eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Trójmiejski rynek biurowy na fali

Trójmiejski rynek biurowy na fali

2017-09-20 10:52

Trójmiejski rynek biurowy na fali

Biurowiec © Arkadiusz Burcon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sytuacja na trójmiejskim rynku biurowym przedstawia się bardzo korzystnie. W I połowie br. najemcy podpisali umowy na 73 800 mkw. biur, a w budowie pozostaje kolejne 150 300 mkw. nowej przestrzeni. Popyt kształtowany jest w znacznej mierze przez sektor usług dla biznesu, a wskaźnik pustostanów sięga 7,8%, co oznacza, że na terenie Trójmiasta znajdziemy jeszcze około 50 000 mkw. do wynajęcia.

Przeczytaj także: Nieruchomości biurowe w Trójmieście: jest popyt, jest podaż

Trójmiasto to dziś czwarty co do wielkości rynek biurowy naszego kraju, a zarazem czwarta lokalizacja, jeżeli chodzi o ilość inwestycji branży BPO/SSC. I to właśnie reprezentanci tego sektora w głównej mierze odpowiadają za popyt w tym regionie (w minionym roku wygenerowali aż 65% regionie całego zapotrzebowania na trójmiejskie biura). Tak dobry rezultat to przede wszystkim zasługa przedsiębiorstw z kapitałem amerykańskim i polskim, ale swój udział na trójmiejskim rynku biurowym wyraźnie zaznaczają również przedstawiciele krajów nordyckich oraz Niemiec. Dziś 120 usytuowanych na terenie Trójmiasta centrów usług wspólnych daje zatrudnienie przeszło 19 000 pracownikom, co względem minionego roku oznacza wzrost na poziomie 15% - to dobry prognostyk zarówno dla branży usług, jak i deweloperów”, informuje Marcin Faleńczyk, kierujący pracami trójmiejskiego biura JLL.

Popyt


Popyt w Trójmieście nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W I półroczu tego roku wynajęto 73 800 mkw., z czego największe transakcje to odnowienie najmu przez Energa Group na 15 100 mkw.; odnowienie i ekspansja Amazon (łącznie na 7 100 mkw.) w Olivia Business Centre; jak również przednajem Swarovski (6 100 mkw.) w budynku Yoko.
„Łącznie na Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto przypada prawie 80% popytu zarejestrowanego na głównych rynkach regionalnych poza Warszawą. Rynek biurowy jet interesujący przede wszystkim dla nowych inwestorów reprezentujących sektor usług. Dla przykładu, w ostatnich kilkunastu miesiącach w Trójmieście pojawiły się takie firmy z tej branży, jak Eltel Networks, Eurofins Digital Testing, Marine Harvest, FujiFilm, czy Swarovski”, dodaje Marcin Faleńczyk.

Podaż


„W ciągu ostatnich siedmiu lat Trójmiasto podwoiło zasoby powierzchni biurowej osiągając w I półroczu poziom 645 500 mkw. Kolejne 150 300 mkw. pozostaje w budowie. Z naszych prognoz wynika, że w II połowie 2017 roku na trójmiejski rynek biurowy może trafić nawet ponad 90 000 mkw.”, komentuje Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL

fot. mat. prasowe

Największe umowy najmu w Trójmieście, w I półroczu 2017

Największa transakcja to odnowienie najmu przez Energa Group na 15 100 mkw.


Do największych biurowców w budowie należą: Olivia Star, Alchemia III Argon oraz Olivia Seven.

fot. mat. prasowe

Największe umowy najmu w Trójmieście, w I półroczu 2017

Największa transakcja to odnowienie najmu przez Energa Group na 15 100 mkw.


Pustostany i czynsze


Obecnie wskaźnik pustostanów kształtuje się na poziomie 7,8%, co przekłada się na około 50 000 mkw. dostępnej powierzchni biurowej. Warto zauważyć, że jest to znaczący spadek w porównaniu z końcem 2016 r. związany z szybką absorpcją nowo oddawanych projektów.

Czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe w Trójmieście wahają się od 12,75 do 14 euro za mkw. miesięcznie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: