eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Game over. Jak gry online narażają graczy?

Game over. Jak gry online narażają graczy?

2018-01-25 11:03

Game over. Jak gry online narażają graczy?

Gracz © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Gry online to potężny biznes, a liczba graczy logujących się każdego dnia na swoje konta jeszcze nigdy nie była tak duża. Z badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab wynika, że przeszło połowa internautów (53%) regularnie gra online. W przypadku osób pomiędzy 25 a 34 rokiem życia odsetek ten wzrasta do 64%, a wśród użytkowników w wieku 16-24 lat – do 67%. Gry internetowe interesują jednak nie tylko graczy. To także cel cyberprzestępców, ponieważ zhakowane konta w grach mogą być sprzedawane na czarnym rynku. Zachowania niektórych graczy wskazują na to, że albo nie są świadomi zagrożeń, albo też je bagatelizują.

Przeczytaj także: Cyberataki: po co hakować, skoro dane logowania podane są na tacy

Szacuje się, że społeczność graczy skupionych wokół takich platform jak Steam, PlayStation Network oraz Xbox Live liczy sobie od 2,2 do 2,6 miliarda osób i ciągle rośnie. To wystarczy, aby branża ta stała się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Ci ostatni dokładają starań, aby zakłócać internetowe operacje i uzyskiwać w ten sposób dostęp do takich danych jak hasła czy informacje odnośnie kart płatniczych. Dowodem na to mogą być chociażby ostatnie ataki wycelowane w platformy Xbox oraz PlayStation.

Biorąc pod uwagę, że dziś więcej niż co drugi internauta oddaje się rozgrywkom online, liczba potencjalnych celów jest ogromna. Do tego są też tacy, którzy uciekają w gry z nudy, samotności czy chęci zdobycia chociażby wirtualnych znajomości. Dla tych ataki hakerów mogą być wyjątkowo dotkliwe. Nie dość bowiem, że tracą czasowo lub całkowicie dostęp do ulubionych gier, to jeszcze czas, który poświęcili na zbudowanie profilu, a często również zainwestowane w niego pieniądze.

Spośród osób, które doświadczyły skutecznego ataku lub próby ataku na jedno ze swoich kont online, 16% wskazało jako cel takiego ataku swoje konta w grach, przy czym w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosił 21%. 55% osób nie potrafi szybko przywrócić utraconych danych dotyczących swojego konta w grze, co pogłębia rozpacz na skutek takich ataków.

Bez wątpienia konta te mają ogromne znaczenie dla ich właścicieli. Gry online nie są już czynnością, jakiej ludzie oddają się wyłącznie w domu, ale stanowią element codziennego życia wielu osób, o czym świadczy fakt, że 27% regularnie wykorzystuje swojego smartfona do grania online. Chociaż urządzenia nie są same w sobie bezpieczne, 23% osób korzysta z publicznych sieci Wi-Fi w celu logowania się do kont w ramach gier, a 56% twierdzi, że nie stosuje żadnych dodatkowych środków bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci publicznych, co stwarza oczywiste zagrożenia dla bezpieczeństwa. Zagrożenie jest tym większe, że jedynie 5% osób wskazało swoje konto w grach jako jedno z trzech wymagających najsilniejszych haseł.

Co więcej, w związku z tym, że wiele profili online jest obecnie powiązanych, ofiary mogą łatwo stracić dostęp do kilku kont jednocześnie – takich jak konta e-mail oraz konta na portalach społecznościowych – które z różnych względów są dla nich ważne. W przypadku osób, które grają tylko w wolnym czasie, będzie to przykre doświadczenie w sensie emocjonalnym, jednak gracze profesjonalni ucierpią bardziej, tracąc niekiedy znaczące dochody.

fot. mat. prasowe

Gry online a cyberzagrożenia

53% internautów gra w gry online


Ogromna ilość osobistych informacji dostępnych online sprawia, że cyberprzestępcy mają coraz więcej możliwości przechwycenia prywatnych danych użytkowników, które mogą następnie sprzedać na cyfrowym czarnym rynku – powiedział Andriej Mochola, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania konsumenckie, Kaspersky Lab. Gracze online, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, naturalnie martwią się tym, że ktoś może włamać się do ich kont w grach lub mogą stracić do nich dostęp, zapominając hasła. Jest to dylemat, z którym użytkownicy muszą się mierzyć każdego dnia. W efekcie wielu wybiera mniej bezpieczną opcję stosowania tego samego hasła dla wszystkich swoich kont lub prostych haseł, które atakujący mogą łatwo złamać. Jednak tylko stosując odpowiednie środki bezpieczeństwa oraz silne, unikatowe hasła, użytkownicy będą mieli pewność, że ich cenne konta są zabezpieczone, a ich wysiłki nie pójdą na marne.

Aby pomóc w ochronie kont online graczy i innych użytkowników, Kaspersky Lab oferuje narzędzie Kaspersky Password Manager, które jest dostępne jako niezależny produkt oraz w ramach pakietu Kaspersky Total Security. Kaspersky Password Manager umożliwia przechowywanie wszystkich haseł użytkownika w bezpiecznym sejfie cyfrowym i zapewnia łatwy dostęp z komputerów PC, Mac oraz smartfonów. Automatyczny generator haseł wykonuje to trudne zadanie za użytkowników, tworząc silne i odporne na ataki hasła, podczas gdy użytkownicy muszą tylko zapamiętać jedno hasło główne, aby mieć dostęp do wszystkich swoich kont online.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: dobre hasło, gry online, cyberzagrożenia

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: