eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Choroby zawodowe: co 10. przypadek dotyczy nauczycieli

Choroby zawodowe: co 10. przypadek dotyczy nauczycieli

2019-04-26 13:24

Choroby zawodowe: co 10. przypadek dotyczy nauczycieli

Nauczycielka © fot. mat. prasowe

Nauczyciele to grupa o wysokim współczynniku zapadalności na choroby zawodowe. W 2017 roku na 100 tys. pracujących wynosił on aż 20,7. Dla porównania, ogólny współczynnik dla wszystkich branż sięgał wówczas 12,7. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że w 2017 r. zachorowało 239 nauczycieli, a więc 12% zarejestrowanych w tych roku nowych przypadków osób borykających się z przypadłościami zawodowymi. Na choroby zawodowe w większym stopniu niż nauczyciele narażeni byli tylko górnicy i przedstawiciele sektora rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa.

Przeczytaj także: Na jakie choroby zawodowe zapadamy najczęściej?

Na co chorują nauczyciele?


Dane zebrane przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera wskazują, że najbardziej popularnym schorzeniem zawodowym w zawodzie nauczyciela są problemy z narządami głosu, które stanowią aż 96% przypadków wszystkich chorób zawodowych w tej grupie. Mowa tu m.in. o guzkach głosowych twardych, wtórnych zmianach przerostowych fałdów głosowych oraz niedowładzie mięśni przywodzących i napinających fałdy głosowe z niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.

Pierwsze z wymienionych wyżej schorzeń to rodzaj zapalenia krtani, w wyniku którego na fałdach głosowych, w miejscu, największych wibracji, pojawiają się guzki. Na tę przypadłość najbardziej narażone są osoby dysponujące głosem o wyższym zakresie częstotliwości. Najczęstszymi objawami tego schorzenia są: chrypka, szybkie zmęczenie głosu i jego łamliwość.

Druga z występujących u nauczycieli chorób zawodowych objawia się wytworzeniem polipów na fałdach głosowych. Podobnie jak w przypadku guzków objawem jest chrypka, ale też i obniżenie głosu. W niektórych przypadkach może również dojść do bezgłosu. Duży rozmiar polipa może też powodować duszność.

Trzecia z omawianych przypadłości skutkuje tym, że fałdy głosowe nie zwierają się na całej długości. Powoduje to pogorszenie wydolności i jakości głosu. Oprócz chrypki i bezdźwięczności skutkiem może być także uczucie napięcia i ból mięśni w okolicy krtani.
– Nauczyciele od lat stanowią grupę o podwyższonym ryzyku występowania chorób narządów głosu i słuchu. W związku z tym ich pracodawcy powinni zwracać szczególną uwagę na zapewnienie im dostępu do jak najlepszych świadczeń w ramach medycyny pracy oraz nie ograniczać ich jedynie do odbywających się co kilka lat badań okresowych. Działania prozdrowotne pracodawcy powinny też uwzględniać odpowiednią profilaktykę, np. w postaci corocznych testów medycznych pod kątem wybranych schorzeń. W ich sprawnej i regularnej organizacji pomocne może okazać się grupowe ubezpieczenie zdrowotne – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

fot. mat. prasowe

Nauczycielka

Nauczyciele co roku stanowią ok. 10% pracowników zapadających na choroby zawodowe.


Jak powinna wyglądać profilaktyka zdrowotna?


Podstawowym działaniem, które pozwala uniknąć tych schorzeń, jest odpowiednia dbałość o nieprzeciążanie narządów głosowych, ale jak wiadomo w przypadku nauczycieli może się to okazać niewykonalne. W związku z tym powinni oni szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, spożywać odpowiednie ilości wody niegazowanej dziennie, ograniczyć ilość wypijanej kawy i mocnej herbaty, a także unikać ostro przyprawionych potraw i bardzo gorących lub zimnych napojów. Oprócz tego powinni również pamiętać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych.
– Każde wykrycie schorzenia na wczesnym etapie jego rozwoju daje większe szanse na jego zwalczenie i powrót do zdrowia. Dlatego nauczyciele, zwłaszcza ci z długim stażem pracy, powinni przynajmniej raz w roku poddać się rzetelnej kontroli laryngologicznej. Fakt ten powinni mieć również na uwadze zarządcy szkół i starać się zapewnić im dostęp do tych świadczeń w ramach medycyny pracy – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Jednym ze sposobów na zagwarantowanie szybkiej pomocy w ramach medycyny pracy jest zakup grupowego ubezpieczenia zdrowotnego. Ponieważ polisa zapewnia dostęp do prywatnych placówek zdrowotnych, to czas oczekiwania na konsultacje lekarskie i badania jest znacznie krótszy w porównaniu z publiczną służbą zdrowia, w której na wizytę u specjalisty czeka się średnio co najmniej 3 miesiące. Grupowe ubezpieczenie zdrowotne pozwala na umówienie konsultacji odległej o kilka dni.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: