eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Techniki prezentacji - jak radzić sobie z tremą

Techniki prezentacji - jak radzić sobie z tremą

2006-06-26 11:51

Przeczytaj także: Techniki prezentacji - mowa ciała


Sabotaż zdarza się rzadko

Przyczyną tremy jest także strach przed tym, że słuchacze zareagują w negatywny sposób. Co będzie, jeśli któryś ze słuchaczy zasabotuje moje wystąpienie albo jeśli publiczność mnie wygwiżdże? Ta obawa rzadko kiedy znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości, nawet jeśli niektórzy prelegenci opowiadają, że często w koszmarach widzą, jak słuchacze zaczynają ze sobą głośno rozmawiać, skaczą po krzesłach lub po prostu wychodzą z sali.

W rzeczywistości jest tak, że słuchacze chcą, aby twoje wystąpienie było dobre. Jeśli ty czujesz się niepewnie, tak samo poczuje się publiczność. Jeśli ty czujesz się pewnie, i ona poczuje się pewnie. Publiczność jest po twojej stronie - publiczność jest twoim przyjacielem. Pamiętaj też, że nie ma możliwości, abyś mógł w 100% wpłynąć na to, jak zachowają się słuchacze.

Malkontenci

Zdarzają się pojedynczy słuchacze, których można nazwać malkontentami. To ludzie o negatywnym nastawieniu, którzy przez cały czas trwania wystąpienia kręcą głową i emanują niechęcią.

Na pewno należy unikać prób nawrócenia takich osób, nawet jeśli jest to bardzo kuszące, bowiem zawsze dzieje się to kosztem innych (pozytywnie nastawionych) słuchaczy. Zamiast tego zwróć się ku przychylnie nastawionej większości. Łatwiej jest sprawić, by pozytywnie nastawieni byli jeszcze bardziej entuzjastyczni, niż zmniejszyć poziom negatywizmu malkontentów.

Przezwycięż strach

Strach przed słuchaczami jest także spowodowany wysokimi, często wygórowanymi wymaganiami, które mamy wobec samych siebie. Nic się przecież nie stanie, jeśli od czasu do czasu coś nam się nie uda.

Co robi kierowca wyścigowy, kiedy przydarzy mu się wypadek? Wsiada ponownie do samochodu tak szybko, jak to możliwe, właśnie po to, by pokonać strach. Aby przezwyciężyć strach przed kolejnym niepowodzeniem, trzeba po prostu zebrać się w sobie i znów poprowadzić prezentację, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja.

Nie wyolbrzymiaj błędów

Nie wyolbrzymiaj swoich błędów. Nie zawsze wszystko musi być idealne. Problemy, które sam stwarzasz, często nie są tak poważne, jak ci się wydaje. Spójrz na swoje błędy z innej perspektywy. Zapytaj sam siebie, co byłoby dla ciebie najstraszniejsze, gdyby ci się nie udało. Czy obniżą ci pensję, stracisz pracę albo życie? Najpewniej nie. Nic strasznego się nie stanie, jeśli za którymś razem ci się nie uda.

Pamiętaj, że twoim najbardziej krytycznym słuchaczem jesteś ty sam. Większość słuchaczy nie będzie przywiązywała wagi do szczegółów. Słuchacze nie dostrzegają połowy błędów, których ty sam jesteś świadom i których się wstydzisz. Nie bierz tego wszystkiego zbyt serio i spróbuj spojrzeć na ewentualne problemy z dystansu. Sprawi to, że nie tylko poczujesz większy spokój, ale i odniesiesz większy sukces w prowadzeniu prezentacji.

fot. mat. prasowe



Artykuł powstał na podstawie książki "Techniki prezentacji", Björn Lunden i Lennart Rosell, wydawnictwo BL Info Polska Sp. z o.o., Gdask 2006.

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: