eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Magazyny w Polsce. 100% wzrostu w 5 lat

Magazyny w Polsce. 100% wzrostu w 5 lat

2019-08-23 00:36

Magazyny w Polsce. 100% wzrostu w 5 lat

Magazyn © maxoidos - Fotolia.com

BNP Paribas Real Estate Poland podsumowuje bieżącą sytuację na polskim rynku magazynowym. Okazuje się, że jest ona co najmniej dobra. Dziś sektor magazynowo-logistyczny to najdynamiczniej rozwijająca się część rynku nieruchomości komercyjnych. U schyłku czerwca br. łączne jego zasoby były dwukrotnie większe niż przed pięcioma laty. Na tym jednak nie koniec - poziom nowej podaży oraz liczba realizowanych projektów wyraźnie dowodzą, że dynamika nie zamierza spadać.

Przeczytaj także: 8 trendów na rynku magazynowym

W pierwszej połowie 2014 roku zasoby magazynowe naszego kraju zajmowały powierzchnie liczącą sobie nieco ponad 8 mln mkw. Rosnący popyt ze strony najemców sprawił jednak, że rynek wrzucił wyższy bieg. Widać to było m.in. w 2017 i 2018, kiedy to oddano do użytku odpowiednio 2,4 i 2,2 mln m kw. magazynów. Taki rezultat jest imponujący nawet w skali międzynarodowej. Co więcej, dobra koniunktura nadal jest faktem.
Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, w ręce najemców przekazano magazyny o łącznej powierzchni prawie 1,1 mln m kw., co oznacza, że była to najlepsza pierwsza połowa roku w historii. W rezultacie na koniec czerwca całkowite zasoby nowoczesnych przestrzeni magazynowych w kraju osiągnęły poziom 16,75 mln m kw. – komentuje Szymon Dołęga, Konsultant, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa.

Kto generuje popyt?


Co istotne, istotny przyrost powierzchni magazynowej nie pociąga za sobą spadku poziomu wynajęcia. Już od 2014 wskaźnik pustostanów utrzymuje się na stałym poziomie i oscyluje wokół 6%, co przy dużej aktywności deweloperów oznacza ogromne zapotrzebowanie na polskie magazyny.
W ciągu minionych pięciu lat ogromnym przełomem w kwestii zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe w Polsce jest dynamiczny rozwój firm z sektora e - commerce. Pojawienie się na polskim rynku międzynarodowych gigantów, takich jak Zalando czy Amazon, pomaga zagwarantować zrównoważoną relację pomiędzy podażą i popytem oraz znacząco przyczynia się do generowania nowych miejsc pracy i regionalnego rozwoju kraju. W poszukiwaniu powierzchni przemysłowych i logistycznych nadal aktywnie uczestniczą sieci handlowe, zakłady produkcyjne oraz firmy logistyczne. Ze względu na rozwój polskiego rynku magazynowego i jego rosnącą atrakcyjność pod względem optymalizacji kosztów dla zagranicznych koncernów, coraz częściej mamy również do czynienia z wyborem inwestycji zlokalizowanych w Polsce na główne centra przeładunkowe i logistyczne ogromnych, znanych na całym świecie firm – mówi Igor Roguski, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, Europa Środkowo-Wschodnia.

fot. maxoidos - Fotolia.com

Magazyn

Rynek magazynowy w Polsce urósł o 100% w ciągu pięciu lat.


Polska Centralna liderem wzrostu


Rozwój sektora dotyczy niemal całego kraju. Prężnie rozwijają się główne klastry magazynowe położone w otoczeniu największych aglomeracji. Tytuł lidera wzrostu w ostatnich latach z pewnością przypada regionowi Polski Centralnej. Jedynie w ciągu ostatnich 18 miesięcy rynek ten powiększył się o niemal 60%, stając się drugim największym zagłębiem magazynowym w Polsce. Za znaczną część tak szybkiego rozwoju odpowiedzialna jest rozbudowa Central European Logistics Hub, który docelowo ma stać się największym w Europie kompleksem logistycznym.

Dostępność dróg i pracownika kreuje nowe lokalizacje


Specyfika sektora magazynowo-logistycznego sprawia, że niezbędny do jego rozwoju jest dostęp do relatywnie dużego zasobu kapitału ludzkiego. Tymczasem stopa bezrobocia w Polsce osiąga historyczne minima i należy do jednej z najniższych w całej Unii Europejskiej.
Deweloperzy, zdając sobie z tego sprawę, poszukują alternatywnych lokalizacji oferujących większy dostęp do pracownika. Jednocześnie kluczowa dla branży pozostaje rozwinięta infrastruktura transportowa. Z tego względu obserwujemy w ostatnim czasie zjawisko „otwierania” nowych lokalizacji poprzez rozwój dróg ekspresowych i autostrad, czego najlepszym przykładem może być otwarcie w I kw. tego roku ogromnego centrum dystrybucyjnego (130 000 m kw.) dedykowanego gigantowi e-commerce – firmie Zalando. Centrum to położone jest pod Olsztynkiem w bezpośrednim sąsiedztwie niedawno oddanego fragmentu trasy S7 - Hanna Milczarek, Dyrektor, Magazyny i Logistyka, Rynki Kapitałowe.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: