eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Tylko 6% Polaków nie reaguje na smog

Tylko 6% Polaków nie reaguje na smog

2017-12-06 10:00

Tylko 6% Polaków nie reaguje na smog

Smog © eunikas - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jeszcze do niedawna w kontekście spowijającego ulice smogu mówiono głównie o Krakowie. Radykalną zmianę przyniósł ubiegły rok, który dobitnie pokazał, że stężenie trujących pyłów to chleb powszedni wielu polskich miast, a nie tylko stolicy Małopolski. Ze zrealizowanego na zlecenie Avivy badania „Wiem, czym oddycham, czyli Polacy o smogu” wynika, że 94% Polaków zdaje sobie sprawę z wagi tego problemu, ale inaczej na niego reaguje.

Duszący problem zdrowotny …


Ankietowanych poproszono o wskazanie 5 głównych czynników, które najbardziej szkodzą zdrowiu. Listę otworzył stres, na który wskazała ponad połowa ankietowanych. Drugie miejsce należało do braku aktywności fizycznej (46%), a na trzeciej pozycji uplasowało się palenie tytoniu (45%). Tuż poza podium znalazło się złe odżywianie (42%) oraz właśnie smog (33%), który respondenci wymieniali przed nadużywaniem alkoholu (31%).

Okazuje się, że Polacy zdają sobie sprawę nie tylko ze szkodliwości samego smogu, ale również z konkretnych problemów zdrowotnych, jakimi może owocować wdychanie zanieczyszczonego powietrza. 86% ankietowanych wskazało tu choroby układu oddechowego, w tym astmę, zapalenie oskrzeli i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP). Niemal co drugi badany (46%) jest przekonany, że smog może opowiadać za alergie, a 42% uważa, że może on wywoływać choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym np. miażdżycę, zawał serca czy udar mózgu. Co trzeci respondent sądzi, że zła jakość powietrza może przyczynić się do śmierci w wyniku niewydolności układu krążeniowego lub oddechowego.

fot. mat. prasowe

Duszący problem zdrowotny

Smog znalazł się w Top 5 czynników, które obecnie najbardziej szkodzą zdrowiu.


‒ Badania naukowe i dane epidemiologiczne jednoznacznie wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza istotnie wpływa na rozwój i dynamikę chorób, m.in. układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. W Polsce z tego powodu umiera przedwcześnie ok. 50 tys. osób (według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska), co stanowi aż 10% wszystkich przyczyn zgonów w naszym kraju. Co więcej, z powodu ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 10 razy więcej Polaków niż w wyniku wypadków drogowych, o których tyle się mówi publicznie ‒ komentuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

… który monitorują Polacy …


Tylko 6% zapytanych odpowiedziało, że w ogóle nie przejmuje się smogiem. Większość z nas (61%) sprawdza, jakim powietrzem oddycha. Z tego 20% regularnie śledzi alerty smogowe i jeśli poziom smogu jest wysoki, zmienia swoje zachowania. Dwie na pięć osób (41%) czasem sprawdza doniesienia, ale nie zmienia swoich zachowań. Natomiast co trzeci zapytany w ogóle nie śledzi raportów smogowych, ale uważa, że smog w zimie jest problemem.

Zmianę zachowań podczas smogu najczęściej deklarują osoby od 25 do 34 roku życia (28%). Ponadto, im większe miasto, tym bardziej świadomi i „reaktywni” ich mieszkańcy – 25% w miastach 200-500 tys. mieszkańców oraz 28% w miastach pow. 500 tys. mieszkańców. Wyższy odsetek ankietowanych, którzy śledzą alerty i na nie reagują (22%) jest wśród osób aktywnych fizycznie na powietrzu, podczas gdy wśród „nieaktywnych na powietrzu” tylko 13%. Nie bez znaczenia jest też region – najwięcej, bo 29% mieszańców Śląska, 25% Małopolski oraz 25% województwa świętokrzyskiego jest na bieżąco z doniesieniami smogowymi i zmienia swoje zachowania, jeśli prognozy nie są dobre.

fot. mat. prasowe

...który monitorują Polacy

20% regularnie śledzi alerty smogowe.


… i nie pozostają bierni


Co trzeci ankietowany w razie alertu smogowego nie wychodzi z domu, 29% zapytanych nie wietrzy mieszkania, a 28% rezygnuje z biegania, jazdy na rowerze, nordic walking czy innych aktywności na powietrzu. Podobnie 28% Polaków nie wyjeżdża na weekend, urlop czy ferie do miejscowości, gdzie poziom smogu jest wysoki. Co piąty ankietowany w takiej sytuacji rezygnuje ze spaceru z dzieckiem.

Swoje codzienne życie, z powodu złej jakości powietrza, częściej zmieniają mieszkańcy regionów najbardziej dotkniętych smogiem. W przypadku czerwonego alertu niemal połowa osób z województwa śląskiego (48%), mazowieckiego (45%) oraz małopolskiego (42%) rezygnuje z wyjścia z domu. W przypadku Małopolski i Śląska zdecydowanie wyższy niż średnia ogólnopolska jest również odsetek ankietowanych, którzy nie wietrzą mieszkania (odpowiednio 39% i 37%).

300 zewnętrznych czujników jakości powietrza od Avivy


Statystyki dotyczące jakości powietrza w Polsce są alarmujące. Aż 33 z 50 miast w UE o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza to polskie miasta. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym benzo(a)pirenem, nasz kraj zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie. Dlatego Aviva przygotowała antysmogowy program społeczno-edukacyjny „Wiem, czym oddycham”.

fot. mat. prasowe

...i nie pozostają bierni

Co trzeci ankietowany w razie alertu smogowego nie wychodzi z domu.


– Jako ubezpieczyciel nie ograniczamy się do wypłaty świadczeń, ale stawiamy na edukację i prewencję. Zwiększamy wiedzę o tym, jaka jest skala zagrożenia smogiem, jak szkodzi on zdrowiu i co można zrobić, aby mu przeciwdziałać – mówi Adam Uszpolewicz, prezes Avivy.

W ramach akcji Aviva zwiększy o 300 liczbę zewnętrznych czujników firmy Airly monitorujących jakość powietrza w Polsce. 150 czujników już zostało zamontowanych na placówkach Avivy i Expandera w całej Polsce, a kolejnych 150 urządzeń zostanie udostępnionych w trwającym właśnie konkursie Fundacji Aviva.

Dotychczas do konkursu zgłoszono ok. 1300 lokalizacji. Czujniki otrzyma 100 lokalizacji, które zgromadzą największe poparcie w głosowaniu internetowym trwającym do 10 grudnia na stronie wiemczymoddycham.pl.

Metodologia badania:
Badanie „Wiem, czym oddycham, czyli Polacy o smogu” zostało przeprowadzone przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy. Ankiety zrealizowano metodą wspomaganych komputerowo wywiadów indywidualnych (CAWI) na próbie 955 respondentów w dniach 21-26 listopada 2017 roku.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

8 8

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.