eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Techniki prezentacji - jak radzić sobie z tremą

Techniki prezentacji - jak radzić sobie z tremą

2006-06-26 11:51

Przeczytaj także: Techniki prezentacji - mowa ciała


Inni rzadko to widzą

Pocieszeniem dla zdenerwowanego mówcy jest to, że jego napięcie tak naprawdę zauważa niewiele osób. W środku możesz mieć emocjonalną burzę, może ci walić serce i możesz mieć trudności z oddychaniem. Jednak na zewnątrz rzadko widać, że jesteś zdenerwowany. Zawsze odczuwamy więcej, niż to jest widoczne. Jeśli jednak dojdzie do tego, że inni dostrzegą twoje zdenerwowanie, zaczną czuć się nieswojo. Publiczność mianowicie nie chce, abyś się denerwował. Zdenerwowanie jest tak samo zaraźliwe, jak entuzjazm. Jeśli publiczność dostrzeże, że drżysz, pocisz się albo nie możesz sobie przypomnieć, co chciałeś powiedzieć, robi się im ciebie żal i czują się niezręcznie. Zapamiętaj więc, że publiczność jest po twojej stronie. Ona chce, by twoja prezentacja się udała.

Błędne koło

Ze strachu, że im się nie powiedzie, wielu ludzi unika okazji do publicznych wystąpień. W ten sposób tracą oni okazję, by ćwiczyć. W końcu wszystko to staje się błędnym kołem. Im bardziej człowiek boi się mówić, tym mniej ćwiczy i tym gorszym staje się mówcą.

Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, aby udało ci się stać się lepszym mówcą, jest mocne postanowienie sukcesu. Nie zajdziesz daleko, jeśli nie postanowisz, że naprawdę chcesz dokądś dotrzeć. Kiedy już podejmiesz decyzję, że chcesz udoskonalić sztukę prezentacji, musisz wykorzystywać każdą okazję, by trenować. W ten sposób przerwiesz błędne koło.

Próba generalna

Nie ma lepszego sposobu na tremę, niż przed każdym ważnym wystąpieniem przeprowadzić generalną próbę. Wielu mówców przygotowuje się jedynie psychicznie, poprzez myślenie o tym, co chcą powiedzieć. Najlepszą metodą jest jednak próba generalna - wstań i przeprowadź prezentację od początku do końca, tak jak gdybyś stał przed publicznością. Dobrze też zadbać o to, aby ktoś mógł dokonać oceny wygłoszonej prezentacji - może to być twoja żona lub mąż lub np. przyjaciel. Możesz też nagrać swoje wystąpienie na wideo. Nic bardziej nie zmniejsza tremy niż uczucie, że jest się dobrze przygotowanym. A najlepszym sposobem na przygotowanie się jest przetrenowanie prezentacji w warunkach zbliżonych do tych, w których będziesz przemawiał.

Nastawienie psychiczne

Nastawienie psychiczne nie zastąpi próby generalnej i powtórek, ale jest ono niezbędne. Każdy z nas posiada jakąś blokadę, która uniemożliwia nam odnoszenie takich sukcesów, na jakie nas stać lub jakich oczekujemy. Jeśli masz przeprowadzić prezentację w profesjonalny sposób, musisz mieć obraz siebie jako naprawdę dobrego mówcy.

Musisz widzieć siebie, myśleć i mówić o sobie, działać, planować i stawiać sobie cele w taki sposób, jakbyś był najlepszym, najbardziej utalentowanym mówcą na świecie. Musisz zbudować w sobie to wyobrażenie, zanim stanie się ono rzeczywistością.

Aby sobie z tym poradzić, musisz pozbyć się negatywnych myśli i ograniczających cię opinii na swój temat. Niektórzy ludzie wmawiają sobie, że nie radzą sobie z pewnymi sprawami i nie nadają się do pewnych działań. Bardzo często później poglądy te okazują się błędne. Jeśli jednak ty jednak w nie wierzysz, uwierzą w nie i inni.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: