Kaspersky: gigantyczny wzrost ataków DDoS wymierzonych w zasoby edukacyjne
2020-09-07 10:16

Nauka zdalna © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zapłać 0,01 bitcoina, a na zawsze unikniesz ataku DDoS
W czasie pandemii liczebność grona osób korzystających z zasobów internetowych odnotowała dynamiczne i bardzo pokaźne wzrosty. Jednym z następstw tej sytuacji był duży wzrost ataków DDoS. W I kwartale br. liczba ataków w ujęciu globalnym wzrosła o 80% rdr. Za taki obrót spraw w znacznej mierze odpowiadały ataki na zasoby edukacyjne.Z analizy przeprowadzonej przez ekspertów Kaspersky wynika, że w każdym z sześciu pierwszych miesięcy tego roku ilość przeprowadzanych ataków DDoS notowała trzycyfrowe wzrosty. Oto, jak przedstawiała się sytuacja na przestrzeni całego półrocza.
- styczeń 2020 r.: wzrost ataków DDoS o 550% w porównaniu ze styczniem 2019 r.,
- luty 2020 r.: wzrost o 500% w porównaniu z lutym 2019 r.,
- marzec 2020 r.: wzrost o 350% w porównaniu z marcem 2019 r.,
- kwiecień 2020 r.: wzrost o 480% w porównaniu z kwietniem 2019 r.,
- maj 2020 r.: wzrost o 380% w porównaniu z majem 2019 r.,
- czerwiec 2020 r.: wzrost o 450% w porównaniu z czerwcem 2019 r.
Jak przypomina Kaspersky, w atakach DDoS cyberprzestępcy próbują przeciążyć serwer żądaniami obsługi, aby doprowadzić do jego awarii oraz odmowy dostępu użytkownikom. O ile ataki DoS przeprowadzane są z jednego komputera, częściej mamy do czynienia z atakami DDoS, w których uczestniczy botnet, czyli sieć zainfekowanych urządzeń, które mogą wykonywać zadania jednocześnie. Ataki DDoS są problematyczne, ponieważ mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni, zakłócając operacje organizacji, a w przypadku zasobów edukacyjnych – uniemożliwiając szkolącym się oraz kadrze dydaktycznej dostęp do niezbędnych materiałów.
Ataki DDoS to nie jedyne zagrożenie, na jakie narażeni byli nauczyciele i uczniowie wiosną tego roku. W okresie od stycznia do czerwca 2020 r. 168 550 unikatowych użytkowników produktów firmy Kaspersky zetknęło się z większą liczbą różnych zagrożeń rozprzestrzenianych pod przykrywką popularnych platform edukacyjnych online/aplikacji umożliwiających prowadzenie konferencji wideo (Moodle, Zoom, edX, Coursera, Google Meet, Google Classroom, Blackboard). Nauczyciele stykali się również z większą liczbą stron phishingowych oraz wiadomości e-mail wykorzystujących te platformy, narażając się na pobranie różnych zagrożeń.
Tej wiosny nauka zdalna stała się koniecznością dla miliardów uczniów, a wiele instytucji edukacyjnych zmuszonych było przejść na ten tryb praktycznie bez żadnego przygotowania. Wzrost popularności zasobów edukacyjnych online w połączeniu z brakiem przygotowania sprawił, że sektor edukacyjny stał się idealnym celem cyberataków. W związku z tym, że wiele szkół i uczelni planuje prowadzić zajęcia online – przynajmniej w częściowym wymiarze – niezwykle ważne jest to, aby organizacje te podjęły działania w celu zabezpieczenia swoich środowisk edukacji online – powiedział Aleksander Gutnikow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.
![Pandemia podsyca ataki DDoS i nie tylko [© ducdao - Fotolia.com] Pandemia podsyca ataki DDoS i nie tylko](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ataki-DDos/Pandemia-podsyca-ataki-DDoS-i-nie-tylko-233226-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Większe wymiary bagażu podręcznego w Ryanair - co się zmienia dla podróżnych?
-
Wielka Piątka: jak działa TOP 5 lokalizacji rynku magazynów w Polsce?
-
Sztuczna inteligencja napędza cyberataki - nowe zagrożenia dla firm
-
Premiera HONOR Magic V5: ultralekki składany smartfon z mocną baterią i zaawansowaną AI