eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek nieruchomości biurowych 2017-2019

Rynek nieruchomości biurowych 2017-2019

2017-07-31 11:30

Rynek nieruchomości biurowych 2017-2019

Biurowiec © Clamo Clamare - Fotolia

Światowy rynek nieruchomości biurowych cieszy się zupełnie bezprecedensową hossą - przekonuje czytelników najnowszy Global Office Forecast autorstwa Cushman & Wakefield. Opracowanie przedstawia przewidywania dla podaży i popytu oraz perspektywy wzrostu czynszów w przeszło setce miast na całym świecie. Prognozy zawarte w raporcie zakładają m.in., że do końca 2019 roku powiększy się on o kolejne - bagatela - 65 mln mkw. nowej powierzchni. To tyle, ile wynosi równowartość zasobów biurowych Waszyngtonu, Dallas, Londynu, Singapuru i Szanghaju.
Jak czytamy w raporcie, najbliższe trzy lata powinny przynieść popyt na poziomie 48 mln mkw. Ze względu jednak na imponującą wręcz podaż, na całym świecie obserwować będziemy rosnące wskaźniki pustostanów. Z tej perspektywy za uprawnione można uznać stwierdzenie, że dziś buduje się po prostu za dużo.

Z drugiej jednak strony dane płynące z rynku wyraźnie pokazują, że najemcy zdecydowanie optują za nowoczesną powierzchnią biurową wysokiej jakości, po macoszemu traktując przestrzenie zlokalizowane w starszych obiektach biurowych klasy B lub C. I tak np., w Stanach Zjednoczonych nowo wybudowane powierzchnie biurowe o najwyższym standardzie odpowiadały za 2/3 łącznej absorpcji od 2012 roku.

W obecnym cyklu deweloperzy dostarczający na rynek nieruchomości biurowych budynki wysokiej jakości mogli liczyć na zwrot z inwestycji nawet tam, gdzie współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Ponadto wzrostowi popytu na nieruchomości biurowe sprzyjają przyspieszenie światowej gospodarki i niskie stopy procentowe.

- Deweloperzy z pewnością wiążą duże nadzieje z nowymi inwestycjami, z których większość koncentruje się w największych miastach świata, gdzie popyt na nowe, lśniące budynki biurowe jest najwyższy. O ile mniej obawiam się o wynajem nowej powierzchni, ponieważ oferowana podaż zaspokaja popyt i oczekiwania najemców, o tyle bardziej obawiam się o skutki obecnej fali podaży dla budynków biurowych niższej klasy – mogą one mieć problemy w rywalizacji o najemców - mówi Kevin Thorpe, główny ekonomista firmy Cushman & Wakefield.

Największy udział we wzroście aktywności deweloperskiej będzie miał region Azji i Pacyfiku (zwłaszcza Chiny), na który przypadnie blisko 60% nowej podaży w ujęciu globalnym. Najwięcej nowej powierzchni powstanie w kilku miastach regionu: w Pekinie, Shenzhen, Szanghaju, Manili i w Bengaluru. Na te pięć rynków przypada obecnie 55% realizowanych inwestycji deweloperskich w Azji i Pacyfiku oraz ponad jedna trzecia w skali światowej. Region ten odnotowuje także najwyższą dynamikę wzrostu popytu na powierzchnie biurowe, przy czym globalnym liderem wzrostu zarówno podaży, jak i popytu będzie Pekin.

Rynki biurowe regionu Ameryki Północnej i Południowej również dynamicznie się rozwijają, ale aktywność budowlana może nieznacznie spowolnić po 2017 r. Niemniej jednak w kolejnych kilku latach w USA, Kanadzie i Ameryce Łacińskiej będzie powstawać więcej powierzchni biurowej, niż rynki te będą w stanie absorbować. Większość nowej podaży koncentruje się wokół największych miast, które często odnotowują najsilniejszy popyt.

Elisabeth Troni, dyrektor działu badań i analiz w regionie EMEA, Cushman & Wakefield, powiedziała:
„W Europie również rośnie liczba obiektów w przygotowaniu, aczkolwiek w wolniejszym tempie niż w innych regionach. W najbliższych dwóch latach niektóre kluczowe rynki biurowe, w tym Paryż, Londyn i Bruksela, znajdą się w najwyższej fazie cyklu aktywności deweloperskiej, ale wskaźniki powierzchni niewynajętej utrzymają się na poziomie niższym niż przed kryzysem.

Terminy ukończenia niektórych projektów mogą ulec zmianie ze względu na ostrożność deweloperów wynikającą z niepewności wokół negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Czynsze za powierzchnie biurowe będą rosły najszybciej w Madrycie, Berlinie i Sztokholmie, a w pierwszej dziesiątce miast, które mogą odnotować dynamiczny wzrost czynszów, znalazły się także Frankfurt, Mediolan i Budapeszt. Równowaga na europejskich rynkach najmu będzie sprzyjać kolejnej fazie cyklu”.

Kamila Wykrota, dyrektor działu doradztwa i analiz rynkowych, Cushman & Wakefield w Polsce dodaje:
„W Warszawie, w odpowiedzi na wysoki popyt na rynku najmu również powstaje lub planowanych jest wiele nowych inwestycji biurowych. W ciągu ostatnich 18 miesięcy oddano do użytku ponad pół miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowej, co stanowi wzrost podaży aż o 10% (z 4,66 mln m kw. na koniec 2015 roku do 5,12 mln m kw. w II kw. 2017 roku). Obecnie w budowie pozostaje ok. 720 tys. m kw., czyli mniej więcej tyle, ile wynosi średnia pięcioletnia. Świadczy to o stabilności stołecznego rynku biurowego i wskazuje na stabilny poziom podaży rocznej w najbliższych trzech latach.”

fot. Clamo Clamare - Fotolia

Biurowiec

Na światowych rynkach nieruchomości biurowych ciągle trwa hossa


Europa – podstawowe informacje


W 2019 roku na drugim i trzecim miejscu rankingu miast świata o najniższym wskaźniku pustostanów znajdą się Berlin (3,1%) i Monachium (3,3%).

W najbliższych trzech latach znacząco wzrośnie liczba nowych inwestycji oddawanych do użytku w Stambule, Londynie, Brukseli, Wiedniu i Dublinie. W 2017 roku najwięcej nowych obiektów ukończonych od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku powstanie w Stambule, Kopenhadze i londyńskim City.

Z drugiej strony w najbliższym czasie zasoby powierzchni biurowej powiększą się o mniej niż 2,5% w Sztokholmie, Amsterdamie i Helsinkach, które mogą odnotować wzrost czynszów i spadek stopy pustostanów.

Budapeszt, Dublin, Kopenhaga i Madryt mogą liczyć na największy wzrost stawek czynszu za powierzchnie biurowe ze względu na działające w tych miastach liczne firmy teleinformatyczne.

Niepewność związana z Brexitem może przyczynić się do zahamowania wzrostu liczby miejsc pracy na stanowiskach biurowych, ale wskaźnik powierzchni niewynajętej w Londynie utrzyma się na poziomie poniżej 5%.

Azja i Pacyfik – podstawowe informacje


Rok 2017 będzie rekordowy dla regionu Azji i Pacyfiku, w którym ukończone zostaną nowe inwestycje o łącznej powierzchni prawie 14 mln m kw. w 25 największych miastach.

W najbliższych trzech latach Pekin będzie wyróżniał się najszybszym tempem wzrostu podaży i popytu w świecie.

Większość rynków w regionie Azji i Pacyfiku stanie się rynkami najemcy, ale ze względu na starzenie się zasobów powierzchni biurowej w miastach takich jak Singapur, Melbourne i Tokio nowe projekty są nadal atrakcyjne dla najemców poszukujących efektywnych rozwiązań i nowoczesnych obiektów.

W 2019 roku najniższy wskaźnik pustostanów w świecie na poziomie 2,4% odnotuje Sydney.

W ostatnich 12 miesiącach do maja 2017 roku największy udział w aktywności na rynku najmu w regionie Azji i Pacyfiku miał sektor bankowy i finansowy. Rośnie również znaczenie firm z sektora co-workingu, na które przypadło w ostatnich 12 miesiącach 10% łącznego wolumenu wynajętej powierzchni biurowej.

Shenzhen i Kanton mogą odnotować dynamiczny wzrost liczby miejsc pracy dzięki rozwojowi sektorów fintech i e-commerce.

W Indiach wprowadzenie od dawna oczekiwanego podatku od towarów i usług oraz innych reform przyczyni się do ożywienia klimatu inwestycyjnego. Spośród wszystkich miast świata czynsze za powierzchnie biurowe będą rosły najszybciej w najbliższych trzech latach w Hajdarabadzie.

Ameryka Północna i Południowa – podstawowe informacje


Pięć najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków pod względem wzrostu liczby miejsc pracy na stanowiskach biurowych w USA w najbliższych trzech latach to Nowy Jork, Dallas, Los Angeles, Atlanta i Chicago. W rankingach wzrostu zatrudnienia awansują także Waszyngton i Phoenix.

Największy awans w rankingach przyrostu miejsc pracy odnotowują Rio de Janeiro i Sao Paulo dzięki wychodzeniu Ameryki Łacińskiej z recesji.

Wśród 5 rynków o najniższym wskaźniku pustostanów w 2019 roku znajdą się przede wszystkich miasta w Kanadzie: Toronto (3,9%), Vancouver (6,3%), Orlando (7,2%), Ottawa (7,3%) i Winnipeg (7,4%).

W USA liderami wzrostu stawek czynszu będą przede wszystkim mniejsze miasta z niedoszacowanym popytem: Seattle (+6,8%), Raleigh Durham (+4,8%), Oakland (+4,2%), Portland (+4,2%) i Chicago (+3,8%).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: