2020-02-26 12:06
Przeczytaj także: Ulga B+R: skorzystało 43% firm, chociaż nie brakuje problemów
Wprawdzie dobre nastroje przedsiębiorców powinny napawać optymizmem, to jednak wiele wskazuje na to, że na ten ostatni jest po prostu zbyt wcześnie - pisze Ayming. Wystarczy wziąć pod uwagę chociażby to, że rządy większości krajów nie są w stanie osiągnąć zakładanych celów w zakresie zwiększenia poziomu wydatków na B+R. Popatrzmy na statystyki.fot. mat. prasowe
Jak zmieni się budżet na badania i rozwój w Twojej firmie w ciągu najbliższych trzech lat?
Trzy na cztery firmy spodziewają się tego w ciągu najbliższych trzech lat, przy czym jedna na cztery oczekuje „znacznego” wzrostu budżetu.
– Poziom samozadowolenia firm powinien skłaniać do refleksji. Moim zdaniem nie ma czegoś takiego, jak „wystarczająco dużo” B+R. Rządy zdają sobie z tego sprawę, ale firmy również muszą to zrozumieć, jeśli nasze gospodarki i społeczeństwa mają rozwijać się w tempie, na jakie liczymy. Jak wskazują dane ekonomiczne, większość firm nie podejmuje wystarczających działań B+R, ponieważ rządowe cele wydatkowe nie są wykorzystywane, w szczególności w Europie. Mamy do czynienia z ewidentnym rozdźwiękiem pomiędzy tym, czego oczekują rządy, a opinią osób działających w obszarze innowacji – komentuje Mark Smith, Partner w Ayming Wielka Brytania i Irlandia.
fot. mat. prasowe
Jak następujące czynniki wpłyną na budżet B+R w Twojej firmie w ciągu najbliższych 3 lat?
Zdaniem dwóch trzecich respondentów dostęp do talentów będzie miał pozytywny wpływ na wzmocnienie działań B+R.
– Firmy z branży farmaceutycznej i ochrony zdrowia potrzebują ciągłego rozwijania i usprawniania produktów, a ich działalność jest mocno uzależniona od prowadzonych prac badawczo-rozwojowych, co z pewnością wpływa na ocenę tej aktywności przez badanych. Dla porównania, dobra konsumpcyjne, takie jak produkty spożywcze, luksusowa odzież czy obuwie, wymagają mniej intensywnych działań B+R. W ich przypadku kluczowe jest ciągłe zapewnianie wysokiej jakości, a nie inwestowanie w innowacyjne rozwiązania – stwierdza Magdalena Burzyńska, Dyrektor Zarządzający Ayming Polska.
fot. Ayming
Źródła finansowania działań innowacyjnych/B+R
W przypadku Polski korzystanie z międzynarodowych źródeł finansowania działań innowacyjnych w ogóle nie funkcjonuje.
– W Polsce dostępny jest szeroki wachlarz form wsparcia dla przedsiębiorców prowadzących działania B+R. Do wyboru są m.in. ulgi podatkowe (ulga B+R, IP Box, ulga dla twórców), dotacje unijne czy program Horyzont 2020. Każda firma może wybrać dla siebie najbardziej optymalne rozwiązanie w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju się znajduje. Istotna jest świadomość istnienia zewnętrznych form wsparcia finansowego i nieograniczanie się jedynie do wewnętrznych budżetów na innowacje – dodaje Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, Dyrektor Obszaru Podatków i Innowacji w Ayming Polska.
– Należy pamiętać, że ulga B+R obowiązuje w Polsce dopiero od 2016 roku i wciąż wielu przedsiębiorców nie zna mechanizmu jej działania. Dlatego kluczowe jest dalsze promowanie tej preferencji podatkowej i podkreślanie korzyści finansowych, które z niej płyną. Dla przykładu, jeśli podatnik ponosi koszty kwalifikowane w wysokości 400 tys. zł, przy stawce CIT 19 proc. może uzyskać aż 76 tys. zł odliczenia za rok podatkowy 2019 – tłumaczy Marek Dalka, Manager Działu Innowacji, Ulg i Dotacji w Ayming Polska.
fot. Ayming
Które czynniki są istotne przy wyborze lokalizacji do prowadzenia działań innowacyjnych?
Najczęściej wymienianym czynnikiem wpływającym na decyzję o lokalizacji działalności innowacyjnej była dostępność pracowników (50 proc.).
oprac. : eGospodarka.pl
Ulga IP BOX - ewidencja nawet po zakończeniu roku
Nie prowadziłeś ewidencji, nie skorzystasz z ulgi IP BOX
Ulga IP Box wyklucza daninę solidarnościową?
Ulga IP BOX: ewidencję księgową trzeba prowadzić na bieżąco
Ulga IP BOX w rozliczeniu rocznym 2019 czyli 5% podatek PIT
IP BOX czyli 5% podatek dochodowy dla programisty
Ulga na IP Box w IT, czyli obniżone stawki PIT i CIT
Innowacyjność obniża podatki czyli czym jest ulga IP Box?
Wsparcie działalności B+R. Mamy 11. miejsce w OECD
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Grupy VAT możliwe od 1 stycznia 2023 roku
Wynagrodzenia administratorów systemów IT w 2021 roku
O ile wzrosną ceny mieszkań?
Inne obawy w USA i Europie
GUS o średniej krajowej w IV 2022: wzrost o 14,1% r/r
Kredyty mieszkaniowe - bardzo zły kwiecień 2022
E-commerce w Czechach w rozkwicie. To szansa dla polskich firm