eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Uwaga na fałszywe maile z „Black Lives Matter” w temacie!

Uwaga na fałszywe maile z „Black Lives Matter” w temacie!

2020-06-25 09:51

Uwaga na fałszywe maile z „Black Lives Matter” w temacie!

Phishing © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Śmierć George'a Floyda to jeden z najgorętszych tematów ostatnich tygodni. I nie ma w tym nic zaskakującego - tragiczne wydarzenia odbiły się na świecie szerokim echem, doprowadzając do antyrasistowskich demonstracji, a w Stanach Zjednoczonych również do poważnych zamieszek. Zdziwienia nie budzi fakt, że nie umknęły one także uwadze cyberprzestępców, którzy do przeprowadzania ataków typu phishing nader chętnie wykorzystują wydarzenia o globalnym zasięgu. Tym razem wabikiem na ofiary okazała się akcja „Black Lives Matter”.

Przeczytaj także: Pandemia wzmaga phishing: nawet 600 nowych zagrożeń dziennie

Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez Fortinet, globalna kampania spamowa, wycelowana w osoby zainteresowane wydarzeniami związanymi z akcją „Black Lives Matter”, wykryta została 10 czerwca 2020 roku.

Analitycy FortiGuard Labs dostrzegli wówczas, że do skrzynek mailowych użytkowników trafiają wiadomości z załącznikiem w formacie Microsoft Word. Podejrzenia adresatów powinna już wzbudzać sama treść wiadomości, w której nie uniknięto licznych błędów gramatycznych. Fałszywe maile mają różne tematy i nazwy nadawców. To celowa zagrywka, która służyć ma obejściu filtrów antyspamowych lub po prost wywoływać zamieszanie.

fot. mat. prasowe

Przykład różnorodności tematów i nadawców

„Black Lives Matter” okazał się tematem, po który chętnie sięgnęli cyberprzestępcy


Analitycy z FortiGuard Labs badając domeny i infrastrukturę wykorzystywaną przez cyberprzestępców, odkryli, że wszystkie one znajdują się na terenie Republiki Czeskiej (CD-Telematika a.s.). Głównymi celami cyberprzestępców były Stany Zjednoczone i Kanada, ale fałszywe maile trafiały także, w zależności od wariantu kampanii, do internautów na całym świecie, również w Polsce .

Specjaliści Fortinet przypominają, że w czasie wydarzeń o globalnym zasięgu należy być ostrożnym wobec wszystkich podejrzanych maili odwołujących się do tych tematów. Najrozsądniej jest w ogóle nie otwierać maili od nieznanych nadawców, a już na pewno nie wolno klikać w przesyłane za ich pomocą linki ani nie otwierać załączników.

Załącznik jest standardowym dokumentem programu Microsoft Word zachęcającym użytkownika do włączenia makr, które są chronione hasłem, jak to ma miejsce w przypadku wielu złośliwych dokumentów. – Należy pamiętać o tym, aby w przypadku otrzymania podejrzanie wyglądającej wiadomości z załącznikiem pakietu Office, nigdy nie włączać makr – przypomina Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: