eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co Polacy myślą o smogu?

Co Polacy myślą o smogu?

2018-10-24 10:11

Co Polacy myślą o smogu?

Smog © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wystarczyło lekkie ochłodzenie, by media już zaczęły donosić o spowijającym polskie miasta smogu. Ten temat okazał się zresztą jednym z zagadnień wyjątkowo często poruszanych podczas kampanii samorządowej. A co myślą o nim sami Polacy? Czy chcą, aby włodarze miast ingerowali w sposób, w jaki ogrzewają swoje mieszkania? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela badanie zrealizowane przez serwis Oferteo.pl.

Przeczytaj także: Jak polskie miasta walczą o jakość powietrza?

Polska tonie w smogu?


Smog nie jest tylko polskim problemem, jednak to my wiedziemy prym wśród najbardziej zanieczyszczonych lokalizacji Starego Kontynentu. W niechlubnym europejskim TOP50 znajdziemy aż 36 polskich miast. Z kolei pod względem odsetka miejsc, w których smog jest największy, wyprzedza nas jedynie Bułgaria.

Skąd się bierze smog?


Eksperci Polskiego Alarmu Smogowego przekonują, że winna powstawania zanieczyszczeń jest w głównej mierze tzw. „niska emisja”, a więc spaliny powstające w efekcie ogrzewania mieszkań za pomocą paliw stałych. Resztę winy ponosić ma przemysł, transport drogowy, energetyka i rolnictwo.

Jak natomiast problem smogu widzi społeczeństwo? Według ankietowanych przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących produktów i usług z ich dostawcami, za smog odpowiadają głównie zanieczyszczenia przemysłowe oraz zanieczyszczenia z palenisk domowych. Niewielki odsetek respondentów wskazywał na ukształtowanie terenu lub klimat.

Jakie są konsekwencje smogu?


Badani przez Oferteo w przytłaczającej większości zgadzali się ze stwierdzeniem, że smog ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie (95%). Wśród schorzeń, które ich zdaniem są wywoływane m.in. przez smog, wymieniali najczęściej: niewydolność oddechową (73%) a także alergię oraz astmę (60%).

fot. mat. prasowe

Przyczyna powstawania smogu

Polacy uważają, że smog odpowiadają głównie zanieczyszczenia przemysłowe oraz zanieczyszczenia z palenisk domowych.


Respondenci byli bardziej sceptyczni wobec zdania, że smog wpływa na rozwój chorób nowotworowych. Zgodziło się z tym stwierdzeniem 41% z nich, na dolegliwości układu krwionośnego i serca wskazało 40%, a na choroby układu odpornościowego – 29%.

Najmniej ankietowanych uznało, że smog może wywoływać choroby i wady rozwojowe płodu – 22%. Tymczasem już według badań, które w latach 2000–2004 przeprowadzili w Krakowie naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. Wiesława Jędrychowskiego, kobiety narażone na ekspozycję na smog rodziły dzieci o mniejszej masie urodzeniowej, mniejszym obwodzie główki oraz mniejszej długości ciała.

Mniej węgla to mniej smogu?


Coraz więcej samorządów wprowadza lub planuje wprowadzić zakaz opalania mieszkań i domów za pomocą kotłów na paliwa stałe, takie jak najpopularniejszy w Polsce ekogroszek czy też węgiel kamienny lub drewno. Temat smogu pojawia się obecnie w przedwyborczych debatach i jest elementem kampanii w niemal całej Polsce.

Pogląd, że rezygnacja z takiego sposobu ogrzewania może obniżyć poziom smogu, jest bliski nie tylko samorządowcom, ale i uczestnikom badania. Uważa tak 71% z nich.

fot. mat. prasowe

Czy samorządy powinny zakazywać ogrzewania za pomocą paliw stałych?

Dla 30% uczestników badania Oferteo.pl samorządy nie powinny mieć takich uprawnień


Wymiana pieców – czy samorządy powinny stosować przymus?


Jednak zdania co do tego, czy samorządy mogą zakazać ogrzewania domów i mieszkań paliwami stałymi, są mocno podzielone. Co trzeci badany przez Oferteo.pl zgadza się z takim rozwiązaniem, ale tylko wówczas, kiedy samorząd w całości sfinansuje koszty wymiany pieców. Dla 30% uczestników badania Oferteo.pl samorządy nie powinny mieć takich uprawnień, według 26% koszty wymiany powinny być finansowane choćby częściowo, a 6% badanych uznało, że zakaz powinien być wprowadzony bez żadnych wyjątków.

Polacy chcą być eko, ale…


Chociaż znaczny odsetek Polaków jest gotów płacić więcej za bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania naszych mieszkań (41%), to równie wysoki jest procent osób, które nie mają wystarczającej wiedzy na temat ekologicznych sposobów ogrzewania (31%).

Niechęć do ponoszenia wyższych kosztów za ekologiczne ogrzewanie to nie tylko efekt ignorancji lub przywiązania do tradycyjnego opału. Dla wielu osób, zwłaszcza starszych czy samotnych, zamieszkujących starsze budownictwo, kwestie ekonomiczne mogą być problemem nie do przeskoczenia, nawet pomimo samorządowego wsparcia.

I chociaż wydaje się, że dzięki licznym inicjatywom edukacyjnym świadomość społeczna na temat powstawania smogu i jego konsekwencji jest całkiem wysoka, to na rozwiązanie problemu przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez serwis Oferteo.pl w 2018 roku wśród 450 osób.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: