eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Kosztowna redukcja emisji dwutlenku węgla

Kosztowna redukcja emisji dwutlenku węgla

2008-01-02 12:06

Z opracowanego przez resort środowiska projektu podziału uprawnień do emisji CO2 dla polskiego przemysłu wynika, że największe koszty redukcji emisji tego gazu poniosą elektrownie i elektrociepłownie - podała "Gazeta Wyborcza". Jeśli dokument zostanie przyjęty przez rząd, prąd może podrożeć o kilkanaście procent.

Przeczytaj także: Limity emisji CO2 wg KPP

Elektrownie otrzymają pozwolenia na emisję 94,4 mln ton dwutlenku węgla rocznie, czyli znacznie mniej, niż domagała się branża. - Elektrownie emitują ponad 120 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Zabraknie im więc ok. 30 proc. - ocenia prof. Janusz Lewandowski z Politechniki Warszawskiej. Prawa do emisji nadwyżki CO2 będą musiały dokupić na wolnym rynku. Na podobne rozwiązanie najprawdopodobniej będą również skazane elektrociepłownie, którym przyznano limit 22,18 mln ton dwutlenku węgla.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu, redukcja zezwoleń na emisję CO2 w mniejszym stopniu dotknęła cementownie i huty. W ten sposób ministerstwo środowiska chce nagrodzić je za to, że w ostatnich latach zainwestowały ogromne pieniądze w modernizację swoich instalacji, dzięki czemu są teraz bardziej ekologiczne.

Podział uprawnień na emisję CO2 dla przemysłu to element unijnego systemu ograniczania emisji dwutlenku węgla - gazu, który według wielu naukowców odpowiedzialny jest za groźne dla ludzkości zmiany klimatyczne. Co roku w całej UE zakłady przemysłowe z pięciu podstawowych branż (m.in. energetyki) dostają pewną ilość darmowych pozwoleń na emisję CO2 do atmosfery. Brakujące zezwolenia muszą kupić na wolnym rynku od tych zakładów, które CO2 emitują mniej.

Rząd Jarosława Kaczyńskiego pierwotnie proponował, żeby cały polski przemysł dostał pozwolenia na emisję 284 mln ton CO2. W marcu Komisja Europejska zgodziła się jednak jedynie na 208,5 mln ton. Jako powód podała małą wiarygodność przedstawionych przez Polskę prognoz emisji dwutlenku węgla. W poprzednim roku polskie przedsiębiorstwa wypuściły bowiem do atmosfery znacznie mniej CO2 niż zakładały rządowe wyliczenia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: