eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Chaos danych utopimy w jeziorach?

Chaos danych utopimy w jeziorach?

2018-04-26 09:07

Chaos danych utopimy w jeziorach?

Chaos danych utopimy w jeziorach? © Konstantin Hermann - Fotolia.com

Efektywna analiza danych to dziś nie lada wyzwanie. Dowodem na to mogą być chociażby liczby. IDC szacuje, że do 2025 roku do internetu podłączonych będzie aż 80 miliardów urządzeń, co rocznie zaowocuje generowaniem 180 bilionów gigabajtów nowych danych. Tymczasem w niemal co drugim globalnie działającym przedsiębiorstwie połowa danych jest nieustrukturyzowana. Rozwiązaniem tego problemu mogą być tzw. data lakes, czyli jeziora danych.

Przeczytaj także: 2018 rok, czyli sztuczna inteligencja i data lakes

Praktyka pokazuje, że już dziś w większości firm w danych panuje spory bałagan. Dowodem na to są m.in. wyniki badania zrealizowanego przez Enterprise Strategy Group (ESG), które pokazują, że wg deklaracji 47% firm połowa posiadanych przez nie informacji jest nieustrukturyzowane. Co więcej, 46 proc. respondentów wskazuje, że roczna dynamika wzrostu nieuporządkowanych danych to aż 20%.
Większość organizacji agreguje zbierane przez siebie dane w kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu różnych systemach, platformach, a nawet nośnikach pamięci masowej. To rozproszenie wprowadza niespotykany dotąd chaos. Wyszukiwanie informacji często trwa nie dni, a tygodnie, co oczywiście niesie ze sobą dodatkowe koszty. Z roku na rok liczba danych wzrasta, a problemy się powiększają – mówi Michał Grams, Prezes Zarządu TogetherData.

Badanie zrealizowane przez TogetherData pokazuje, że w kontekście dużych zbiorów danych najistotniejszym problemem polskich firm jest nieumiejętne zarządzanie, niewykorzystywanie pełnej wydajności, a także niezabezpieczanie zbiorów oraz brak monetyzacji danych. Okazuje się również, że więcej niż co druga polska firma nadal korzysta z tzw. hurtowni danych, a więc gromadzi dane w plikach i folderach, przez co znacznie wydłuża i komplikuje proces ich porządkowania.

fot. Konstantin Hermann - Fotolia.com

Chaos danych utopimy w jeziorach?

Rozwiązaniem problemu strukturyzacji danych jest korzystanie z tzw. data lakes – jezior danych.


Rozwiązaniem problemu strukturyzacji danych jest korzystanie z tzw. data lakes – jezior danych. Pozwala to na szybką oraz bardzo zaawansowaną analizę danych nie tylko archiwalnych, ale również tych, które generowane są w czasie rzeczywistym. Popyt na technologie jezior danych zaczyna rosnąć, z naszych obserwacji wynika, iż coraz więcej firm zaczyna się interesować tą technologią – dodaje Michał Grams.

Rok 2018 będzie należał do tzw. data lakes. W stosunku do ubiegłego roku aż o 27 proc. więcej firm ankietowanych przez firmę Synscrot uważa integrowanie danych w „jeziora danych” za istotne. Data lakes stanowią swoiste repozytorium, gdzie przechowywana jest ogromna ilość jeszcze nieprzetworzonych danych. W przeciwieństwie do hurtowni danych w „jeziorach” stosuję płaską niezhierarchizowaną strukturę.

Obecnie firmy dysponują zettabajtami danych, które zostały zgromadzone w stosunkowo szybkim tempie. Z szacunków IBM wynika, iż 90 procent z nich zostało wygenerowanych w ciągu ostatnich 3 lat. Opublikowane w tym roku badanie przeprowadzone przez firmę AtScale pokazało, iż pomimo postępów dokonanych w dziedzinie analityki danych, globalne przedsiębiorstwa wciąż nie osiągnęły dostatecznego poziomu dojrzałości w tej kwestii. Jedynie 12 procent spośród ponad 5 tys. firm biorących udział w badaniu osiągnęło wysoki poziom dojrzałości technologicznej w przypadku analizy dużych zbiorów danych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: