eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 19/2006 (08-14.05.2006)

Tydzień 19/2006 (08-14.05.2006)

2006-05-13 23:07

Przeczytaj także: Tydzień 18/2006 (01-07.05.2006)

  • Według Eurostatu na koniec I kw. br stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej wyniosła 8,4% (tak jak w lutym), a w stre­fie euro wyniosła 8,1% (w lutym było na tym samym poziomie). Najniższy poziom stopy bezrobocia w marcu był w Holandii (4,0%), Irlandii (4,2%), Danii (4,3%), a najwyższy był w Polsce oraz na Słowacji (15,7% i w Grecji (9,6%).
  • Według unijnego planu wydatków ma 2007 rok państwa członkowskie wpłacą do budżetu 126,8 mld euro, a więc na płat­ności zostanie przeznaczonych 116,4 mld euro.
  • Mimo, że WTO uznała skargę UE i wydała werdykt potwierdzający niezgodność z regułami światowego handlu dotacji dla amerykańskich eksporterów (ustawa o ulgach podatkowych FSC), to jednak Bruksela zrezygnowała z możliwości zastosowa­nia sankcji handlowych wobec USA.
  • Rosnie giełdowa wartość Gazpromu. Już teraz wartość tego koncernu przekroczyła 300 mld USD i na liście najwiekszych wyprzedzaja go tylko ExxonMobile (387,2 mld USD) i General Electric (366,5 mld USD). W ciągu 4 miesięcy kurs jego akcji wzrósł o 90%.
  • W marcu produkcja przemysłowa Francji wzrosła o 1,6% m/m (w lutym był spadek o 1,2%) i o 1,9% r/r (w lutym o 1,2% r/r)
  • Airbus ma już zamówienia na 100 samolotów A350, lecz Boeing ma 350 zamówień na model 387. Airbus zre­zygnował z możliwość przebudowy A350, by mógł on konkurować z Boeingiem 787. Postanowił o wydaniu 8 mld euro na opracowanie nowej konstrukcji o pojemności 300 pasażerów.
  • W Brukseli przebywał Kasjanow - były premier Rosji. Komisja Europejska i Rosja wkrótce rozpoczną rozmowy na temat współpracy w ramach sektora energetycznego.
  • Kraje nadbałtyckie będą mogły na swój koszt podłączyć się do Gazociągu Północnego o przepustowości rocznej 55 mld m sześcien­nych gazu. Pierwsza jego nitka będzie gotowa do 2010 roku.
  • Hyundai jeszcze w tym miesiącu podpisze umowę o budowie swojej fabryki samochodów w Czechach (Nosovicach). Jej wartość szacuje się na ok. 850 mln USD.
  • Najwięksi na świecie producenci genetycznie modyfikowanej żywności to USA, Kanada i Argentyna. Mimo silnej presji tych krajów Unia w dalszym ciągu ostrożnie podchodzi do otwierania swojego rynku na te produkty. Chociaż już w 2004 roku wygasło 6-letnie moratorium na te produkty, UE nie pozwala nia nieograniczone sprowadzanie GMO. Ostatnio WTO napięt­nowała Austrię, Belgię, Francję, Niemcy, Luksemburg i Włochy za wprowadzenie własnych zakazów importu produk­tów genetycznie zmienionych, a dopuszczonych już do sprzedaży przez Komisję Europejską. Unijni eksperci stoją na stano­wisku, że w dalszym ciągu nie ma wiarygodnych badań, co do bezpieczeństwa GMO dla ludzi.
  • Klub Paryski zaakceptował propozycję Rosji, by mogła wcześniejszej spłacić resztę długu (22 mld USD) wobec tej organiza­cji. Podobną zgodę uzyskała Algeria (8 mld USD).
  • Wzrasta rynkowa wartość euro wobec dolara, co pomaga krajom strefy euro w kupowaniu energii i surowców energetycz­nych po lepszej cenie.
  • Coraz bar­dziej niepokoi Brukselę sytuacja gospodarcza Węgier (mają zbyt wysoki deficyt finansów publicznych, w 2005 wyniósł 6,1% PKB).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

O PRZEJĘCIU ARCELORA PRZEZ MITTAL STEEL ORAZ O NOWYCH KRAJACH W UNII,

1. Coraz szybciej postępują prace organizacyjne zmierzajace do przejęcia Arcelora przez Mittal Steel, mimo dużego oporu ze strony zarządu europejskiego koncernu. Wartość transakcji wycenia się na ponad 20 mld USD. USA nie zgłaszają zastrzeżeń dla tej fuzji, a w imieniu krajów unijnych decyzję podejmie Bruksela. Połączenie na rynku światowym dwóch największych producentów stali stworzy firmę kontrolującą dziś 10% światowej produkcji, a w niedalekiej przyszłości nawet 14%. Sprawa nie jest łatwa dla naszego kraju. Mittal Steel w Polsce ma dawny PHS, w tym cztery duże huty - Katowice, Sendzimira, Florian oraz Cedler (70% potencjału krajowego). Do Arcelora należy dawna Huta Warszawa.

Planowana fuzja ustanowi na polskim rynku monopol Mittal Steel. Nic więc dziwnego, że sprawę bada polski urząd antymonopolowy UOKiK. W polskim urzędzie panuje po­gląd, że Bruksela wydając zgodę na przejęcie, winna zobowiązać Mittal Steel do odsprzedaży Huty Warszawa. Nasz opór w tej sprawie i próba ingerowania w kompetencje Komisji Europejskiej już teraz jest przyjmowany z niepokojem, bo pamiętany jest niezakończony spór polskiego rządu z włoskim UniCredito o połaczemnie Pekao SA z BPH, konflikt z Eureko o PZU SA, a także powszechnie mniej znane wnioski UOKiK do KE o oddanie mu "polskich wąt­ków" w sprawie połączenia wydawnictw Burda-Ha­chette oraz producentów gazów przemysłowych Linde i BOC.

2. Polska jest teraz członkiem Unii i uczestniczy w podjęciu decyzji o jej rozszerzeniu. Kilka lat temu Unia uzgodniła harmono­gram działań przedakcesyjnych z Bułgarią i Rumunią. Zgodnie z podpisanym w 2005 roku traktatem akcesyjnym, przewiduje się wstąpienie tych krajów do Unii Europejskiej z dniem 1 stycznia 2007 roku z tym, że jeśli któryś z krajów nie będzie gotowy, ter­min ten będzie mógł być przesunięty o rok. Komisja Europejska 16 maja opublikuje raport, w którym będzie rekomendacja dla szefów państw w sprawie daty wejścia obu krajów do Wspólnoty. Tak we Francji, jak i w Wielkiej Brytanii ukazały się publi­kacje i wypowiedzi polityków omawiajace stopień przygotowania tych krajów. Sugestia jest jedna: jeśli nie będą całkowicie spe­łnione ustalone warunki, należy wstrzymać przyjęcie do Unii. Wielka Brytania i Irlandia dały też do zrozumienia, że nie otworzą ryn­ku pracy dla Bułgarów i Rumunów z dniem członkostwa. Oceniając stopień przygotowania trzeba jednak stwierdzić, że oceny dla Bułgarii są znacznie gorsze niż dla Rumunii. Zastrzeżenia wobec Bułgarii dotyczą: brak aktywnej i skutecznej postawy wobec świata przestępczego, dyskryminowanie mniejszości (tureckiej i romskiej), złe gospodarowanie środkami unijnymi. Znacznie lepiej na tym tle wyględają oceny stopnia przygotowania Rumunii.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: