eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bad Rabbit. Atakuje nowa epidemia ransomware

Bad Rabbit. Atakuje nowa epidemia ransomware

2017-10-26 12:01

Bad Rabbit. Atakuje nowa epidemia ransomware

Bad Rabbit © fot. mat. prasowe

W 2017 roku byliśmy świadkami już dwóch epidemii szkodliwych programów szyfrujących dane dla okupu (czyli tzw. ransomware) – mowa o głośnych atakach WannaCry oraz ExPetr (lub inaczej Petya albo NotPeyta). Wygląda na to, że mamy do czynienia z trzecim. Nazwa szkodnika to Bad Rabbit, a przynajmniej tak nazywany jest on przez samych atakujących.

Przeczytaj także: Backup uratuje administratora, ale kto sprawdzi backup?

Jeżeli chodzi o ofiary, na chwilę obecną wiadomo o atakach na kilka rosyjskich mediów, w tym Interfax i Fontanka. Pojawiły się także doniesienia o atakach, prawdopodobnie tego samego szkodliwego programu, na lotnisko w Odessie.

Za odszyfrowanie danych atakujący żądają 0,05 bitcoina, czyli równowartość około 280 dolarów przy obecnej wartości tej kryptowaluty.

Szczegóły odnośnie ataku i sposobu rozprzestrzeniania tego szkodliwego programu nie są jeszcze znane. Nie wiadomo także, czy możliwe jest odszyfrowanie danych bez płacenia okupu (zapłacenie go także nie gwarantuje odzyskania informacji). Eksperci z Kaspersky Lab badają nowy atak i będziemy na bieżąco informować o pojawianiu się nowych informacji.

Większość ofiar jest zlokalizowana w Rosji, jednak obserwujemy także ataki na Ukrainie, w Turcji i Niemczech (gdzie są one mniej intensywne). Szkodliwe oprogramowanie rozprzestrzenia się najprawdopodobniej przez zainfekowane strony rosyjskich mediów. Wstępna analiza wskazuje, że mamy do czynienia z atakiem ukierunkowanym na sieci firmowe. Metody zastosowane przez cyberprzestępców przypominają te użyte w ataku ExPetr, ale na chwilę obecną nie możemy potwierdzić powiązania z tym niesławnym szkodliwym programem. Zachęcamy do śledzenia najnowszych doniesień w serwisie Securelist.

Produkty Kaspersky Lab wykrywają ten nowy szkodliwy program jako DangerousObject.Multi.Generic (przy użyciu chmury Kaspersky Security Network – KSN), PDM: Trojan.Win32.Generic (przy użyciu modułu Kontrola systemu) oraz Trojan-Ransom.Win32.Gen.ftl.

fot. mat. prasowe

Bad Rabbit

Bad Rabbit zaatakował m.in. kilka z rosyjskich mediów, w tym Interfax i Fontanka.


Aby nie paść ofiarą ataku Bad Rabbit zalecamy:

Dla użytkowników rozwiązań bezpieczeństwa Kaspersky Lab:


  • Upewnij się, że moduły Kaspersky Security Network oraz Kontrola systemu są aktywne. Funkcje te są domyślnie włączone.

Dla tych, którzy nie korzystają z rozwiązań zabezpieczających firmy Kaspersky Lab:


  • Zablokuj możliwość uruchamiania pików: c:\windows\infpub.dat, C:\Windows\cscc.dat.
  • Wyłącz (jeśli jest to możliwe) korzystanie z systemowej usługi WMI, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodnika w Twojej sieci.

Dla wszystkich użytkowników:Alex Perekalin

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: