eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Leasing maszyn i urządzeń budowlanych na wznoszącej fali

Leasing maszyn i urządzeń budowlanych na wznoszącej fali

2018-08-03 10:00

Leasing maszyn i urządzeń budowlanych na wznoszącej fali

Plac budowy © animaflora - Fotolia

Na przestrzeni I półrocza br. EFL sfinansował maszyny i urządzenia budowlane warte prawie 300 mln zł, co oznacza wzrost na poziomie 41,7% rdr i niemal dwukrotnie wyższą dynamikę od zeszłorocznej. Najczęściej leasingowano koparki, ładowarki i spycharki. Prognozy zakładają, że w tym roku wzrostu w zakresie finansowania maszyn i urządzeń budowlanych sięgnie 30% r/r.

Przeczytaj także: 4 powody, dla których leasing maszyn wzrośnie


- W naszym „Barometrze EFL” od początku tego roku firmy budowlane wskazywały na prosperity w ich branży. W I kwartale aż 44 proc. przedsiębiorstw prognozowało wzrost sprzedaży swoich produktów i usług, w II kwartale ten wskaźnik był jeszcze wyższy i wyniósł 55%. Spoglądając na półroczne wyniki sprzedaży leasingu maszyn i urządzeń budowlanych widzimy, że korespondują one z opiniami wyrażonymi przez samych przedsiębiorców. Taka sytuacja to odzwierciedlenie bardzo dobrej sytuacji na rynku inwestycji mieszkaniowych, prac infrastrukturalnych jak i utrzymujących się optymistycznych nastrojów konsumenckich – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Maszyny budowlane pracują pełną parą


Leasing maszyn i urządzeń dotyczy przede wszystkim sprzętu przeznaczonego na użytek rolnictwa. Tuż za nim plasuje się jednak sprzęt budowlany. Z danych udostępnionych przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że w I półroczu br. leasingodawcy sfinansowali zakup prawie 8 tys. środków trwałych na potrzeby budowlanki. Ich łączna wartość sięgnęła 1,7 mld zł, co oznacza dynamikę na poziomie 64% r/r. EFL, z portfelem umów o wartości ponad 298 mln zł i dynamiką na poziomie 42% r/r, miał 17-procentowy udział w finansowaniu maszyn i urządzeń budowlanych.

TOP5 leasingowanych maszyn budowlanych


Zestawienie TOP5 najczęściej leasingowanych budowlanych maszyn i urządzeń (przygotowane na postawie wyników EFL) otwiera ciężki sprzęt do robót ziemnych i drogowych, czyli koparki, ładowarki i spycharki. Firma finansowała także samochody specjalne takie jak wywrotki i betoniarki. W drugiej kolejności firmy leasingowały rusztowania, a podium domykają maszyny do robót budowalnych. Czwartym najczęściej finansowanym środkiem trwałym były maszyny do robót drogowych, a na piątym miejscu uplasowały się podnośniki napędzane elektrycznie.

fot. animaflora - Fotolia

Plac budowy

Sprzęt budowlany, zaraz po rolniczym, to najchętniej finansowane przy pomocy leasingu maszyny i urządzenia


Dwa razy mniej sprzedażowych optymistów


Choć produkcja budowlano-montażowa od początku roku jest na najwyższych obrotach, to hamulcem może okazać się brak rąk do pracy. Jak do tej pory branża wspomaga się ukraińskimi pracownikami – z danych Personnel Service wynika, że budownictwo to jedna z tych branż, która zatrudnia najwięcej pracowników z Ukrainy. Co więcej, budowlanka otwiera również listę najbardziej opłacalnych zawodów dla Ukraińców, którzy w Polsce mogą zarobić prawie 5 razy więcej niż w swojej ojczyźnie. Jednak Polski Związek Pracodawców Budownictwa sygnalizuje, że w branży obecnie brakuje prawie 150 tys. „rąk” do pracy, dlatego realizacja planów budowlanych może być zagrożona.

Z trzeciego tegorocznego odczytu „Barometru EFL” wynika, że 29% firm budowlanych spodziewa się w III kwartale br. wzrostu zamówień na ich usługi. To prawie dwa razy mniej niż kwartał wcześniej (II półrocze 2018: 55%). – Sami przedsiębiorcy sygnalizują, że w drugiej części roku możemy nie mieć już do czynienia z tak dobrą sytuacją z I półrocza. Nie spodziewałbym się jednak drastycznego zahamowania branży, lecz wejścia na niższy bieg. W naszej opinii dynamika leasingu maszyn budowalnych w całym 2018 roku powinna oscylować na poziomie ok. 30% proc. r/r pracy – prognozuje Radosław Kuczyński, prezes EFL.

O badaniu
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 22.06 – 05.07.2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: maszyny budowlane, leasing maszyn

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: