eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 11/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 11/2018

2018-03-17 17:03

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 10/2018

  • Reform w Arabii Saudyjskiej ciąg dalszy. Książę Mohammed bin Salman (prawdopodobny następca tronu), od kilku miesięcy umacnia swoją władzę. Ostatnio zapowiedział, że jego kraj "będzie rozwijać bombę atomową, jeśli zrobi to Iran", chociaż równocześnie dodał, że "Arabia Saudyjska nie chce posiadać bomby atomowej". Warto dodać, że realizowany jest plan prac nad energią atomową (został on przyjęty przez Saudyjczyków w połowie 2017 roku). W tej sprawie Saudyjczycy prowadzą negocjacje od początku 2018 roku. Oficjalnie poinformowali, że będą stosować się do zobowiązań i międzynarodowych regulacji prac nad atomem.
  • Niestabilność i perturbacje na rynku kryptowalut. W czwartek 15 marca w ciągu ostatnich 24h, według wycen serwisu CoinMarketCap, spadały ceny wszystkich największych kryptowalut. Tak wyglądała sytuacja top 10 wirtualnych walut: bitcoin -4,29 proc., ethereum -5,92 proc., ripple -5,31 proc., bitcoin cash -5,78 proc., litecoin -1,44 proc., cardano -12,96 proc., NEO -7,68 proc., Stellar -11,57 proc., monero -5,44 proc., dash -8,09 proc.
  • Ważny zwrot w koncepcjach rozwoju światowego lotnictwa. Na świecie w eksploatacji są duże pasażerskie samoloty takie jak Boeing 747, Airbus A380, Boeing 787 Dreamliner. Wg analityków przyszłość lotnictwa nie będzie prostą kontynuacją dotychczasowych koncepcji, będą nią dodatkowo mniejsze samoloty. Boeing poinformował, jego nowy model 797 lub NMA (new mid-market airplane) to nowa seria amerykańskiego koncernu z maksymalną liczbą do 270 miejsc. Na rynku ta linia konstrukcyjna ma się znaleźć pomiędzy wąskokadłubowymi typu Boeing 737 i Airbus A320 a samolotami szerokokadłubowymi takimi jak Boeing 787 Dreamliner i Airbus A330neo. Samoloty tej klasy pokażą na rynku ok. 2024 roku. Airbus zaprezentował A321LR, czyli mały samolot z dużym zasięgiem. Konstruktorzy europejskiego koncernu przewidują, że w niedalekiej przyszłości kolejną rewolucję wywołają oszczędne samoloty wąskokadłubowe przygotowane do lotów na dalekich dystansach. Zobaczymy, czyja koncepcja okaże się trafniejsza...
  • Bloomberg Billionaires Index opublikował listę najbogatszych. Na pierwszych pięciu miiejscach są J. Bezos, B. Gates, W. Buffett, M. Zuckerberg, C. Slim. Dopiero 6. i 7. pozycję w rankingu zajęli pierwsi Europejczycy, kolejno: Amancio Ortega i Bernard Arnault. Bloomberg Billionaires Index pokazuje, że największe światowe fortuny posiadają mieszkańcy USA oraz Azji. 7 na 10 najbogatszych ludzi na świecie to Amerykanie.
  • Chiny podejmują decyzje na najbliższą przyszłość. Wybrany został Xi Jinping na prezydenta ChRL. Uchwalono również szeroką reformę struktury rządu, a nowym wiceprezydentem został bliski stronnik Xi, Wang Qishan. Posłowie usunęli formalnie z konstytucji limit kadencji dla prezydenta. Oznacza to, że Xi może pozostać szefem państwa bezterminowo. Posłowie przegłosowali też projekt reorganizacji chińskiego rządu. Zmienione zostają kompetencje ponad dwudziestu ministerstw i komisji rządowych. Chińska Rada Państwa, (rząd) będzie się składać z 26 ministerstw i komisji. W ramach planowanej reorganizacji jest również ograniczenie biurokracji. Powstanie też państwowe biuro nadzoru i zarządzania rynkami. Przejmie ono obowiązki państwowej administracji przemysłu i handlu (SAIC), generalnej administracji ds. nadzoru jakości, inspekcji i kwarantanny (AQSIQ) oraz chińskiej administracji żywności i leków. Przejmie też kompetencje antymonopolowe ministerstwa handlu i Państwowej Komisji Rozwoju i Reform. Komisje regulacji bankowej i ubezpieczeniowej zostaną połączone w jeden urząd podlegający bezpośrednio Rządowi. Powstanie też ministerstwo zarządzania kryzysowego oraz ministerstwo do spraw weteranów. Powstanie ministerstwo zasobów naturalnych, resort ochrony środowiska ma być przekształcony w ministerstwo środowiska ekologicznego, a resort rolnictwa – w ministerstwo rolnictwa i spraw wsi.
  • Wg Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wyższa będzie dynamika wzrostu światowego PKB. OECD prognozuje, że w latach 2018-19 wyniesie ona 3,9 proc. rocznie. Analitycy organizacji wracają uwagę na istotne zagrożenia związane ze wzrostem protekcjonizmu. Zdaniem OECD inflacja w rozwiniętych gospodarkach będzie rosnąć umiarkowanie, a amerykański bank centralny do końca '19 może podnieść stopy proc. nawet siedmiokrotnie. W szczegółach OECD przewiduje: wzrost PKB w USA do 2,9 proc w 2018 i do 2,8 proc. w 2019 r; głównym zagrożeniem dla globalnej gospodarki będzie protekcjonizm; inflacja w najważniejszych światowych gospodarkach będzie rosnąć, ale jedynie stopniowo i umiarkowanie; tempo wzrostu płac w USA, Niemczech i Kanadzie już teraz zaczęło przyspieszać, a w strefie euro pozostaje niskie; rosnące globalnie stopy procentowe, niskie spready i wysoki poziom długu w niektórych krajach mogą wpłynąć na pogorszenie stabilności światowych rynków finansowych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Kolejny raz przestroga!... PRILEX: ZESTAW SZKODLIWYCH NARZĘDZI POZWALAJĄCYCH NA KLONOWANIE PŁATNICZYCH KART CZIPOWYCH CHRONIONYCH PIN-EM.

Badacze z Kaspersky Lab ujawnili, że ugrupowanie stojące za szkodliwym oprogramowaniem Prilex, które atakuje terminale obsługujące karty płatnicze (POS), potrafi użyć skradzionych danych dotyczących kart kredytowych do stworzenia funkcjonalnych, fizycznych kart płatniczych. Zagrożenie to występuje obecnie w Ameryce Łacińskiej i jest znane ze swojego przyjaznego dla przestępców modelu biznesowego, który sprawia, że przeprowadzenie ataków staje się niepokojąco proste.

Wykorzystywanie płatniczych kart czipowych chronionych za pomocą numeru PIN rozpowszechniło się na całym świecie w ciągu ostatniej dekady, co nieuchronnie zwróciło uwagę cyberprzestępców. Badacze z Kaspersky Lab monitorujący cyberprzestępczość finansową w Ameryce Łacińskiej odkryli, że szkodliwe oprogramowanie Prilex ewoluowało i potrafi teraz atakować tę technologię.

Szkodliwe oprogramowanie Prilex jest aktywne od 2014 r. Badacze obserwowali jego ewolucję od ataków na bankomaty poprzez ataki na systemy POS projektowane przez brazylijskich producentów, po mające obecnie miejsce wykorzystywanie skradzionych informacji dotyczących kart kredytowych w celu stworzenia funkcjonalnych kart płatniczych. Dzięki nim przestępca może przeprowadzić oszukańcze transakcje w każdym sklepie, zarówno online, jak i tradycyjnym. Badacze po raz pierwszy zidentyfikowali na wolności tego typu pełny zestaw narzędzi do przeprowadzania oszustw. Sklonowana karta kredytowa działa w każdym systemie w Brazylii z powodu błędnej implementacji standardu EMV, która oznacza, że nie wszystkie dane są weryfikowane w procesie zatwierdzania płatności.

Z technicznego punktu widzenia Prilex składa się z trzech komponentów: szkodliwego oprogramowania, które modyfikuje system POS i przechwytuje informacje dotyczące karty kredytowej; serwera wykorzystywanego do zarządzania nielegalnie uzyskanymi informacjami; oraz aplikacji użytkownika, za pomocą której „klient” szkodliwego oprogramowania może przeglądać, klonować i zapisywać dane statystyczne dotyczące kart (np. ile pieniędzy skradziono przy użyciu danej karty). Najistotniejszą funkcją omawianego szkodliwego oprogramowania jest związany z nim model biznesowy, w którym uwzględniane są wszystkie potrzeby szkodliwych użytkowników, w tym potrzeba prostego i przyjaznego interfejsu.

Dowody wskazują, że szkodnik jest rozprzestrzeniany przy użyciu poczty tradycyjnej, za pośrednictwem której potencjalne ofiary są nakłaniane do udzielenia przestępcom dostępu do swojego komputera w celu przeprowadzenia sesji zdalnej pomocy, która jest następnie wykorzystywana do zainstalowania szkodliwego oprogramowania. Jak dotąd większość ofiar to tradycyjne sklepy, takie jak stacje benzynowe, supermarkety oraz typowe sklepy detaliczne – wszystkie zlokalizowane w Brazylii.

Mamy do czynienia z całkowicie nowym szkodliwym oprogramowaniem — takim, które oferuje atakującym wszystko: od interfejsu graficznego po dobrze zaprojektowane moduły, które mogą być wykorzystane w celu stworzenia różnych struktur kart kredytowych. Technologia czipowa oraz numery PIN nadal stanowią stosunkową nowość w niektórych częściach świata, takich jak Stany Zjednoczone, dlatego ludzie mogą nie być świadomi zagrożenia związanego z klonowaniem i wykorzystywaniem kart kredytowych. W Brazylii nowa wersja szkodliwego oprogramowania Prilex wykorzystuje błędną implementację standardów branżowych – co pokazuje, jak ważne jest opracowanie bezpiecznych technologii płatności, które będą odporne również na przyszłe ataki – powiedział Thiago Marques, analityk ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Szczegóły techniczne dotyczące omawianego cyberataku są dostępne na stronie https://r.kaspersky.pl/fABtk

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: