eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile zarabia programista? Mniej niż oczekuje

Ile zarabia programista? Mniej niż oczekuje

2020-06-25 10:02

Ile zarabia programista? Mniej niż oczekuje

Ile zarabia programista? ©  dekdoyjaidee - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

O wynagrodzeniach programistów krążą już legendy i właściwie nie jest to zaskoczeniem, ponieważ rzeczywiście są one wysokie. Z najnowszych doniesień serwisu No Fluff Jobs wynika, że mimo to doświadczeni pracownicy IT chcieliby otrzymywać jeszcze większe kwoty. W przypadku umów B2B mowa jest nawet o 27 tys. netto. Niewykluczone, że pracodawcy będą spełniać i takie oczekiwania, bo pracy dla seniorów ciągle jest sporo. Nieco gorzej przedstawia się sytuacja juniorów, dla których ofert jest znacznie mniej i wyraźnie daje o sobie znać tendencja spadkowa w tym zakresie.

Ile zarabia programista?


Jak podaje No Fluff Jobs, to, IT ile zarabia programista, uzależnione jest od co najmniej kilku czynników. Liczy się przede wszystkim doświadczenie pracownika, ale nie bez znaczenia jest także wielkość firmy i jej lokalizacja oraz specjalizacja.

Nie jest zaskoczeniem, że na największą hojność pracodawców liczyć mogą seniorzy i eksperci, a więc osoby, które programowaniem trudnią się minimum 8 lat. Chodzi tu przede wszystkim o pokolenie dzisiejszych 30-35 latków. Ich doświadczenie może przedstawiać się naprawdę imponująco, ponieważ 4 na 10 przedstawicieli tej grupy programować zaczęło już na etapie szkoły podstawowej.

Z analizy oczekiwań płacowych pracowników IT wynika, że seniorzy (czyli osoby z doświadczeniem powyżej 8 lat) jeszcze w lutym deklarowali, że chcieliby zarabiać ok. 40 proc. więcej niż dziś. Ich średnie zarobki wynoszą około 19,5 tys. zł netto na umowie B2B, a w przypadku umowy o pracę ponad 11 tys. zł netto. Tymczasem oczekiwania to odpowiednio 27 tys. i 19 tys. (uśrednione zarobki na umowach B2B i etacie). Nieco mniej doświadczeni (5-8 lat) przyznają się, że dostają na rękę 10 tys. zł, a oczekują 12 tys. zł. Osoby pracujące w branży 2-5 lat deklarują, że ich pensja netto wynosi 8 tys. zł, a chcieliby, aby wynosiła prawie 10 tys. zł.

Najwyższe zarobki zadeklarowały osoby pracujące w Backendzie oraz Mobile, czyli w najbardziej pożądanych specjalizacjach. Co ciekawe, średnie deklarowane zarobki netto w Backendzie wynoszą 11 tys. zł na umowie B2B. To ok. 10 proc. więcej niż we Frontendzie.

Czy to koniec rynku dla juniorów?


Obecnie oferty niejuniorskie stanowią prawie 95 proc. wszystkich ogłoszeń w IT. Na rynku intensywnie poszukiwani są doświadczeni pracownicy IT*, którzy - najprościej rzecz ujmując - są w stanie pomóc firmom przejść na nowe technologie.
Definicja grupy “doświadczony programista”: Przyjmuje się, że doświadczony pracownik IT to ten, który posiada co najmniej 2-letnie doświadczenie zdobywane podczas pracy w projektach komercyjnych. Zaliczamy do nich zarówno programistów, którzy stanowią największą część tej grupy oraz specjalistów z dziedzin: Zarządzanie projektami, Testing, Analiza Biznesowa, Administracja IT, Support IT.

-Branża IT rozwija się dynamicznie i równie dynamicznie reaguje na kryzys. W No Fluff Jobs praktycznie natychmiast odczuliśmy wzrost liczby ofert dla programistów w takich sektorach jak ecommerce, mobile i gaming (bo poza zakupami, zamknięci w domach zapragnęliśmy też rozrywki). Spodziewam się, że w najbliższym czasie te gałęzie IT jeszcze bardziej zyskają na znaczeniu. Część przyzwyczajeń konsumenckich, które wykształciły się w trakcie lockdownu zostanie z nami na dłużej: chętniej będziemy kupować online, kształcić się online i jeszcze intensywniej korzystać z urządzeń mobilnych. To będzie miało swoje odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na wyspecjalizowanych pracowników. Obserwujemy znacznie większą ilość ofert pracy dla osób o większym doświadczeniu w branży IT (poziom mid, senior i ekspert). To efekt zwiększonego zapotrzebowania na szybkie wdrożenia projektów i cyfrową transformację w sektorach, które do tej pory działały poza siecią lub które w związku z pandemią musiały przyspieszyć swoje plany rozwojowe. Nie oznacza to jednak, że ofert dla juniorów nie ma w ogóle. Kryzys to zwykle dobry sprawdzian kompetencji. Dla talentów w branży zawsze znajdzie się miejsce. W takiej sytuacji warto na pewno zadbać o swój rozwój, zdefiniować swoje słabe strony i dążyć do rozwoju kompetencji w tych dziedzinach. Warto również poszukać mentora lub przyjaznej grupy, która pomoże rozwiązać niektóre dylematy związane z tworzeniem kodu - mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Popularne technologie i języki IT


66 proc. ankietowanych pracowników IT w grupie z minimum 2-letnim doświadczeniem pracuje w czterech najbardziej rozpoznawalnych obszarach IT: Backend, Frontend, Fullstack oraz Testing. Największą grupę stanowią pracownicy programujący w technologiach Backendowych (26 proc.) oraz kolejno: Fullstack (18 proc.), Frontend (14 proc.) i Testing (8 proc.). Co ważne ankietowani midzi (średniozaawansowani), seniorzy i eksperci znają średnio 5 języków programowania. Wśród najczęściej wymienianych pojawiają się języki, Java, Javascript, Python, PHP, SQL. Zadaniem przebadanych przez No Fluff Jobs seniorów technologie przyszłości to zdecydowanie JavaScript, Python, Java i React.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze kategorie

Największą grupę stanowią pracownicy programujący w technologiach Backendowych (26 proc.)


Marzenia o karierze


Zdecydowana większość, bo aż 70 proc. ankietowanych przez No Fluff Jobs pracowników branży IT bardziej niż zarobki ceni sobie możliwość rozwoju i awansu. Aż 63 proc. ankietowanych pracowników IT awansowało w ciągu ostatnich kilku lat, ale tylko 41 proc. jest z tego faktu zadowolonych. Prawie co drugi ankietowany z ponad 8-letnim doświadczeniem pełni funkcję team leadera lub managera.

- Biorąc pod uwagę wciąż rosnącą liczbę pracowników IT na rynku nie dziwi mnie fakt, że ci z większym doświadczeniem (a tych jest zdecydowanie mniej na rynku) pełnią dziś funkcję menedżerskie. Szybko przyrasta liczba pracowników w IT, więc potrzebujemy zwiększonej ilości menedżerów. Ale nie jest to jedyna opcja dla senior deweloperów. Organizacje potrzebują wąsko-specjalizowanych profesjonalistów. Prowadzą innowacyjne projekty: chmura, bezpieczeństwo, wszechobecna potrzeba mikroserwisowania usług, pozbywanie się legacy kodu, itp., więc tworzy się przestrzeń dla architektów rozwiązań technologicznych. To równie atrakcyjna ścieżka rozwoju i potencjalnego awansu. Również finansowo korzystna, nie mniej niż menedżerska - komentuje Eliza Stasińska – Dyrektor Departamentu IT w mBanku.

W kierunku menedżerskim chce rozwijać się 40 proc. badanych i tu motywem jest też podwyżka: 51 proc. sądzi, że na stanowisku kierowniczym zarobi więcej. Co ciekawe, aż 60 proc. badanych uważa, że praca specjalisty jest pewniejsza.

fot. mat. prasowe

Start programowania

7% badanych z najkrótszym stażem programować zaczęło po 30-tce


Metodologia:
Pomiędzy styczniem a majem 2020 w badaniu ankietowym wzięło udział ponad 3300 respondentów - programistów, administratorów IT, analityków biznesowych, designerów, testerów oraz osób związanych z takimi dziedzinami, jak zarządzanie projektami i usługami w sieci. Google Analytics - dane wewnętrzne No Fluff Jobs. Podajemy stawki netto oferowanych wynagrodzeń. Oferowane wynagrodzenia to wynagrodzenie brutto w oparciu o umowę o pracę oraz netto + VAT w oparciu o umowę B2B, gdzie samozatrudniony sam odprowadza składki.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: