eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy ze wschodu w dobie pandemii. Jakie obawy i nadzieje?

Pracownicy ze wschodu w dobie pandemii. Jakie obawy i nadzieje?

2020-05-06 12:31

Pracownicy ze wschodu w dobie pandemii. Jakie obawy i nadzieje?

Czy pandemia dotknęła pracowników z Ukrainy? ©  Kadmy - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wybuch pandemii koronawirusa nie pozostał bez wpływu na sytuację pracujących w naszym kraju cudzoziemców. Ponad połowa pracowników ze wschodu przyznaje, że odczuwa jego negatywne skutki, jednak nie jest to dla nich powód, aby opuszczać nasz kraj. 85% respondentów przebadanych na potrzeby wspólnego badania EWL S.A. i Uniwersytetu Warszawskiego woli zostać na czas pandemii w Polsce, głównie ze względu na zarobki, możliwość pracy oraz bezpieczeństwo.

Przeczytaj także: Niemcy otwierają rynek pracy. Jak mamy konkurować o pracowników z Ukrainy?

Przed nami wyniki badania zrealizowanego przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, którego celem było przyjrzenie się sytuacji pracowników zagranicznych w dobie pandemii. Jego autorzy wzięli pod lupę takie kwestie, jak np. nastroje imigrantów ze Wschodu, zmiany, jakim w czasie kwarantanny uległy warunki zatrudnienia, obawy dotyczące przyszłości zawodowej i rodzinnej, plany i oczekiwania oraz obszary, w których ankietowani potrzebują pomocy. Oto, co m.in. udało się ustalić.
Warto wiedzieć Obcokrajowcy już od lat wspierają nasz rynek pracy oraz system ubezpieczeń społecznych. Ich wkład w rozwój polskiego PKB w latach 2014-18 szacuje się na 11%.

Badanie pokazało, że pracowników ze wschodu również dotknęły negatywne skutki pandemii koronawirusa. Ponad połowa z zatrudnionych obcokrajowców musiała zmierzyć się ze zmniejszeniem liczby przepracowanych godzin (61%), a przeszło 1/4 zmieniła branżę zatrudnienia (27%).

W obecnej sytuacji pracownicy ze wschodu najbardziej obawiają się:
  • utraty pracy (58%),
  • kryzysu gospodarczego (37,3%),
  • konieczności powrotu do swojego kraju (25,8%),
  • braku możliwości przyjazdu do Polski przez dłuższy czas (23,3%),
  • braku możliwości wyjazdu do ojczyzny przez dłuższy czas (22,8%).

Dla porównania - zakażenia koronawirusem boi się jedynie co szósty migrant zarobkowy (18%).

Pokrzepiające jest jednak to, że cudzoziemcy, nawet w obecnej, niełatwej sytuacji, czują się w Polsce bezpiecznie (72%), a ograniczenia, jakim muszą stawiać czoła na co dzień w naszym kraju, oceniane są przez nich pozytywnie (71%).

fot. mat. prasowe

Czego Pan/Pani najbardziej się obawia w związku z pandemią koronawirusa?

Wizja braku możliwości powrotu do Polski wywołuje większy niepokój, niż ewentualny brak możliwości powrotu do ojczyzny.


Warto podkreślić, że z automatycznego przedłużenia ważności dokumentów zezwalających na pobyt i pracę w Polsce w czasie trwania pandemii, zaproponowanych przez polski rząd, ma zamiar skorzystać niemal 2/3 zatrudnionych u nas cudzoziemców (63,5%).

„Obecnie, kiedy zakłady w Polsce stopniowo wznawiają produkcję, a polscy rolnicy szykują się do otwarcia sezonu, brak rąk do pracy będzie dotkliwie odczuwalny, a drogi do ich pozyskania są zablokowane. Oznacza to, że czas na kolejne, zdecydowane kroki w kwestii wprowadzania przez władze specjalnych rozwiązań dla pracujących w Polsce cudzoziemców. Tym bardziej, że w walkę o pracowników sezonowych ze Wschodu już włączyły się takie kraje jak Niemcy, Finlandia czy Wielka Brytania” – komentuje wyniki badania Andrzej Korkus, prezes EWL S.A.

Badanie socjologiczne „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii” zostało przeprowadzone w dn. 9-15 kwietnia 2020 roku przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przebadanych zostało 600 pracujących w Polsce cudzoziemców, głównie pracowników z Ukrainy (91,5%), Białorusi oraz Mołdawii.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: