eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zdrowie w Polsce w 2004 r.

Zdrowie w Polsce w 2004 r.

2006-05-25 00:05

Przeczytaj także: Ile kosztuje prywatna wizyta lekarska?


Choroby przewlekłe

Relatywnie mniej Polaków choruje przewlekłe. W 2004 r. występowanie chorób przewlekłych zarejestrowano u 46% ogółu Polaków, zaś w 1996 r. ponad 53%. To pozytywne zjawisko objęło zarówno mieszkańców miast jak i wsi, kobiety czy mężczyzn. Częstość występowania chorób przewlekłych wzrasta wraz z wiekiem, gwałtownie po ukończeniu 50 roku życia. Ponad 70% osób co najmniej pięćdziesięcioletnich potwierdziło występowanie przynajmniej 1 choroby przewlekłej, podczas gdy w grupie młodszej (40-49 lat) rzadziej niż co druga.

Podobnie jak i w 1996 r., kobiety częściej niż mężczyźni chorują przewlekle i ta prawidłowość występuje we wszystkich grupach wieku. Choruje przewlekle prawie 57% kobiet w wieku 15 lat i więcej i tylko 44% dorosłych mężczyzn.

Najczęstsze choroby przewlekłe to:
1. nadciśnienie tętnicze (17% populacji w wieku 15 lat i więcej)
2. choroby kręgosłupa lub dyskopatia (16%)
3. choroby stawów zapalne i zwyrodnieniowe (14%)
4. choroba wieńcowa (9%)
5. migrena i częste bóle głowy (8%)
6. nerwica lub depresja (7%).

Kobiety częściej niż mężczyźni chorują na nadciśnienie i chorobę wieńcową, choroby kręgosłupa, migrenę i częste bóle głowy oraz nerwicę i choroby tarczycy. Wśród mężczyzn natomiast częściej występuje przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Wyniki badania pokazują, że 20,5% ogółu badanych dzieci choruje obecnie przewlekle na co najmniej 1 chorobę. W tej grupie częściej chorują dzieci w wieku 5 lat i więcej (prawie co czwarte), niż dzieci młodsze w wieku 0-4 lata (15,9%).

Chłopcy chorują częściej (21,8%) niż dziewczynki (19,2%) i ta różnica jest widoczna w każdej grupie wiekowej. Przewlekle choruje 17,4% chłopców w wieku 0-4 lata, 24,2% w wieku 5-9 lat oraz 22,9% 10-14-latków. Natomiast odsetki chorujących dziewczynek wynoszą odpowiednio - 14,3%, 20,6% i 21,5%.

Dzieci najczęściej chorują przewlekle na schorzenia alergiczne - 9%. Następne pod względem częstości grupy schorzeń stanowią choroby płuc (w tym astma i astma o podłożu alergicznym) - 3,9% oraz choroby oka - 3,7%. Pozostałe choroby występują u dzieci znacznie rzadziej.

Waga ciała dorosłych

W ciągu ostatnich trzech lat 15 % osób w wieku 15 lat i więcej zmieniło swój sposób odżywiania, ale kobiety robiły to znacznie częściej (18%). W co trzecim przypadku zmianę sposobu odżywania wymusiła choroba przewlekła lub inna dolegliwość zdrowotna, w co piątym – chęć zmiany stylu życia na zdrowszy, a w co siódmym – występująca nadwaga; dla kobiet istotnym celem było także utrzymanie osiągniętej wagi ciała. Ten ostatni powód najczęściej był wymieniany przez osoby, które nie powinny tak się zachowywać, ponieważ według obiektywnych kryteriów (BMI) ważyły za mało w stosunku do swojego wzrostu (miały niedowagę).

poprzednia  

1 2 3 ... 9

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Wzrośnie sprzedaż online

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: