E-podpis: historia i stan obecny
2006-07-10 12:47
Przeczytaj także: Podpis elektroniczny znów odsunięty
Co to jest?Podpis elektroniczny to ogólna nazwa dla całej grupy technik służących do potwierdzania autentyczności dokumentu i tożsamości jego nadawcy przy wymianie informacji drogą elektroniczną.
Podpis elektroniczny musi spełniać te same warunki co podpis zwykły, odręczny: musi uniemożliwić podszywanie się innych pod daną osobę, zapewnić możliwość wykrycia wszelkich zmian w podpisanym dokumencie (integralność dokumentu) czyli trwale łączyć się z dokumentem, zapewnić niemożliwość wyparcia się podpisu przez autora oraz umożliwić weryfikację podpisu przez niezależną osobę/istytucję.
Praktyczne aplikacje podpisów elektronicznych stały się powszechnie dostępne dzięki rozwojowi technik kryptograficznych z kluczem publicznym i polegają na dołączeniu do dokumentu skrótu, zaszyfrowanego kluczem prywatnym osoby lub instytucji podpisującej.
Podpis elektroniczny w praktyce jest bardziej wiarygodny od podpisu odręcznego, wprowadza bowiem dodatkowe możliwości, nie istniejące przy podpisie odręcznym (np. możliwość dodawania uwierzytelnionych znaczników czasowych), co wyklucza ponowne i wielokrotne wprowadzenie do obiegu tego samego podpisanego kiedyś dokumentu. Jest także podpisem dużo bezpieczniejszym - możliwość złamania podpisu elektronicznego wprawdzie istnieje, ale jest raczej czysto teoretyczna, gdyż złamać taki podpis można po wielu latach obliczeń, nawet za pomocą bardzo wydajnych komputerów.
Rodzaje podpisów
Istnieją dwa rodzaje podpisów elektronicznych: zwykły i bezpieczny. Jednak tylko bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu został przez prawo zrównany z podpisem odręcznym. Certyfikat kwalifikowany to taki, który jest wystawiony przez urząd certyfikacyjny (CA). Urząd taki musi znajdować się na liście, którą prowadzi Minister Gospodarki.
Gdzie się stosuje?
Podpis elektroniczny można stosować wszędzie tam, gdzie używa się podpisu odręcznego - czyli do oznaczania wszelkiego rodzaju dokumentów czy korespondencji.
![KPP: podpis elektroniczny od 2012 [© Syda Productions - Fotolia.com] KPP: podpis elektroniczny od 2012](https://s3.egospodarka.pl/grafika/podpis-elektroniczny/KPP-podpis-elektroniczny-od-2012-d8i3B3.jpg)
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
KLM wprowadza taryfę "basic" bez bagażu podręcznego - podróż tylko z małą torbą pod fotel
-
Pokolenie Z w pracy: jak różnią się priorytety i oczekiwania młodych pracowników w Polsce
-
Nie tylko cena. Co naprawdę przyciąga klientów i buduje ich lojalność?
-
DeepSeek zagrożeniem dla prywatności? Europa blokuje chińską aplikację AI, Polska czeka, eksperci ostrzegają