eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › EU daje zielone światło zwiększeniu zanieczyszczeń

EU daje zielone światło zwiększeniu zanieczyszczeń

2006-05-17 11:10

Przeczytaj także: Linie lotnicze muszą ograniczyć emisje gazów


Większość innych krajów wydało zezwolenia na przydziały, które pozwalają przemysłowi zwiększyć emisję dwutlenku węgla przynajmniej o jedną piątą w porównaniu ze stwierdzonymi emisjami w ich krajach w roku 2005. Litwa i Łotwa wydały zezwolenia, które pozwalają na prawie podwójne natężenie emisji dwutlenku węgla.

Cena prawa do emisji dwutlenku węgla sprzedawanego zgodnie z projektem spadła gwałtownie w ubiegłym miesiącu, po tym jak pojawiły się spekulacje, że wiele europejskich rządów było silnie wzmocnionych przez przemysł w celu wydania pozwoleń na większe zanieczyszczenia.

Pod koniec kwietnia rynek spadł o 35 proc. do 15 euro za tonę emisji dwutlenku węgla po publikacji danych z Belgii, Czech, Estonii, Francji, Holandii i Hiszpanii.

Organizacje ochrony środowiska stwierdziły, że na takich poziomach, wysiłki Unii Europejskiej mające na celu ograniczenie gazów cieplarnianych zgodnie z Protokołem w Kyoto zakończą się niepowodzeniem.

„Rządy europejskie ewidentnie ignorują stojące za tym cele i nadużywają programu handlowego, pod naciskiem ich brudnego przemysłu” – powiedział Matthias Duwe, szef Climate Action Network.
„Rządy powinny przejąć kontrolę i prowadzić wyraźną drogą do redukcji emisji”.

Źródła zbliżone do Whitehall wyrażają teraz obawy, że jeżeli Unia Europejska nie rozprawi się z państwami członkowskimi i nie narzuci im przydziałów, które wymagają od firm ograniczenia zanieczyszczeń, system poniesie totalną porażkę.

Rozpowszechniane są także obawy o jakość raportowania w niektórych krajach.

Więcej niż 12 tysięcy obiektów przemysłowych jest objętych przez program, ale cztery kraje – Cypr, Luksemburg, Polska i Malta – nie mają jeszcze sprawnych rejestrów pozwoleń na emisje.

Pearson powiedział: „Wyniki te stanowią sfinalizowanie pierwszego roku projektu i są kamieniem milowym. Jest wciąż zbyt wcześnie na realizację tego przełomowego projektu”. Dodał: „Podporządkowanie się projektowi w Wielkiej Brytanii było doskonałe – prawie wszyscy operatorzy przedłożyli zweryfikowane raporty dotyczące emisji i wydali prawidłową liczbę pozwoleń, w ramach obowiązujących terminów”.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: