eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępcy sięgają po gry wideo

Cyberprzestępcy sięgają po gry wideo

2019-06-21 13:14

Cyberprzestępcy sięgają po gry wideo

Gracz © fot. mat. prasowe

O tym, że cyberprzestępcy dość często żerują na zamiłowaniu swych ofiar do gier wideo, wiadomo nie od dziś. Okazuje się jednak, że ostatnio ich aktywność w tym zakresie jest wyjątkowo duża. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zaatakowanych w ten sposób zostało 930 000 użytkowników. Z analizy ekspertów Kaspersky wynika, że przeszło jedna trzecia uderzeń bazowała na popularności zaledwie trzech gier. Bądź szczególnie ostrożny, jeśli grasz w „Minecraft”, „GTA V” lub „Sims 4”.

Przeczytaj także: Car sharing i cyberprzestępcy

Początki gier wideo datują się już na stosunkowo odległe czasy, jednak dopiero pojawienie się internetu istotnie przyspieszyło ich wzrost i ewolucję. Szacuje się, że dziś w gry online gra już 1/10 społeczeństwa naszego globu. Nie inaczej jak w przypadku innych, cyfrowych rozrywek, gry wideo stanowią obszar dość podatny na różnego rodzaju nadużycia, jak chociażby naruszenia praw autorskich czy nielegalnie działające serwisy z torrentami. Zagrożeń jest jednak więcej.

Obecnie wyraźnie zaznacza się tendencja do wykorzystywania popularnych marek gier w celu zamaskowania infekcji złośliwym oprogramowaniem. Pokaźna część najpopularniejszych gier wideo udostępniana jest na cyfrowych platformach dystrybucji, które nie zawsze potrafią dokonać legalności i bezpieczeństwa przesyłanych do nich plików gier.

Badacze z firmy Kaspersky postanowili przyjrzeć się dokładnie zainfekowanym plikom wykrytym w 2018 r. oraz w pierwszej połowie 2019 r. Na czele listy gier najczęściej wykorzystywanych przez cyberprzestępców znalazł się „Minecraft”. Szkodliwe oprogramowanie podszywające się pod tę grę stanowiło około 30% ataków, których celem było ponad 310 000 użytkowników. Na drugim miejscu uplasowała się gra „GTA V”, która została wykorzystana do zaatakowania ponad 112 000 użytkowników. Trzecia lokata przypadła grze „Sims 4” (niemal 105 000 zaatakowanych użytkowników).

Według badaczy przestępcy próbowali również podstępnie nakłonić użytkowników do pobrania szkodliwych plików podszywających się pod gry wideo, które nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży. Wykryto fałszywe wersje co najmniej 10 gier przed ich oficjalną premierą, przy czym w 80% przypadków cyberprzestępcy wykorzystywali takie tytuły jak „FIFA 20”, „Borderlands 3” oraz „Elder Scrolls 6”.

Od miesięcy cyberprzestępcy próbują zwabić użytkowników, wykorzystując branżę rozrywki, w tym popularne seriale telewizyjne, premiery najbardziej wyczekiwanych filmów czy popularne gry wideo. Jest to dość oczywiste – ludzie, którzy chcą się zrelaksować i miło spędzić czas, stają się mniej czujni. Jeśli nie spodziewają się, że to, co przez wiele lat dostarczało im rozrywki, może kryć szkodliwe oprogramowanie, cyberprzestępcy wcale nie muszą stosować zaawansowanych mechanizmów infekowania. Zachęcamy wszystkich, aby zachowali czujność, omijali platformy cyfrowe, które nie są godne zaufania, jak również podejrzanie wyglądające oferty. Ponadto należy zainstalować oprogramowanie zabezpieczające i przeprowadzać regularne skanowanie bezpieczeństwa wszystkich urządzeń wykorzystywanych do grania – powiedziała Maria Fedorowa, badaczka ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky.

fot. mat. prasowe

Gracz

Ponad 900 000 użytkowników zostało zaatakowanych w ciągu roku przy użyciu fałszywych gier wideo rozprzestrzeniających szkodliwe oprogramowanie


Porady bezpieczeństwa


Specjaliści z firmy Kaspersky zalecają podjęcie następujących działań, aby nie paść ofiarą szkodliwych programów podszywających się pod gry wideo:
  • Korzystaj tylko z legalnych serwisów o ugruntowanej reputacji.
  • Zwracaj szczególną uwagę na autentyczność stron internetowych. Nie korzystaj ze stron umożliwiających pobieranie gier online, jeśli nie masz pewności, że są legalne, a ich adres nie rozpoczyna się od „https”. Zanim rozpoczniesz pobieranie, potwierdź autentyczność strony, dokładnie sprawdzając format adresu URL lub pisownię nazwy firmy.
  • Nie klikaj podejrzanych odsyłaczy — np. takich, które obiecują możliwość zagrania w grę przed premierą lub oferują za darmo coś, co standardowo jest płatne.
  • Korzystaj z niezawodnego rozwiązania zabezpieczającego, takiego jak Kaspersky Total Security, które zapewnia wszechstronną ochronę przed szerokim wachlarzem cyberzagrożeń.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: