eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza VI 2006

GUS: koniunktura gospodarcza VI 2006

2006-06-23 13:05

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza V 2006


W czerwcu przedsiębiorcy sygnalizują wzrost sprzedaży żywności w skali zbliżonej do odnotowanej w ubiegłym miesiącu. Mimo to pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Przewidywany na najbliższe miesiące niewielki spadek sprzedaży powoduje, że może pogłębiać się trudna sytuacja finansowa tej grupy przedsiębiorstw. Stan zapasów towarów przekracza poziom uznawany za wystarczający. W najbliższych miesiącach wzrost ilości towarów zamawianych u dostawców może pozostać na poziomie prognoz z ubiegłego miesiąca. Ceny żywności rosną wolniej niż przed miesiącem. Tendencja taka może utrzymać się również w najbliższych miesiącach. Przewidywane redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe niż prognozowano w maju.

W jednostkach branży: meble, rtv, agd odnotowuje się w czerwcu spadek sprzedaży. Utrzymuje się trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się wzrostu sprzedaży, choć nieco wolniejszego niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Powoduje to, że przedsiębiorcy przewidują w najbliższych miesiącach niewielki wzrost zatrudnienia. Poprawiają się przewidywania przedsiębiorców dotyczące sytuacji finansowej, chociaż odpowiednie oceny kształtują się nadal na poziomie ujemnym. Znacznie mniejszy niż w maju niedobór zapasów towarów powoduje, że wzrost ilości towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może być wolniejszy od przewidywanego w maju. W czerwcu przedsiębiorcy sygnalizują dużo szybszy niż przed miesiącem spadek cen. W najbliższych miesiącach ceny mogą się nadal obniżać.

Spośród badanych jednostek handlowych 4,9% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (w maju 4,8%). W pozostałych przedsiębiorstwach największe bariery stanowią: konkurencja na rynku (sygnalizowana przez 73% jednostek), koszty zatrudnienia (57% jednostek), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (53% jednostek) i niedostateczny popyt (49% jednostek). Nasilenie poszczególnych barier od roku nie ulega istotnym zmianom.

4. Usługi

Jednostki z sekcji pośrednictwo finansowe oceniają w czerwcu koniunkturę optymistycznie (wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wynosi plus 52), na poziomie zbliżonym do prezentowanego w poprzednim miesiącu (plus 51). Poprawę koniunktury sygnalizuje 54% badanych firm, jej pogorszenie - 2% (w maju odpowiednio: 54% i 3%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Popyt na usługi z tej sekcji nadal rośnie, choć w tempie nieco wolniejszym niż przed miesiącem. Również bieżąca sprzedaż usług wzrasta nieco wolniej niż w maju. Mimo to dyrektorzy jednostek oceniają swoją sytuację finansową lepiej niż przed miesiącem. Oczekuje się, że w najbliższych trzech miesiącach popyt i sprzedaż będą nadal rosnąć znacząco, szybciej niż przewidywano w maju. W konsekwencji przyszła sytuacja finansowa tych firm może być nadal bardzo korzystna. Spadek bieżących cen usług jest nieco mniejszy niż w maju. W tej grupie jednostek przewidywany jest wzrost zatrudnienia, większy niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca. W najbliższych miesiącach nie przewiduje się zmian w poziomie cen oferowanych usług.

Jednostki z sekcji hotele i restauracje oceniają w czerwcu koniunkturę korzystnie, choć mniej optymistycznie niż przed miesiącem (plus 14 wobec plus 19 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie - 9% (w maju odpowiednio: 25% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Nieznaczne pogorszenie koniunktury jest efektem tego, że w najbliższych trzech miesiącach popyt i sprzedaż mogą rosnąć wolniej niż prognozowano w maju. Bieżący popyt i sprzedaż są oceniane korzystnie, lepiej niż w poprzednim miesiącu. Dyrektorzy jednostek sygnalizują poprawę swojej sytuacji finansowej. W najbliższych miesiącach można się spodziewać poprawy sytuacji finansowej tych jednostek, chociaż nieco wolniejszej w stosunku do prognoz z ubiegłego miesiąca. W konsekwencji mniejszy może być wzrost zatrudnienia. W czerwcu dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost bieżących cen oferowanych usług. Przyszłe ceny mogą rosnąć w tempie wolniejszym aniżeli przewidywano w maju.

Jednostki z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oceniają w czerwcu koniunkturę pozytywnie, na poziomie nieznacznie niższym od prezentowanego przed miesiącem (plus 7 w czerwcu wobec plus 8 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych firm, a jej pogorszenie - 12% (w maju odpowiednio: 18% i 10%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Niewielki tylko wzrost bieżącego popytu i sprzedaży powoduje, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest nadal niezadowalająca. Przewidywania dotyczące popytu i sprzedaży są nadal optymistyczne, choć ostrożniejsze niż w maju. W konsekwencji oczekiwana w najbliższych miesiącach poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw może być mniej znacząca aniżeli prognozowano w maju. W najbliższych miesiącach można się spodziewać nieznacznego zmniejszenia zatrudnienia w tej grupie jednostek. W czerwcu dyrektorzy firm sygnalizują dalszy spadek bieżących cen usług, natomiast w najbliższych miesiącach nie przewidują zmian poziomu cen.

Koniunktura w jednostkach z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność jest oceniana w czerwcu korzystnie, na poziomie nieznacznie niższym od prezentowanego przed miesiącem (plus 7 wobec plus 8 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie - 16% (w maju odpowiednio: 21% i 13%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo wolniejszego niż przed miesiącem wzrostu bieżącego popytu i sprzedaży usług, aktualna sytuacja finansowa przedsiębiorstw ulega poprawie. Prognozy popytu i sprzedaży są optymistyczne, choć nieco ostrożniejsze niż w maju. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się poprawiać w najbliższych trzech miesiącach, ale wolniej niż prognozowano przed miesiącem. Dyrektorzy jednostek nie przewidują zmian w poziomie zatrudnienia. Sygnalizują też spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: