eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Barometr EFL: kondycja finansowa MSP I kw. 2017

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP I kw. 2017

2017-02-24 10:58

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP I kw. 2017

MŚP wracają do dobrych nastrojów © Kenishirotie - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przed kilkunastoma miesiącami EFL rozpoczął publikację "Barometr EFL" - nowego wskaźnika, którego celem jest uwidocznienie tendencji wzrostowych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Jego najnowszy odczyt wskazuje na znaczną poprawę nastrojów - wartość Barometru w I kw. 2017 sięga 57,1 pkt, co czyni go najlepszym pierwszym kwartałem w całej historii badania (IQ 2015 – 54,3, IQ 2016 – 53,1). Za tak dobre wyniki odpowiadają przede wszystkim optymistyczne prognozy co do inwestycji - ich zwiększenie planuje co trzeci przedsiębiorca.

Przeczytaj także: Barometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2016

– Jeśliby patrzeć wyłącznie na zeszłoroczne PKB, to powodów do entuzjazmu mielibyśmy raczej mało. Jednak już pierwszy rzut oka na najświeższe, tegoroczne dane makroekonomiczne wystarczy, aby zauważyć, że sektorowi MŚP towarzyszą coraz lepsze nastroje. Ze statystyk prowadzonych przez GUS wynika, że styczniowa sprzedaż detaliczna zdołała podskoczyć o przeszło 11 proc. r/r, a produkcja przemysłowa o 9 proc. r/r. Wiosnę polskich firmach wieszczą także wyniki najświeższego odczytu „Barometru EFL”. Widzimy nie tylko odwrócenie tendencji spadkowej, która dawała o sobie znać w trzech kwartałach ubiegłego roku pod rząd, ale również powrót przedsiębiorców do inwestowania - tak wysokiego odsetka firm planujących intensyfikację inwestycji nie notowaliśmy już od przeszło roku. Te dane pozwalają się spodziewać, że ten rok przyniesie naszej gospodarce ożywienie. Jego motorem będą wydatki konsumpcyjne, stabilny wzrost gospodarczy w strefie euro, ale również wspomniane odbicie inwestycji, przede wszystkim z udziałem unijnego wsparcia, na przełomie II i III kwartału – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL w I kw. 2017

„Barometr EFL” to syntetyczny wskaźnik, który informuje o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju, który jest rozumiany jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków.


Inwestycyjne przebudzenie w MŚP


W ostatnim badaniu wskazówka „Barometru EFL” zatrzymała się przy wartości 57,1 pkt., co względem I kwartału 2016 oznacza aż 4 punkty przewagi. Tym samym nie powtórzyła się sytuacja z ubiegłego roku, gdy pomiędzy IV kwartałem 2015 roku a I kwartałem 2016 roku odczyt „Barometru” spadł. Został również przerwany trend spadkowy, który był obserwowany pomiędzy II a IV kwartałem 2016 roku. Co więcej, w pierwszym tegorocznym pomiarze odnotowano najwyższą w historii dotychczasowych pomiarów wartość dla I kwartału. W analogicznym okresie 2015 roku odczyt wyniósł 54,3 pkt, a w 2016 roku – 53,1 pkt.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL na przestrzeni kwartałów

Wyniki „Barometru EFL” mogą się wahać na skali od 0 do 100. Wartości powyżej 50 pkt. oznaczają pozytywny kierunek zmian


Na wzrost wartości „Barometru EFL” w I kwartale tego roku decydujący wpływ miała istotna poprawa nastrojów pod względem planowanych inwestycji. Odsetek osób, które spodziewają się więcej inwestować na początku tego roku, wzrósł o blisko 10 pp. (z 22 proc. do 31,9 proc.) i był najwyższy od początku 2015 roku.

Nieznacznie, ale wzrosła również liczba firm spodziewających się dynamiki sprzedaży (IQ 2017: 18,3 proc., IVQ 2016: 14,8 proc.) oraz prognozująca wyższą płynność finansową (IQ 2017: 13,5 proc., IVQ 2016: 10,3 proc.). Negatywnie spośród wszystkich czterech składowych „Barometru EFL” wyróżnia się jedynie planowane zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne. W ujęciu kwartalnym w tym obszarze liczba ankietowanych oczekujących większego zastrzyku gotówki spadła o 4,5 pp. do 17,1 proc.

Idzie wiosna w MŚP?


Skąd taki optymizm?
– Przede wszystkim należy pamiętać, że wynik „Barometru EFL” opiera się na subiektywnych opiniach przedsiębiorców na temat ich planów inwestycyjnych i rozwoju swych firm w danym kwartale. W związku z tym, na ich odpowiedziach mogły zaważyć między innymi spływające dane mikro- oraz makroekonomiczne oraz prognozy analityków, które ostatnio są coraz bardziej optymistyczne. Do tego branża leasingowa, która zawsze jako jedna z pierwszych odczuwa wszelkie zawahania w gospodarce, miniony rok zakończyła z rekordową wartością sfinansowanych aktywów. I jeśli tylko powtórzy się sytuacja z lat ubiegłych, gdy pomiędzy I a II kwartałem wartość wskaźnika będzie dynamicznie rosła, możemy spodziewać się, że w kolejnym pomiarze „Barometr” osiągnie wartość rekordową dla dotychczasowych pomiarów – prognozuje Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: