eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Niezły wzrost PKB w Europie Środkowej i Wschodniej

Niezły wzrost PKB w Europie Środkowej i Wschodniej

2017-05-23 12:47

Niezły wzrost PKB w Europie Środkowej i Wschodniej

Niezły wzrost PKB w Europie © nanantachoke - Fotolia.com

Polska gospodarka będzie przyspieszać. Nie jesteśmy jednak żadnym ewenementem - szybszy wzrost PKB to scenariusz, który stał się również udziałem innych krajów naszego regionu. Szacunki Euler Hermes wskazują, że w bieżącym roku dynamika PKB naszego kraju osiągnie 3,2 proc. To odrobinę gorszy wynik od tego, który zakłada Bank Światowy (3,3 proc.).
  • Dynamiczny wzrost gospodarczy widoczny jest w przypadku każdego z 11 środkowoeuropejskich członków Unii Europejskiej: po pierwszych trzech miesiącach br. udało mu się osiągnąć +3,9% w ujęciu rocznym (wobec +2,8% po IV kwartale 2016)
  • Liderem regionu okazała się Rumunia. Za tamtejszy wzrost PKB na poziomie +5,6% odpowiada w znacznej mierze silny popyt wewnętrzny wspierany dodatkowo zachętami fiskalnymi
  • W przypadku Polski, Litwy Łotwy i Węgier przemożny wpływ na wzrost PKB w I kwartale miały wyniki wypracowane przez sektor produkcyjny i usługowy, a ponadto w przypadku Polski i Łotwy – również budownictwa

Pierwsze szacunki wskazują, że realna stopa wzrostu PKB w grupie 11 krajów członkowskich UE regionu Europy Środkowej i Wschodniej odzyskała w 1-szym kwartale roku silną dynamikę rozwoju, wzrastając do mniej więcej +3,9% w ujęciu rocznym (z +2,8% w 4-tym kwartale roku 2016). Kluczowy czynnik tego rozwoju stanowi raz jeszcze Rumunia, w której przypadku stopa wzrostu PKB wyniosła w 1-szym kwartale +5,6% w ujęciu rocznym (+5% w 4-tym kwartale), dzięki wciąż wysokiej dynamice wzrostu popytu na rynku krajowym, wspartej zachętami fiskalnymi. Stopa inflacji zasadniczej pozostaje niska (0,6% w ujęciu rocznym w kwietniu) dzięki kolejnym obniżkom stawek podatku VAT, jakie miały miejsce w okresie ostatnich 2 lat. Niemniej jednak, konieczne jest monitorowanie ryzyka przegrzania krajowej gospodarki.

fot. nanantachoke - Fotolia.com

Niezły wzrost PKB w Europie

Dobra dynamika wzrostu PKB Polski w I kwartale br. nie jest zjawiskiem odosobnionym w naszym regionie.


Jeśli chodzi o pozostałe kraje, skorygowana o czynniki sezonowe realna stopa wzrostu PKB wyniosła +4,1% w ujęciu rocznym zarówno w Polsce, jak i na Litwie, a także +3,9% w ujęciu rocznym na Łotwie i +3,7% w ujęciu rocznym na Węgrzech, przede wszystkim dzięki dobrym wynikom w sektorze przemysłowym oraz usługowym, jak również – w przypadku Polski i Łotwy – w branży budownictwa. Silny popyt zewnętrzny, w połączeniu ze wzrostem wydatków gospodarstw domowych, miał kluczowe znaczenie dla osiągnięcia przez Republikę Czeską wzrostu PKB o +2,9% w ujęciu rocznym. W 1-szym kwartale roku, także wzrost PKB Słowacji (+3,1% w ujęciu rocznym) i Bułgarii (+3,4% w ujęciu rocznym) pozostawał solidny, a dane te praktycznie nie uległy zmianie w porównaniu z kwartałem poprzednim. Przewidujemy, że średnia stopa wzrostu PKB w ujęciu całorocznym 11 krajów członkowskich UE regionu Europy Środkowej i Wschodniej wzrośnie w roku 2017 do +3,2% (w porównaniu z +2,9% w roku 2016).

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.