eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GfK: Polacy coraz mniej boją się o zdolność spłaty rat kredytu

GfK: Polacy coraz mniej boją się o zdolność spłaty rat kredytu

2020-07-03 11:25

GfK: Polacy coraz mniej boją się o zdolność spłaty rat kredytu

Polacy coraz mniej boją się o swoje finanse © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wybuch pandemii wywołał w społeczeństwie wzmożone obawy nie tylko o zdrowie, ale i o finanse. Najnowsza fala badania zrealizowanego przez GfK pokazuje jednak, że odsetek osób obawiających się o swój budżet i zdolność regulowania rat kredytu i innych zobowiązań finansowych jest istotnie niższy aniżeli na początku naszych zmagań z koronawirusem. To niewątpliwie dobre wieści.

Przeczytaj także: Młodzi Polacy o pandemii.Wnioski z badania ARC Rynek i Opinia zaskakują

Przed nami 5. już edycja badania „GfK Corona Mood: dynamika zachowań konsumenckich na rynkach FMCG, dóbr trwałych i usług finansowych”. Jej pierwsza fala, którą zrealizowano w marcu, a więc tuż po pojawieniu się koronawirusa w naszym kraju, wskazała na wyraźne obawy Polaków co do stanu ich finansów. 40 proc. badanych wskazało wówczas na konieczność renegocjacji harmonogramów rat kredytu. Dziś sytuacja przedstawia się znacznie lepiej - odsetek osób składających taką deklarację sięga 29 proc. (8 proc. na pewno tak; 21 proc. raczej tak).

Równocześnie w górę pnie się ilość osób przekonanych, że z odroczenia spłat rat kredytu korzystać nie będzie musiała.

Podczas pierwszej fali badania Corona Mood przekonanie takie towarzyszyło 60 proc. respondentów (16 proc. na pewno nie; 44 proc. raczej nie). Dziś odsetek ten sięga już 71 proc. (22 proc. na pewno nie; 49 proc. raczej nie).

W badaniu o opinie pytani byli respondenci, którzy zadeklarowali posiadanie jednego z wymienionych produktów kredytowych: pożyczki gotówkowej w banku, pożyczki gotówkowej w firmie pożyczkowej/pozabankowej, kredytu hipotecznego, kredytu ratalnego (zakupy na raty), kredytu inwestycyjnego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, kredytu obrotowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, leasingu.
– Ochrona zasobów finansowych gospodarstwa domowego jest jednym z elementów indywidualnych strategii konsumentów wdrażanych w kryzysowych czasach. I nie inaczej było w momencie wybuchu obecnej pandemii. Pierwsze decyzje konsumentów polegały na masowych wypłatach gotówki z bankomatów oraz likwidowaniu lokat złotowych i walutowych trzymanych w bankach. Niepewność sytuacji objawiła się także na poziomie indywidualnych ocen przyszłej kondycji finansowej gospodarstw domowych. Negatywne prognozy czynione przez konsumentów w sytuacji ogólnej niepewności bardziej opierały się na emocjach, niż racjonalnej ocenie sytuacji (czemu, notabene, trudno się dziwić). Obecnie, kiedy emocje zaczęły opadać, do banków zaczęły powracać lokaty (może tylko nie w takim samym szybkim tempie, jak z nich uciekały), a konsumenci zaczęli formułować swoje oceny bardziej na podstawie twardych przesłanek i faktów, niż pierwotnych emocji. I to przeszacowanie potencjalnego ryzyka obserwujemy zarówno na poziomie ocen zdolności gospodarstw domowych do regulowania swoich bieżących zobowiązań finansowych, jak i np. w odczytach Barometru Nastrojów Konsumenckich GfK, którego notowania są obecnie w fazie kalibracji po gwałtownym kwietniowym spadku – komentuje Katarzyna Żakowska, Client Business Partner w GfK.

fot. mat. prasowe

Przewidywana konieczność odroczenia terminy spłat rat zobowiązania finansowego

Ilość respondentów przewidujących problemy ze spłatą rat jest niższa aniżeli na początku pandemii.


O badaniu
Badanie GfK Corona Mood – przedmiotem trackingu są informacje o postawach, decyzjach i zachowaniach zakupowych na rynkach FMCG, dóbr trwałych i usług, w tym usług i produktów bankowych w trakcie pandemii. Piątą falę badania zrealizowano w dniach 5-8 czerwca metodą CAWI (wspomaganych komputerowo wywiadów z respondentami z wykorzystaniem ankiety umieszczonej w internecie) na losowo-kwotowej, reprezentatywnej przedmiotowo, ogólnopolskiej próbie n=500 osób. Struktura respondentów została dobrana i zrealizowana z zachowaniem rozkładu parametrów społeczno-demograficznych odzwierciedlającym rozkład tych cech w populacji generalnej. Cechy kontrolowane w badaniu: wykształcenie, płeć x wiek, wykształcenie, województwo, klasa wielkości miejscowości.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: