eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak oceniamy system edukacji w Polsce?

Jak oceniamy system edukacji w Polsce?

2020-05-30 00:22

Jak oceniamy system edukacji w Polsce?

Klasa szkolna © Fedoruk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak oceniamy system edukacji w Polsce? Mogłoby być lepiej. Ponad połowa z nas uważa go za przestarzały, co 10. Polak uznaje edukację za bezużyteczną, a co 5. nie ma dobrego zdania o kompetencjach nauczycieli. Jednocześnie jednak 55% badanych przyznaje, że studia wyższe przydały im się w pracy zawodowej - wynika ze zrealizowanego przez LiveCareer.pl badania „Cóż tam, Panie w edukacji”.
Respondentów badania zapytano m.in., co zmieniliby w swojej ścieżce edukacji, gdyby dane im było cofnąć czas. 6 na 10 respondentów przyznało, że poszłoby na studia, 53% zadeklarowało bardziej intensywną naukę, a 42% zdecydowałoby się na inny rodzaj szkoły.

W odpowiedzi na przydatne z perspektywy czasu przedmioty największa liczba ankietowanych wskazała na język angielski (80%), ale nie brakowało również takich, którzy docenili naukę matematyki (74%) oraz języka polskiego i języków obcych (71%).
Ponad połowa naszych respondentów uważa, że system edukacji w Polsce jest przestarzały i trudno nie zgodzić się, że nasze szkoły nie nadążają za błyskawicznym rozwojem technologii. Widać to zwłaszcza obecnie, kiedy nie wszystkie szkoły i uniwersytety były w stanie łatwo i szybko przystosować się do nauczania zdalnego w czasie epidemii COVID-19 — mówi Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

Badani zostali zapytani również o doświadczenia związane z uczelniami wyższymi. Oto, na co wskazali:
 • 55% ankietowanych przyznało, że wiedza i umiejętności zdobyte przez z nich na uczelni przydają im się w pracy zawodowej;
 • 18% respondentów stwierdziło, że dyplom ukończenia studiów to bezużyteczny świstek papieru;
 • 17% ankietowanych studentów uważa, że ich wykładowcy byli niekompetentni;
 • 70% respondentów, którzy studiowali, stwierdziło, że chcieliby pójść na dodatkowy kurs, na którym zdobędą umiejętności przydatne w pracy;
 • 47% ma czas się doszkalać.

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów:


 1. informatyka (75%),
 2. prawo (73%),
 3. medycyna (70%),
 4. finanse i rachunkowość (67%),
 5. zarządzanie (63%).


Studia wyższe uczą nie tylko praktycznych umiejętności potrzebnych w pracy zawodowej, ale również kompetencji miękkich i interpersonalnych. Zaledwie 13% naszych badanych zadeklarowało, że chciałoby porzucić studia. Możemy z tego wnioskować, że niewielu z nich żałuje podjęcia edukacji wyższej, chociaż 31% z nich chciałoby pójść do pracy zawodowej wcześniej niż po ukończeniu studiów — mówi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • kamilaxkxkx / 2020-06-22 14:04:36

  To nie tak, że edukacja jest bezsensowna warto jednak skończyć dobrą uczelnię żeby potem nie musieć się martwić o pracę. a nie potem narzekać i wiadomo do pracy trzeba mieć fajne CV więc jak ktoś szuka dobrego kreatora CV to https://fastcv.pl/kreator-cv/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: