eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Strefa przygraniczna w Polsce: ludność i powierzchnia I kw.2010

Strefa przygraniczna w Polsce: ludność i powierzchnia I kw.2010

2010-10-27 13:43

Przeczytaj także: Strefa przygraniczna w Polsce: ludność i powierzchnia w 2009r.


Podmioty gospodarki narodowej według sektorów własności przedstawia wykres 2.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Podmioty gospodarki narodowej według sektorów własności

Wykres 2. Podmioty gospodarki narodowej według sektorów własności


Biorąc pod uwagę wielkość podmiotów ze względu na liczbę pracujących, zarówno w kraju, jak i w omawianej strefie przygranicznej zdecydowanie przeważały podmioty o deklarowanej liczbie pracujących do 9. W końcu marca 2010 r. ich udział w gminach strefy przygranicznej stanowił 94,6% ogółu podmiotów i był podobny do udziału w omawianych województwach (95,0%). Najwyższym poziomem tego wskaźnika charakteryzowały się gminy strefy przygranicznej województwa pomorskiego (97,5%), a najniższym województwa warmińsko-mazurskiego (94,3%). Podmioty o liczbie pracujących od 10 do 49 w gminach strefy przygranicznej stanowiły 4,5% zarejestrowanych podmiotów, a w analizowanych województwach 4,1%.

W gminach strefy przygranicznej województwa pomorskie-go wystąpił najniższy odsetek tych podmiotów – 2,4% podmiotów, a najwyższy w gminach strefy przygranicznej województwa mazowieckiego – 5,1%. W ogólnej liczbie podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON podmioty o deklarowanej liczbie pracujących 50 i więcej, zarówno w omawianych województwach, jak i gminach strefy przygranicznej posiadały niewielki udział.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Struktura podmiotów gospodarki narodowej w strefie przygranicznej według liczby pracujący

Wykres 3. Struktura podmiotów gospodarki narodowej w strefie przygranicznej według liczby pracujących

Strukturę podmiotów gospodarki narodowej według deklarowanej liczby pracujących w strefie przygranicznej ilustruje wykres 3.

W końcu marca 2010 r. w gminach strefy przygranicznej zarejestrowanych było 5,5 tys. spółek handlowych, tj. 4,2% ogółu podmiotów, w tym liczba spółek z udziałem kapitału zagranicznego wyniosła 846. W strukturze spółek handlowych według form prawnych przeważały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – 84,7% spółek handlowych w omawianych województwach, a w gminach strefy przygranicznej – 77,5%. W dalszej kolejności uplasowały się spółki jawne (9,4% spółek handlowych w analizowanych województwach i 18,7% w gminach strefy przygranicznej), akcyjne (odpowiednio 3,3% i 2,1%), komandytowe (1,8% i 0,9%) oraz partnerskie (0,4% i 0,7%).

W omawianych województwach zlokalizowane były także 373 spółki komandytowo-akcyjne, tj. 0,3% spółek handlowych, z czego zaledwie jedna występowała w strefie przygranicznej.

fot. mat. prasowe

Mapa 2. Spółki handlowe z udziałem kapitału zagranicznego na 10 tys. ludności według województw

Mapa 2. Spółki handlowe z udziałem kapitału zagranicznego na 10 tys. ludności według województw

Liczba spółek handlowych z udziałem kapitału zagranicznego przypadająca na 10 tys. ludności w omawianych województwach wyniosła 22,3, a po wyłączeniu mazowieckiego – 8,2. Analogiczny wskaźnik dla kraju wyniósł 17,4, natomiast w gminach strefy przygranicznej był znacznie niższy – 4,5. W przeliczeniu na 10 tys. ludności największa liczba spółek handlowych z udziałem kapitału zagranicznego w strefie przygranicznej występowała w województwie pomorskim (14,3), a najmniejsza w województwie mazowieckim (1,7).

Wśród podmiotów gospodarki narodowej zdecydowaną większość – ok. 3/4 – zarówno w omawianych województwach, jak i w strefie przygranicznej stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Niemalże identycznie kształtowała się ta relacja dla kraju.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: