eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy w Polsce I poł. 2017

Rynek biurowy w Polsce I poł. 2017

2017-08-18 10:43

Rynek biurowy w Polsce I poł. 2017

Biurowiec © elxeneize - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Firma doradcza JLL dokonała podsumowania sytuacji na rynkach biurowych w Warszawie i pozostałych największych polskich miastach. Okazuje się, że polski rynek biurowy ma się co najmniej dobrze. Podpisane w I połowie br. umowy najmu opiewały na niemal 723 000 mkw., co jest najwyższym wynikiem, jaki udało się osiągnąć w całej historii. W budowie znajduje się obecnie 1,8 mln mkw. nowych biur, z czego większość (przeszło 1 mln mkw.) na terenach pozawarszawskich.
I połowa br. roku okazała się rekordowa. Popyt, który zanotował polski rynek biurowy, sięgnął historycznej wartości 723 000 mkw., za co odpowiadała zarówno Warszawa (391 400 mkw.), jak i rynki regionalne (331 400 mkw.)
„331 400 mkw. powierzchni biurowych wynajętych na rynkach pozawarszawskich, to najlepszy wynik, jaki udało się osiągnąć w całej historii rynku, a zarazem 24-procentowy wzrost względem analogicznego okresu minionego roku. Można z powodzeniem porównywać go do popytu notowanego na terenie stolicy, co wskazuje dodatkowo na intensywny rozwój i wzrost znaczenia regionalnego rynku biurowego. Warto zaznaczyć, że coraz więcej firm analizuje lokalizacje biurowe poza głównymi aglomeracjami, ze względu na mniejsze nasycenie rynku pracy”, komentuje Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Poza Warszawą popyt w pierwszej połowie roku podzieliły między siebie Kraków, Wrocław i Trójmiasto, osiągając odpowiednio 98 300 mkw., 91 700 mkw. i 73 800 mkw. – łącznie 80% regionalnego zapotrzebowania na powierzchnie biurowe. Tradycyjnie już, duże umowy na nowoczesne powierzchnie biurowe najczęściej zawierały firmy z sektora usług dla biznesu

fot. mat. prasowe

Największe umowy najmu w Polsce w I półroczu 2017

W I półroczu bieżącego roku pozawarszawski rynek biurowy urósł o 188 400 mkw.


Podaż


W I półroczu bieżącego roku pozawarszawski rynek biurowy urósł o 188 400 mkw. W tym samym czasie w Warszawie oddano do użytku 131 400 mkw.

fot. mat. prasowe

Największe budynki biurowe oddane do użytku w Polsce w I półroczu 2017

Największym biurowcem oddanym do użytkowania w I poł. 2017 roku jest Business Garden 3 - 7


„Obecnie w Polsce buduje się ok. 1,8 mln mkw. biur. Aż milion mkw. przypada na główne miasta poza Warszawą – to historycznie najwyższa aktywność deweloperów na rynkach regionalnych. Warto jednak zauważyć, że pomimo tak znacznego poziomu podaży w budowie, wysoka absorpcja powierzchni biurowej przez najemców pozwala na optymistyczną prognozę dotyczącą poziomu wynajmu planowanych inwestycji”, wyjaśnia Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Według analiz JLL, regionalne rynki mogą w II połowie roku urosnąć łącznie o dodatkowych 328 000 mkw., z czego najwięcej przypadnie na Kraków, Trójmiasto i Łódź. Ponadto, ok. 155 000 mkw. trafi na rynek warszawski. Część realizowanych projektów może zostać oddana przez deweloperów dopiero z początkiem 2018 r.
„Spodziewamy się, że Kraków przekroczy poziom 1 mln mkw.zasobów biurowych jeszcze w tym roku, a Wrocław najprawdopodobniej w 2018 ”, dodaje Łukasz Dziedzic.

Powierzchnie niewynajęte i czynsze


Łódź utrzymuje się na pierwszej pozycji pośród miast z najniższym poziomem pustostanów (6%), przed Trójmiastem (7,8%) i Wrocławiem (8,5%). Z kolei najwyższy wskaźnik powierzchni niewynajętej jest w Szczecinie (14,3%), Warszawie (13,9%) i Katowicach (12,7%).

W pierwszym półroczu 2017 r. najwyższe czynsze transakcyjne w Warszawie utrzymywały się na stałym poziomie od 20,5 do 23 euro za mkw. w Centrum i w przedziale 11-16 euro za mkw. poza nim.

Najwyższe stawki transakcyjne poza Warszawą wynoszą 13,9-14,5 euro za mkw. miesięcznie we Wrocławiu, 13,5-14,5 euro za mkw. miesięcznie w Krakowie i 13,6-14,1 euro za mkw. miesięcznie w Poznaniu.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.