eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Coface: fali upadłości i restrukturyzacji jeszcze nie widać

Coface: fali upadłości i restrukturyzacji jeszcze nie widać

2020-07-02 11:28

Przeczytaj także: Upadłość firmy I 2020. Jest poprawa, ale nie w produkcji i usługach


Budownictwo


W budownictwie nie widać załamania. Oczywiście notowane jest ograniczenie wydawania nowych pozwoleń na budowy, deweloperzy mniej chętnie rozpoczynają nowe inwestycje, jednak branża jeszcze siłą rozpędu rozwija się. Widoczne są, jak już wspomniano, oznaki spowolnienia, jednak pandemia nie wpłynęła w sposób zasadniczy na sytuację firm budowlanych. Tutaj efekt może być rozłożony w czasie i przede wszystkim będzie wynikiem spowolnienia gospodarczego, jakiego zaczynamy doświadczać i które wpłynie na poziom inwestycji oraz skłonność osób fizycznych do rozpoczynania projektów budowlanych. Branża pozostaje tradycyjnie ryzykowną, jednak obecny kryzys przechodzi bardziej stabilnie niż wiele innych.

Transport


Wiele firm transportowych musiało ograniczyć działalność, zwłaszcza w marcu i na początku kwietnia. Szczególnie większe firmy, mające wyższe koszty stałe, stanęły przed dylematem, jak przetrwać ten trudny okres. Zwiększyła się liczba i wartość opóźnień w płatnościach. Jednak załamanie nie trwało zbyt długo. Transport międzynarodowy po krótkim zastoju został odmrożony, transport lokalny nawet zwiększył obroty ze względu na zwiększone liczby przesyłek towarów zamawianych w kanale e-commerce. Transport ucierpiał znacząco na przełomie pierwszego i drugiego kwartału, ale obecnie sytuacja stopniowo wraca do normy.

Usługi


Ta branża ucierpiała najbardziej. Większość firm usługowych po prostu zamknęła działalność na okres 6-8 tygodni. Jeśli nie ma się odłożonych określonych rezerw finansowych, trudno jest przetrwać tak długi okres braku działalności, braku przychodów. To niestety już odbiło się w statystykach upadłościowych, a kolejny kwartał przyniesie zapewne dalszy wzrost liczby upadłości w tej branży. Od maja sytuacja zaczęła się stopniowo stabilizować, wiele firm wróciło do normalnej pracy, ale niestety nie wszystkie. Wiele nadal boryka się z rosnącymi długami i opóźnieniami w płatnościach.

Rolnictwo


W rolnictwie mamy do czynienia z efektem statystycznym bazy. Branża do tej pory raczej w ogóle nie korzystała z instrumentu jakim było składanie wniosków o upadłość. Obecnie również rolnicy mają taką możliwość co sprawia, że branża pojawiła się również w statystykach upadłościowych w coraz większym zakresie.

fot. mat. prasowe

Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie w pierwszych półroczach

Udział budownictwa w ogólnej liczbie upadłości i restrukturyzacji zmniejszył się do 11,3 proc.

fot. mat. prasowe

Upadłości i restrukturyzacje według regionów

Na statystyki regionalne wpływ miała zaburzona praca sądów.


Na statystykę regionalną tym razem z pewnością wpływ miała zaburzona praca sądów w okresie obostrzeń związanych z pandemią. Dlatego wyciąganie wniosków w tym ujęciu powinniśmy odłożyć na później. Jak zawsze przoduje województwo mazowieckie, gdzie zarejestrowanych jest najwięcej firm; tu ogłoszono ponad 15 proc. postanowień.

fot. mat. prasowe

Upadłości i restrukturyzacje według form prawnych przedsiębiorstw

W pierwszej połowie 2020 roku sytuacja pogorszyła się w grupie spółek akcyjnych, jawnych i komandytowych.

W pierwszej połowie 2020 roku sytuacja pogorszyła się w grupie spółek akcyjnych, jawnych i komandytowych. Grupa przedsiębiorców, tym razem bez wzrostu obserwowanego przez cztery poprzednie lata. Największą grupę wśród firm upadających lub objętych restrukturyzacją stanowią jak zawsze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (46 proc. wszystkich postępowań). Na drugim miejscu znalazła się grupa przedsiębiorców (34 proc.).

Obroty i wiek w upadających i restrukturyzowanych firmach
Obroty


Po analizie obrotów firm, których upadłość lub restrukturyzację ogłoszono w pierwszej połowie 2020 roku, problem niewypłacalności dotyczy w większości firm o rocznych obrotach pomiędzy 5 a 50 mln PLN (49 proc.*). 35 proc.* stanowiły firmy z rocznym obrotem do 5 mln PLN. Najmniejsza grupa (16 proc.*) to przedsiębiorstwa duże, generujące powyżej 50 mln PLN obrotu rocznie.

Największy pod względem obrotów przypadek to upadłość likwidacyjna dostawcy energii i gazu Hermes Energy Group S.A. (z przychodami w 2018 powyżej 4,35 mld złotych). Znaczące jest także postępowanie sanacyjne znanej firmy z branży IT Komputronik S.A.

Na liście postanowień z pierwszego półrocza 2020 r. znajdziemy też m.in. Elektrobudowę S.A. (upadłość likwidacyjna), Stocznię Remontową NAUTA S.A.(przyspieszone postępowanie układowe), Energopol-Szczecin S.A. (upadłość likwidacyjna), czy spożywcze Bielmlek Spółdzielnia Mleczarska (sanacja), Reydrob Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Drobiarskie (postępowanie układowe) i Marwit Sp. z o.o. (sanacja).

Wiek


Zgodnie z analizą wieku upadających i objętych postępowaniami restrukturyzacyjnymi przedsiębiorstw firmy ze stażem do 10 lat stanowią 40 proc., zaś firmy działające od 10 do 30 lat to 54 proc. wszystkich na liście. Przedsiębiorstwa założone przed transformacją ustrojowa 1989 roku stanowią jedynie około 6 proc. Najstarszą firmą na liście postępowań, wobec której ogłoszono przyspieszone postepowanie układowe jest Stocznia Remontowa NAUTA S.A., której korzenie sięgają 1926 roku.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: