eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza VI 2006

GUS: koniunktura gospodarcza VI 2006

2006-06-23 13:05

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza V 2006


Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę nadal optymistycznie, choć ostrożniej niż w maju. Przyczyniają się do tego ostrożniejsze niż miesiąc wcześniej przewidywania dotyczące wzrostu przyszłego portfela zamówień i przyszłej produkcji. Bieżący portfel zamówień i produkcja rosną nieznacznie szybciej niż przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się w czerwcu na poziomie nieco niższym od uważanego za wystarczający. Mimo opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są korzystne, choć nieco ostrożniejsze niż w maju. Dyrektorzy planują zwiększenie liczby zatrudnionych pracowników, choć w skali mniejszej niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca. Zamierzają też podwyższyć ceny maszyn i aparatury elektrycznej, ale w mniejszym stopniu niż przewidywano w maju.

Producenci mebli oceniają koniunkturę korzystnie, choć nieznacznie gorzej niż w maju. Poprawiają się oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji, choć odpowiednie wskaźniki nadal pozostają na poziomie ujemnym. Odpowiednie przewidywania są optymistyczne i nieco lepsze od zgłaszanych przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez producentów za wystarczający. Mimo zmniejszających się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci sygnalizują większe niż w ubiegłym miesiącu trudności przy regulowaniu swoich bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej charakteryzują się tylko nieznacznym optymizmem i są ostrożniejsze od zgłaszanych w maju. Dyrektorzy zamierzają dokonać niewielkich redukcji zatrudnienia. Ceny mebli mogą wzrosnąć w mniejszym stopniu niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca.

W czerwcu producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają swoją koniunkturę optymistycznie, podobnie jak przed miesiącem. Składają się na to korzystne (lepsze niż w maju) prognozy dotyczące przyszłego portfela zamówień i produkcji oraz negatywne (gorsze niż w ubiegłym miesiącu) oceny bieżącej sytuacji w obu tych zakresach. Stan zapasów wyrobów gotowych jest nadal uznawany za niewystarczający. Mimo iż należności od kontrahentów ściągane są bez opóźnień, utrzymują się trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach przewiduje się pogorszenie sytuacji finansowej badanych jednostek. Poziom zatrudnienia w tej grupie podmiotów może pozostać bez zmian. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą się znacznie obniżyć.

Dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają swoją koniunkturę w czerwcu pozytywnie, lepiej niż w zeszłym miesiącu. Wzrost bieżącego portfela zamówień powoduje, że poprawiają się też oceny bieżącej produkcji, chociaż jest ona nadal ograniczana. Odpowiednie prognozy przewidują poprawę sytuacji w tym zakresie. Nieco zmniejszają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy z mniejszymi niż przed miesiącem trudnościami regulują swoje zobowiązania finansowe. Oceny przyszłej sytuacji finansowej charakteryzują się niewielkim optymizmem. Nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia. Pogłębia się tendencja do obniżania cen wyrobów włókienniczych.

2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w czerwcu optymistycznie (plus 32) i lepiej niż w poprzednim miesiącu (plus 27). Wśród badanych przedsiębiorstw 38% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 6% - jej pogorszenie (w maju odpowiednio 35% i 8%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W czerwcu przedsiębiorstwa odnotowują znaczny (większy niż w maju) wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. W większym stopniu niż przed miesiącem rozszerzana jest również bieżąca produkcja budowlano-montażowa. Odpowiednie przewidywania są również korzystne, zbliżone do prognoz sprzed miesiąca. W konsekwencji należy oczekiwać dalszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie.

Poprawia się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać jej dalszej poprawy.

Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych, nieco szybszy niż wskazywała prognoza z maja.

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: