eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Równouprawnienie w pracy: Polska na czele UE

Równouprawnienie w pracy: Polska na czele UE

2018-03-13 12:45

Równouprawnienie w pracy: Polska na czele UE

34 proc. kobiet w kadrze zarządczej polskich firm to kobiety © sebra - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wprawdzie kobiety na najwyższych stanowiskach to w Polsce ciągle jeszcze zjawisko o wiele rzadsze niż mężczyźni na wysokich stołkach, to sytuacja ta zdaje się powoli zmieniać. Ze zrealizowanego przez Grant Thornton badania „Women in Business” wynika, że w naszym kraju jedno na trzy kluczowe stanowiska w firmach zajmują właśnie panie. Co więcej, taki wynik plasuje nas powyżej europejskiej i światowej średniej. Najwyższy udział kobiet w biznesie to domena Azji Południowo-Wschodniej (47 proc. w Filipinach, 43 proc. w Indonezji, 42 proc. w Tajlandii). Na przeciwległym biegunie plasują się Japonia (5 proc.) i Australia (15 proc.).

Przeczytaj także: O równouprawnieniu płci warto rozmawiać nie tylko w Dzień Kobiet

Kobiety na stanowiskach kierowniczych są nad Wisłą już niemal standardem - zaledwie 7 proc. polskich firm nie zdecydowało się na powierzenie im kluczowych funkcji. Taki wynik, jeden z najlepszych na świecie, daje niewątpliwie powody do zadowolenia. Dla porównania, we Francji na wyższych stanowiskach kierowniczych kobiet nie zatrudnia co piąta firma, w Wielkiej Brytanii co czwarta, a w Niemczech co trzecia.

Fakt, że równouprawnienie na polskim rynku pracy ma się całkiem dobrze, nie powinien być jednak sygnałem do spoczęcia na laurach. Zeszłoroczne badania Grant Thornton (opublikowane 8 marca 2017 r.) dowiodły bowiem, że pomimo wysokiego udziału kobiet w ogólnej kategorii wyższej kadry kierowniczej, nadal mało jest w polskich firmach kobiet na najwyższych stanowiskach – prezesem zarządu tylko w 8 proc. przypadków była kobieta.
Choć nadal większość najwyższych stanowisk w polskich firmach zajmują mężczyźni, a nie kobiety, to na tle świata i tak polski biznes wydaje się mocno sfeminizowany – komentuje wyniki raportu Katarzyna Nowaczyk, Dyrektor ds. Potencjału Ludzkiego w Grant Thornton – Możemy być pod tym względem stawiani za wzór dla innych krajów. Kobieta w zarządzie to właściwie norma, tymczasem w Japonii – raczej rzadkość.

Grant Thornton zbadał też, w jaki sposób przedsiębiorcy dbają o zapewnienie równouprawnienia. Najbardziej popularne w polskich firmach są działania mające pomóc kobietom godzić karierę z rolą matki: aż 80 proc. przebadanych firm w Polsce oferuje pracownikom możliwość pracy na część etatu, a 78 proc. umożliwia pracę w elastycznych godzinach pracy. Polscy pracodawcy bardzo rzadko natomiast wprowadzają parytety, rzadko uzależniają bonusy zarządów od wskaźników dotyczących równości płci firmie i rzadko udostępniają publicznie te wskaźniki – wszystkie te trzy narzędzia stosuje tylko 4 proc. pracodawców w Polsce.

fot. mat. prasowe

Udział kobiet w wyższej kadrze zarządzającej (prezes, zarząd, szefowie działów), ze względu na kraj

34 proc. kluczowych stanowisk w polskich firmach zajmują kobiety.


Spytani o to, kto powinien regulować i troszczyć się o równość w biznesie, ponad połowa polskich przedsiębiorców odpowiedziała, że to biznes powinien sam (lub przy minimalnym udziale państwa) dbać o równouprawnienie w firmach. Z kolei najważniejszą dla pracodawców motywacją do dbania o równe traktowanie kobiet i mężczyzn jest chęć przyciągnięcia i utrzymania pracowników. Zdaniem przedsiębiorców to stereotypy na temat ról płciowych są największą barierą dla działania na rzecz równości w miejscu pracy.

fot. mat. prasowe

Jaki był główny powód dla wprowadzenia rozwiązań na rzecz równouprawnienia w Pana/Pani firmie?

W Polsce rozwiązania na rzecz równouprawnienia wprowadzane są głównie by przyciągnąć pracowników.


Kobiety w Polsce są coraz bardziej aktywne zawodowo. Sprzyjają temu rosnące kwalifikacje, dogodne warunki pracy czy rozwiązania instytucjonalne. Największym wyzwaniem z którymi musimy się zmierzyć są stereotypy, wyznaczające społeczny podział ról i związaną z nim presją otoczenia. Ważną rolę w zakresie pokonania barier mogą odegrać same firmy – pracodawcy, kształtujący kulturę organizacji oraz wdrażający rozwiązania na rzecz równości płci – komentuje Jolanta Jackowiak, Partner w Zespole Business Consulting, Grant Thornton.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: