eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 4 powody, dla których leasing maszyn wzrośnie

4 powody, dla których leasing maszyn wzrośnie

2017-11-20 00:20

4 powody, dla których leasing maszyn wzrośnie

Maszyna © Nay - Fotolia.com

Maszyny i urządzenia, obok pojazdów lekkich, są dominującym aktywem finansowanym przez firmy leasingowe. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w ciągu trzech kwartałów 2017 roku sfinansowano maszyny o łącznej wartości 12,7 mld zł, czyli o 19,6% więcej w ujęciu rocznym. Stanowiło to 26,5% wszystkich inwestycji sfinansowanych w tym okresie przez branżę leasingową.

Przeczytaj także: Leasing IT urośnie 2 razy?

Trendy, które obserwujemy w polskiej gospodarce, spowodują, że sektor maszyn będzie miał bardzo dobre perspektywy rozwoju również w kolejnych kwartałach. Zgodnie z projekcją budżetową EFL rynek maszyn wzrośnie do 22,3 mld PLN w 2018 roku. Tym samym zakładamy, że maszyny będą najszybciej rozwijającym się obszarem działalności firm leasingowych, a będzie to wynikało z wysokiej aktywności w przetwórstwie przemysłowym, dobrych perspektyw na eksport towarów z Polski, konieczności odnawiania parków maszynowych oraz inwestycji pracodawców w automatyzację procesów operacyjnych.

Po pierwsze, produkcja przemysłowa


Od początku roku jesteśmy świadkami wyraźnego wzrostu produkcji przemysłowej. Do września średnia dynamika wyniosła 5,9% r/r, a w kluczowym dla branży leasingowej przetwórstwie przemysłowym: 6,5% r/r. Zarówno w strukturze produkcji, jak i w zamówieniach przemysłowych, widać już coraz większy wpływ popytu krajowego. Rosnące zamówienia z rodzimego rynku i wyraźny wzrost popytu konsumpcyjnego to dobre sygnały dla firm leasingowych. To dlatego, że zdecydowana większość klientów branży leasingowej to mikro, małe i średnie firmy, w dużej mierze ukierunkowane na obsługę lokalnych rynków.

fot. Nay - Fotolia.com

Maszyna

Udział maszyn w rynku leasingu wzrośnie z 27% oczekiwanych dla 2017 roku do blisko 30% w 2018 roku.


Po drugie, zagraniczna sprzedaż


Sektorowa struktura produkcji wskazuje na utrzymujący wzrost nowych zamówień eksportowych. Cały czas obserwujemy wysokie dynamiki w typowo eksportowych branżach, co jest pochodną wyraźnego poprawienia koniunktury w europejskiej gospodarce. Strefa euro nie tylko notuje bardzo wysokie odczyty indeksów koniunktury (jak PMI, ESI, Ifo), ale od kilku miesięcy zaczęła się również rozwijać w realnej sferze. Wzrost gospodarczy w II kwartale 2017 roku był najwyższy od 6 lat, stopniowo zaczęło spadać bezrobocie, utrzymują się solidne wzrosty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Te trendy przekładają się na istotny wzrost popytu na polski eksport. Dynamika eksportu towarów z Polski za okres styczeń-wrzesień br. wyniosła aż 9,8% r/r.

Po trzecie, odnowienie parków maszynowych


Wyraźne wzrosty produkcji przemysłowej w ostatnich miesiącach, jak również duży portfel zleceń produkcyjnych z rynku krajowego i z zagranicy wskazują na konieczność odnawiania parków maszynowych. Badania NBP pokazują, że stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych w polskich firmach wynosił na koniec III kw. 2017 roku aż 83%. To najwyższy poziom od 2008 roku, czyli od okresu szczytu koniunktury w przededniu wybuchu ostatniego kryzysu finansowego. Stanowi to bardzo wyraźny sygnał dla wzrostu inwestycji w przedsiębiorstwach, co pozytywnie przełoży się na dynamikę leasingu maszyn i urządzeń w kolejnych miesiącach.

Po czwarte, automatyzacja


Rok 2017 stoi pod znakiem znakomitej koniunktury na rynku pracy. Notujemy rekordowo niskie poziomy bezrobocia, stabilnie rośnie zatrudnienie w firmach i zarobki pracowników. Jednocześnie zaczynają się odzywać problemy demograficzne. Jako społeczeństwo starzejemy się i zaczyna się już kurczyć w Polsce populacja osób w wieku produkcyjnym. W rezultacie, barierą dla dalszego rozwoju przedsiębiorstw stała się dostępność pracowników. Problem ten coraz wyraźniej wskazują publikowane w ostatnich miesiącach badania. Deficyt pracowników jest po części łagodzony (ale nie rozwiązywany) przez masowy napływ imigrantów, głównie z Ukrainy. Firmy mają świadomość, że obecna niska dostępność pracowników nie jest przejściowym problemem, a ma trwały charakter. Przedsiębiorcy, aby dalej się rozwijać, będą inwestowali w automatyzację, zastępując coraz częściej ludzi maszynami. A to pozytywnie wpłynie na rynek leasingu maszyn i urządzeń.

Marcin Nieplowicz

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: