eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy przyszłość pracy tymczasowej jest zagrożona?

Czy przyszłość pracy tymczasowej jest zagrożona?

2018-10-23 13:26

Czy przyszłość pracy tymczasowej jest zagrożona?

Kasjerka © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Od niedawna w mediach pojawiają się doniesienia wieszczące koniec rynku pracy tymczasowej. Ile jest w nich prawdy? Eksperci agencji zatrudnienia Manpower uważają, że niewiele, ponieważ praca tymczasowa była, jest i będzie narzędziem które pozwala pracodawcom szybko reagować na intensywnie zmieniające się potrzeby biznesowe. Pracownicy tymczasowi nie muszą się więc raczej martwić o zatrudnienie. Mogą się natomiast spodziewać większego komfortu pracy i lepszych warunków finansowych niż w minionym roku.

Przeczytaj także: Praca tymczasowa dla studenta: jesienny wysyp ofert

Wraz z końcem nadchodzącego miesiąca kończą się limity 18-miesięcznego zatrudnienia u jednego pracodawcy użytkownika. Do tego, czego wyraźnie dowodzą informacje napływające ze zrzeszającego agencje pracy tymczasowej Polskiego Forum HR, z każdym kwartałem br. grono pracowników tymczasowych staje się coraz szczuplejsze
Praca tymczasowa w Polsce w dalszym ciągu będzie funkcjonować, ponieważ polski biznes zwyczajnie potrzebuje elastycznych form zatrudnienia. Bez nich firmy nie będą mogły reagować na sezonowość w swojej branży, na nowe zamówienia i projekty oraz ich krótkie terminy realizacji, a co za tym idzie budować swojej konkurencyjności na rynku. Bez elastycznych form zatrudnienia również polska gospodarka nie będzie mogła się rozwijać – tłumaczy Tomasz Walenczak, dyrektor z agencji zatrudnienia Manpower.

– Praca tymczasowa już dawno temu przestała być utożsamiana z tanią siłą roboczą. Dla pracodawcy przynosi wartości dodane, zwiększając jego efektywność operacyjną, ale kosztuje. Dzięki niej w dalszym ciągu można zbudować grupę pracowników, przygotowując się na przykład do wzrostów produkcji lub uruchomienia nowych projektów, ale potrzebna jest atrakcyjna oferta dla kandydata oraz odpowiednia strategia marketingowa – wyjaśnia Kamil Sadowniczyk, dyrektor z Manpower. – Aby przyciągnąć pracowników na pewien czas, trzeba im zaproponować atrakcyjny pakiet świadczeń i benefitów, nie zapominając o budowaniu wizerunku pracodawcy na rynku lokalnym. Zdarza się również, że praca tymczasowa pod względem finansowym jest nawet bardziej korzystna dla pracownika w zestawieniu z ofertami pracy stałej u innych pracodawców. Jest to często droga do stałego zatrudnienia, pracownicy tylko początkowo są tymczasowi, ale docelowo mają zasilać organizacje, tworząc ich własne zasoby. Co więcej, pracownik w obecnej sytuacji zyskuje nowe możliwości. Dziś w rozmowach z pracodawcami użytkownikami wychodzi się od kandydata i wsłuchuje się w jego potrzeby. Mówienie o funkcjonowaniu biznesu w świetle rynku kandydata nie jest też czymś złym, ale to kwestia zrozumienia sytuacji i pokazania klientowi jak podejść do tego zagadnienia – dodaje Kamil Sadowniczyk.

fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Kasjerka

Czy przyszłość pracy tymczasowej jest zagrożona?


– Rośnie również rola edukacyjna agencji zatrudnienia, które są partnerami dla pracodawców użytkowników. Wspólnie tworzą strategie HRowe, na długo przed oficjalnym otwarciem firmy. Przygotowana po partnersku strategia zatrudnienia sprawia, że forma pracy tymczasowej jest interesująca zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Mamy na to żywe dowody między innymi w postaci świeżego greenfieldu pod Wrocławiem. Firmy, które w wyniku zmian prawnych będą chciały skorzystać z alternatywnych dla pracy tymczasowej rozwiązań, mogą wybrać nawet outsourcing pełnego procesu, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Jest odpowiedni dla przedsiębiorstw, które chcą się skupić na podstawowej działalności gospodarczej i jednocześnie optymalizować koszty prowadzenia biznesu – dodaje Tomasz Walenczak.


Jak potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego przez ManpowerGroup, elastyczność w miejscu pracy to jeden z głównych czynników motywujących do podjęcia nowego zatrudnienia – przyznało 31% kandydatów w Polsce*. Szacowana liczba pracowników tymczasowych w Polsce wynosi 323 tys. osób**.

* Źródło: Raport ManpowerGroup "Praca dla mnie - analiza potrzeby elastyczności".

** Źródło: Polskie Forum HR


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek pracy, praca tymczasowa, praca dorywcza

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: