eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak podróżują polscy narciarze - miasto kontra wieś

Jak podróżują polscy narciarze - miasto kontra wieś

2018-03-08 11:25

Jak podróżują polscy narciarze - miasto kontra wieś

Jak podróżują polscy narciarze? © Sergey Novikov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Tegoroczne ferie zimowe odeszły do historii. Nadszedł zatem czas na podsumowania. Rankomat sprawdził, gdzie Polacy najchętniej udawali się tej zimy. Z przeprowadzonej analizy wynika, że mieszkańcy miast odwiedzają zagraniczne ośrodki narciarskie znacznie częściej (66%) niż ci, którzy zamieszkują tereny wiejskie (34%). I to także mieszczuchy są częstszymi gośćmi na stokach Austrii, Szwajcarii czy Włoch. Ich przewaga maleje w przypadku miejscowości zlokalizowanych w pobliży polskiej granicy.

Przeczytaj także: Gdzie spędziliśmy ferie zimowe 2018?

Kierunek wyjazdu – dominują Alpy i ośrodki blisko polskiej granicy


Jeżeli przyjrzeć się preferencjom narciarzy ze względu na ich miejsce zamieszkania, to okaże się, że 66% Polaków szusujących po zagranicznych trasach to mieszkańcy miast, a pozostali to osoby, które zamieszkują wsie.

Duża przewaga Polaków z miast widoczna jest zwłaszcza w krajach alejskich. Miastowi to ponad 2/3 wyjeżdżających do Austrii, 76% odwiedzających Szwajcarię oraz aż 89% narciarzy udających się do USA.

Odsetek wyjeżdżających na Słowację mieszkańców miast stanowi 68%, do Włoch 64%. W krajach położonych bliżej granicy przewaga mieszkańców miast spada. Stanowią 58% wyjeżdżających do Czech i 55% wyjeżdżających do Niemiec.

Mieszkańcy wsi stanowią tylko 36% wyjeżdżających do Włoch, 32% wyjeżdżających na Słowację, 31% wyjeżdżających do Austrii, 24% wyjeżdżających do Szwajcarii i 11% wyjeżdżających do USA.

Długość wyjazdu – podobne wybory w mieście i na wsi


Zarówno narciarze z ośrodków miejskich, jak i obszarów wiejskich najczęściej wyjeżdżają za granicę na okres od 4 do 7 dni. Spośród wszystkich wyjazdów narciarskich mieszkańców miast, 46% stanowią wyjazdy na 4-7 dni. Wśród wyjazdów mieszkańców wsi, wyjazdy na 4-7 dni stanowią 44%.

27% wyjazdów narciarskich z miast stanowią wyjazdy od 8 do 14 dni. Wśród osób zamieszkałych na terenach wiejskich, dłuższy pobyt na stoku stanowi 25% wyjazdów. Osoby z terenów wiejskich częściej niż z miejskich planują wyjazdy do 3 dni (odpowiednio 30% i 26%). Rzadkość z kolei stanowi obecność Polaków w ośrodkach narciarskich powyżej 15 dni. Te wyjazdy stanowią zaledwie 1%, zarówno wśród wyjazdów z miast jak i ze wsi.

fot. mat. prasowe

Narciarze z miast czy wsi?

Mieszkańcy miast stanowią 76% wyjeżdżających do Szwajcarii.


Ubezpieczenie minimalnie droższe dla mieszkańca wsi


W okresie listopad 2017-styczeń 2018 średnia cena ubezpieczenia turystycznego w przypadku wyjazdu na narty za granicę wynosiła 7,19 zł za dzień ochrony dla osoby dorosłej. Nieco więcej za polisę musiał zapłacić mieszkaniec wsi (7,27 zł) niż miasta (7,15 zł), wynika z danych porównywarki ubezpieczeń narciarskich rankomat.pl.

W tym okresie najwięcej kosztowało ubezpieczenie turystyczne za dzień ochrony dla osoby dorosłej w USA (13,7 zł), Szwajcarii (7,90 zł) oraz Austrii (7,63 zł). Nieco mniej we Włoszech (7,32 zł) i na Słowacji (6,73 zł). Najtaniej za polisę płacili narciarze odwiedzający Czechy (6,67 zł) i Niemcy (5,86 zł).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: