało, że nie udało im się podjąć pracy na Ukrainie, a 15% przyznało, że nie szukało jeszcze zatrudnienia w kraju ojczystym. Mimo tego, aż 70% pracowników z Ukrainy rozważa powrót do Polski w najbliższym czasie.

fot. mat. prasowe

Czy Ukraińcy rozważają powrót do Polski w najbliższym czasie?

7 na 10 badanych planuje powrót do pracy w Polsce.


Spośród pracowników z Ukrainy, którzy rozważają powrót do Polski, 43% chce przyjechać w ciągu najbliższych miesięcy. 17% badanych planuje wrócić w ciągu najbliższych tygodni, 14% jak najszybciej.

fot. mat. prasowe

W jakim terminie Ukraińcy planują wrócić do Polski?

43% pracowników z Ukrainy swój powrót do Polski zaplanowało na najbliższe miesiące.


Niemal połowa pracowników z Ukrainy jest gotowa na kwarantannę


W związku z epidemią Covid-19 cudzoziemców, spoza Unii Europejskiej, przekraczających polską granicę nadal obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Pracownicy z Ukrainy, którzy przyjeżdżają teraz do pracy muszą przez dwa tygodnie utrzymać się na własny koszt, a do pierwszej wypłaty może minąć kolejny miesiąc. Mimo takich realiów w grupie badanych pracowników z Ukrainy 45% deklaruje gotowość do przejścia kwarantanny w Polsce. 28% badanych wskazało, że nie zdecydowałoby się na kwarantannę, a 27% jeszcze nie podjęło decyzji.
“Jako międzynarodowa agencja pracy z oddziałami na Ukrainie, obserwujemy coraz większe zainteresowanie Ukraińców powrotem do pracy w Polsce. Potwierdzają to też wyniki raportu, które wskazują, że 70% badanych rozważa powrót do Polski w najbliższym czasie. Proces wyjazdu opóźnia jednak wciąż obowiązująca w Polsce kwarantanna. 45% respondentów deklaruje gotowość do przejścia kwarantanny, ale mamy też duży odsetek osób, które nie zdecydują się na izolację oraz takich, które nie podjęły jeszcze decyzji. Należy także pamiętać, że część Ukraińców, pracujących u nas w oparciu o paszporty biometryczne, może przebywać w Polsce tylko trzy miesiące. Dla nich dwa tygodnie kwarantanny znacząco wpływają na obniżenie potencjalnego zarobku w Polsce” - wyjaśnia Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: