eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Leasing maszyn obrazuje koniunkturę w budownictwie

Leasing maszyn obrazuje koniunkturę w budownictwie

2017-05-07 00:33

Leasing maszyn obrazuje koniunkturę w budownictwie

Maszyny budowlane © thomasknospe - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wyniki, jakie w I kwartale br. zanotował leasing maszyn i urządzeń dla budownictwa, wskazują na dobrą sytuację tej branży. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że wartość środków trwałych sfinansowanych dla budowlanki od stycznia do marca br. przewyższyła 440 mln zł (+20% r/r). Dwucyfrową dynamiką wzrostu ma zamknąć się i cały bieżący rok. To efekt wykorzystywania środków z Unii Europejskiej oraz konieczności odnowy parków maszynowych.

Przeczytaj także: Rynek maszyn budowlanych w Polsce 2012-2014

Branża budowlana nie ma obecnie powodów do narzekań, czego dowodem mogą być chociażby zgromadzone na potrzeby „Barometru EFL” opinie przedsiębiorców z tego sektora. Po pierwsze, aż 36,5% firm budowlanych zadeklarowało zwiększone inwestycje, co było najlepszym wynikiem, jaki udało się osiągnąć od ponad roku. Po drugie, co piąty przedstawiciel budowlanki w pierwszych miesiącach tego roku spodziewał się większej dynamiki zamówień. Jeżeli spojrzeć na wyniki, jakie w I kwartale br. zanotował leasing maszyn i urządzeń budowlanych, widać od razu, że korespondują one z opiniami samych przedsiębiorców, a „Barometr EFL” po raz kolejny zasłużył sobie na miano wskaźnika nastrojów polskiego MŚP – mówi Radosław Kuczyński, Prezes EFL.

Maszyny budowlane pracują na wzrost rynku leasingu MiU


Leasing maszyny i urządzeń dotyczy przede wszystkim sprzętu przeznaczonego na użytek rolnictwa. Tuż za nim plasuje się jednak sprzęt budowlany. W analizowanym okresie leasingodawcy sfinansowali zakup przeszło 2 tys. środków trwałych na potrzeby budowlanki. Ich łączna wartość sięgnęła 441 mln zł, co oznacza dynamikę na poziomie 20% r/r. Takie wyniki wskazują na powrót tendencji wzrostowej w branży, która miniony rok zakończyła na 6% plusie r/r.

Lider z ponad 20% udziałem w rynku


Po raz kolejny numerem jeden wśród leasingodawców obecnych w branży budowlanej jest EFL. Z portfelem umów o wartości ponad 93 mln zł i dynamiką na poziomie 18% r/r, udział firmy w finansowaniu maszyn budowlanych w I kwartale br. wyniósł aż 21%. Najczęściej leasingowany był ciężki sprzęt do robót ziemnych i drogowych, czyli koparki, ładowarki i spychacze. Firma finansowała także samochody specjalne takie jak wywrotki i betoniarki.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL - ujęcie branżowe

Po raz pierwszy od trzech pomiarów najwyższą wartość przyjmuje Barometr branży produkcyjnej.


W 2017 leasing maszyn budowlanych wzrośnie o ponad 20% r/r


Eksperci EFL przewidują, że w całym 2017 roku dynamika rynku leasingu, w odróżnieniu od 2016 roku, zostanie osiągnięta dzięki równomiernym wzrostom w segmencie pojazdów oraz maszyn i urządzeń.
– Oczekujemy dwucyfrowego wzrostu w segmencie maszyn i urządzeń, w tym ponad 20% wzrostu rok do roku finansowania sprzętu budowlanego. Dynamika tego segmentu, podobnie jak w przypadku rolnictwa, będzie wynikała przede wszystkim z uruchomienia wydatkowania w ramach perspektywy unijnej 2014-2020 jak również z konieczności odnowienia parków maszynowych. Bowiem wykorzystanie mocy produkcyjnych na koniec 2016 roku było na poziomie aż 80%, co wskazuje na konieczność odnowienia lub uzupełniania parków maszynowych w tym roku. Najbliższe miesiące i kolejne lata będą także przebiegały pod znakiem rozwoju infrastruktury budowlanej, a leasing dla wielu firm jest naturalnym wyborem, jeśli chodzi o finansowanie zaplanowanych inwestycji – przewiduje Prezes EFL.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: