eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy w Trójmieście w I poł. 2018 roku

Rynek biurowy w Trójmieście w I poł. 2018 roku

2018-09-09 00:11

Rynek biurowy w Trójmieście w I poł. 2018 roku

Gdańsk © Artur - Fotolia.com

Z najnowszego raportu firmy doradczej Cresa „Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście, I połowa 2018 roku” wynika, że trójmiejska podaż biur bije rekordy. Na przestrzeni ostatnich 5 lat jej średnioroczna dynamika sięgała 9%. Pozycja Trójmiasta, dziś trzeciej pod względem wielkości lokalizacji biurowej w Polsce (nie licząc Warszawy), systematycznie się umacnia.

Przeczytaj także: Rynek biurowy w Trójmieście na kursie wznoszącym

Trójmiejski rynek nieruchomości biurowych po I połowie 2018 r.


Jak czytamy w najnowszym raporcie autorstwa Cresa Polska "Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście, I połowa 2018 roku", w badanym okresie zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście liczyły sobie 747 000 mkw., co względem minionego roku oznacza pokaźny, 15-procentowy wzrost. Dla porównania, w Warszawie sięgnął on około 5%. Największy udział w tegorocznej podaży miał biurowiec Olivia Star (45 700 mkw.). Identycznie jak dzieje się w przypadku innych trójmiejskich biurowców, ten również w dużej części został wynajęty jeszcze przed oddaniem do użytkowania.

I połowa br. przyniosła umowy na jedyne 25 900 mkw., wobec 71 800 mkw. odnotowanych w pierwszych sześciu miesiącach 2017 r. W 56% były to umowy nowe, w 25,5% ekspansje, a w 18,5% renegocjacje.

Absorpcja w pierwszej połowie br. wyniosła aż 56 100 mkw., co oznacza wzrost o 81% wobec analogicznego okresu 2017 roku. Stopa pustostanów w Trójmieście spadła z 7,8% do bardzo niskiego poziomu 6,7% (najniższy wynik w kraju).

fot. Artur - Fotolia.com

Gdańsk

Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wzrosły do 747 000 mkw.


Przyczyny hossy


Wzrost zainteresowania Trójmiastem, a zwłaszcza Gdańskiem, wynikał z kilku obiektywnych, nakładających się na siebie przyczyn. Przede wszystkim oba porty – w Gdyni i w Gdańsku, odnotowały rekordowe wartości przeładunków, a ich potencjał oceniany jest jako znacznie wyższy. Przedsiębiorstwa obsługujące handel morski decydowały się na utworzenie siedzib lub oddziałów w Trójmieście. Oprócz nich o wysokiej klasy biura zabiegały też spółki usługowe, audytowe i w coraz większej skali – sektor IT. Gdańsk ma opinię miasta, w którym warto mieszkać, a posiadanie biura w pobliżu historycznego centrum jest nie tylko prestiżowe, ale też ułatwia przyciągnięcie wykwalifikowanych pracowników. Trójmiasto stało się wreszcie celem dla wielu przedsiębiorstw ze Skandynawii i zachodniej Europy, które chcą mieć tu swoje przedstawicielstwa.
- Miasto coraz skuteczniej korzysta ze swojego zaplecza portowego. Obecnie budowa biur koncentruje się w Gdańsku Oliwie, jednak już od przyszłego roku aktywność deweloperska przeniesie się w inne rejony Gdańska oraz Gdyni. Trójmiasto, tworząc niepowtarzalny klimat oraz lifestyle, przyciąga wiele firm i tworzy doskonałe zaplecze światowych korporacji dla centrów usług wspólnych oraz hub dla branży sektora IT – mówi Bartek Włodarski, Partner, Dyrektor działu Reprezentacji Najemców Biurowych oraz Klientów Korporacyjnych w firmie Cresa Polska.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: