eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy nowe technologie rzeczywiście podnoszą produktywność?

Czy nowe technologie rzeczywiście podnoszą produktywność?

2017-09-26 10:27

Czy nowe technologie rzeczywiście podnoszą produktywność?

Planowanie © georgejmclittle - Fotolia.com

Dobra organizacja pracy bez wątpienia podnosi jej produktywność i pozytywnie przekłada się na samopoczucie samego pracownika. Ten ostatni wyposażony jest dziś w wiele narzędzi, które pomagają mu jak najlepiej zapanować nad rozplanowaniem obowiązków. Czy nowe technologie rzeczywiście poprawiają efektywność pracy? Czy może skrupulatne planowanie całego dnia to zwykła strata czasu?

Przeczytaj także: Jak smartfony przeszkadzają w pracy

Przypomnijmy, „produktywność” to ilość dóbr, którą pracownik jest w stanie wytworzyć w danym przedziale czasowym. Jest to jedna z kluczowych sił odpowiedzialnych za wzrost dobrobytu i rozwój gospodarek.

Zgodnie z opracowanym przez OECD raportem, narzędziem, które w sposób najbardziej skuteczny mierzy produktywność, jest wzrost gospodarczy wypracowany przez określoną liczbę godzin. Jeżeli jednak przyjrzeć się wynikom osiąganym przez poszczególne kraje, to szybko zorientujemy się, że ilość godzin przepracowanych przez pracowników niekoniecznie musi przekładać się na wzrost gospodarczy.

Zapracowani, nie zawsze efektywni


- Dane OECD potwierdzają, że Polska jest krajem ludzi pracujących dużo i ciężko, ale dowodzą również, że nasza produktywność ciągle jeszcze pozostawia wiele do życzenia. Na wykresach przedstawionych przez OECD widać nadwyżkę godzin pracy nad wygenerowanym PKB – tłumaczy Michał Gołgowski, dyrektor zarządzający Spring Poland – Z kolei, np. Węgrzy są w stanie wypracować podobny wzrost gospodarczy na godzinę, pracując mniej.

Dane Eurostatu za 2016 rok wskazują, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów Unii Europejskiej, spędzając w pracy 40,7 godziny w tygodniu. W zestawieniu przodują Grecy, którzy spędzają w pracy 42,3 godziny w tygodniu. Na drugim biegunie znajdują się Holendrzy, którzy spędzają w pracy 30,3 godziny, Duńczycy (32,9 godziny) oraz Irlandczycy, którzy pracują 35,9 godziny.

Według danych Banku Światowego, PKB na mieszkańca wynosi w Polsce 12 376 dolarów. Z kolei w znacznie mniej zapracowanej Finlandii wartość ta wynosi 42 405 dolarów, a w Grecji 18 007 dolarów .
- Choć to proste porównanie nie bierze pod uwagę wielu uwarunkowań, takich jak kryzys w Grecji, wskazuje wyraźnie, że nawet codzienna praca ponad siły nie musi przekładać się na produktywność – mówi Michał Gołgowski – Ma to zastosowanie zarówno dla całych gospodarek jak i dla pojedynczych pracowników.

fot. georgejmclittle - Fotolia.com

Planowanie

Obecnie dostępne są dziesiątki narzędzi wspomagających efektywną pracę.


Złodzieje czasu


Obecnie dostępne są dziesiątki narzędzi wspomagających efektywną pracę.
- Narzędzia cyfrowe wspomagają pracę na każdym etapie. Asana jest kultowym programem do zarządzania projektami i pracą zespołu. Pojedynczych użytkowników wspierają takie aplikacje jak Evernote czy todoist, których głównym celem jest tworzenie list rzeczy do zrobienia – wskazuje Michał Gołgowski. - Kluczowe jest jednak nie samo działanie tych aplikacji, a nastawienie użytkownika do nich i do własnych zadań.

Dane Gemius za maj wskazują, że polscy internauci wygenerowali na Facebooku ponad 5,181 mld odsłon. Z portalu korzysta 22,452 mln Polaków, co odpowiada 81,9 proc. polskich użytkowników sieci .
- Inne popularne witryny to najwięksi dostawcy informacji, jak Onet. Każdy pracodawca zdaje sobie sprawę, że ludzie korzystają z tych portali także w pracy – komentuje Michał Gołgowski – Ważne, by być świadomym czasu, który tam spędzają.

Zdaniem eksperta, z punktu widzenia użytkowników przydatne mogą być aplikacje kontrolujące, w jaki sposób spędzany jest czas teoretycznie przeznaczony na pracę,
- Szczególnie interesująca jest aplikacja Rescue Time, która wskazuje użytkownikom na jakich stronach spędzili danego dnia najwięcej czasu. Jeśli po całym dniu „pracy” nic nie jest zrobione, być może warto sprawdzić ile czasu przepadło na Facebooku czy stronach mediów – mówi Michał Gołgowski.

Podkreśla jednak, że cyfrowe narzędzia nie zawsze są dobrą odpowiedzią na uciekający czas.

Dżihad butleriański hipsterów


Zdaniem eksperta, rosnącą złożoność systemów do wspomagania produktywności owocuje swoistym paradoksem prokrastynacji, czyli ciągłego odkładania pracy na później i zajmowania się innymi obowiązkami
- Coraz popularniejszą metodą unikania pracy jest jej skrupulatne planowanie, wpisywanie zadań w niezliczone systemy, ustawianie przypomnień i czytanie artykułów na temat zwiększania własnej produktywności. A właściwa praca nie zostaje nawet rozpoczęta – mówi Michał Gołgowski. - Nie dziwi, że w takiej sytuacji zrodził się nurt oporu grupujący ludzi organizujących sobie pracę bez użycia narzędzi cyfrowych.

Przykładem narzędzia, które wspomaga takie procesy jest tak zwany Hipster PDA, spopularyzowany przez Merlina Manna w odpowiedzi na rosnącą popularność mikrokomputerów typu PDA (popularnie nazywanych palmtopami), w tej chwili niemal całkowicie wypartych przez smartfony. Ma on formę notesu z kartek spiętych dużym spinaczem biurowym. Notatnik tego typu zyskał popularność wśród fanów, opracowanej przez Davida Allena, techniki organizacji czasu o nazwie „Getting Things Done” opartej na porządkowaniu swoich zadań w formie list a następnie wykonywaniu ich po kolei.
- Innym interesującym systemem analogowego planowania pracy jest Bullet Journal. Użytkownicy korzystają z notesów w kropki i w zależności od swoich potrzeb rysują w nich swoje plany na tydzień, miesiąc, rok czy dany dzień – wskazuje Michał Gołgowski – Jeśli mają taką potrzebę, dopisują tam swoje plany obiadów, treningów czy zakupów. W zależności od gustu, użytkownicy mogą bogato zdobić swoje notesy lub trzymać się spartańskiej prostoty – mówi ekspert – Powinno istnieć tylko jedno kryterium wyboru narzędzia, spośród setek dostępnych. Jeśli działa, jest dobre – podsumowuje.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: