eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza V 2006

GUS: koniunktura gospodarcza V 2006

2006-05-24 00:11

Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w maju optymistyczna, nieco bardziej korzystna niż w kwietniu i w analogicznym miesiącu w ciągu całego badanego okresu. Wpływa na to poprawa ocen bieżącej sytuacji finansowej, a także utrzymywanie się korzystnych prognoz w tym w zakresie. Zarówno bieżące jak i przewidywany portfel zamówień oraz produkcja są oceniane optymistycznie - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza IV 2006

W maju ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest korzystniej niż w kwietniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich pięciu lat. Na poprawę tę wpływają optymistyczne, lepsze niż przed miesiącem, oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej przedsiębiorstw, przy oczekiwanym w najbliższych miesiącach wzroście przyszłego portfela zamówień i przyszłej produkcji oraz poprawie sytuacji finansowej.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w maju negatywnie, nieznacznie lepiej niż w kwietniu i w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat. Na niewielką poprawę nastrojów przedsiębiorców wpływa wzrost bieżącej sprzedaży oraz lepsza niż przed miesiącem, choć nadal niezadowalająca sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Odpowiednie prognozy na najbliższe miesiące są gorsze od przewidywań formułowanych w kwietniu.

We wszystkich badanych grupach przedsiębiorstw usługowych odnotowuje się w maju zadowalającą koniunkturę. Najkorzystniejsze oceny sygnalizują (podobnie jak przed miesiącem) firmy z sekcji pośrednictwo finansowe. Oceny te są bardziej optymistyczne niż w kwietniu bieżącego i w maju ubiegłego roku. Najmniej optymistycznie, choć lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat, oceniają ogólny klimat koniunktury jednostki z sekcji ochrona zdrowia i opieka społeczna.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W maju ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 17 (w kwietniu - plus 15). Poprawę koniunktury sygnalizuje 30% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 13% (w kwietniu odpowiednio: 29% i 14%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Bieżący portfel zamówień (zarówno krajowy jak i zagraniczny) jest oceniany optymistycznie, podobnie jak w ubiegłym miesiącu. Wpływa to na zwiększenie bieżącej produkcji. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji w skali zbliżonej do prognoz sprzed miesiąca. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Zmniejszają się zarówno opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, jak i trudności przedsiębiorstw w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. W najbliższych miesiącach przewiduje się poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw, zbliżoną do przewidywań sprzed miesiąca. Nieznacznie może wzrosnąć skala zatrudnienia pracowników. Spodziewany jest niewielki wzrost cen wyrobów gotowych, nieco mniejszy niż prognozowano w kwietniu.

Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. W maju najlepiej oceniają koniunkturę producenci: wyrobów chemicznych (plus 35 – wzrost o 1 punkt), maszyn i aparatury elektrycznej (plus 30 – wzrost o 7 punktów), wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (plus 26 – wzrost o 12 punktów), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 26 – wzrost o 7 punktów), instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (plus 25 – wzrost o 1 punkt), masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 24 – utrzymała się wartość z poprzedniego miesiąca), metalowych wyrobów gotowych (plus 21 – wzrost o 2 punkt). Negatywne oceny formułują jedynie producenci odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 8 – spadek o 1 punkt) oraz wyrobów włókienniczych (minus 6 – utrzymała się wartość z poprzedniego miesiąca).

Producenci wyrobów chemicznych oceniają klimat koniunktury optymistycznie, podobnie jak w kwietniu. Bieżące oceny portfela zamówień i produkcji są nieco bardziej korzystne niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy oczekują też wzrostu przyszłego portfela zamówień i produkcji, chociaż w skali nieznacznie mniejszej niż prognozowano w kwietniu. Stan zapasów wyrobów gotowych nieco przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Zmniejszające się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że producenci nie zgłaszają trudności w regulowaniu swoich zobowiązań. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej są optymistyczne, choć ostrożniejsze od przewidywań z kwietnia. Dyrektorzy zamierzają rozszerzyć dotychczasową skalę zatrudnienia. Wzrost cen wyrobów chemicznych może być zbliżony do przewidywań sprzed miesiąca.

Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę optymistycznie, lepiej niż w kwietniu. Przyczynia się do tego przewidywany wzrost przyszłego portfela zamówień i przyszłej produkcji. Bieżący portfel zamówień i produkcja rosną nieco wolniej niż przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się w maju na poziomie nieco niższym od uważanego za wystarczający. Mimo zwiększenia się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są korzystne, choć nieco ostrożniejsze niż w kwietniu. Dyrektorzy planują zwiększenie liczby zatrudnionych pracowników. Zamierzają też podwyższyć ceny maszyn i aparatury elektrycznej.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: