eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Firmowe bezpieczeństwo IT w rękach łowcy zagrożeń

Firmowe bezpieczeństwo IT w rękach łowcy zagrożeń

2017-08-14 09:26

Firmowe bezpieczeństwo IT w rękach łowcy zagrożeń

Łowca zagrożeń © Giulio_Fornasar - Fotolia.com

W strukturach działów specjalizujących się w bezpieczeństwie IT powinni pojawić się łowcy zagrożeń (z ang. threat hunters). To jeden z głównych wniosków zrealizowanego przez McAfee raportu pt. "Disrupting the Disruptors, Art or Science?". Okazuje się np., że wiodący specjaliści w tej dziedzinie są w stanie w 90% przypadków określić przyczynę ataku. Dla porównania, mniej wykwalifikowanym zespołom udaje się to tylko w odniesieniu do co 5 incydentu.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo IT: trendy 2019

Walka z nękającymi firmę cyberprzestępcami to chleb powszedni każdego specjalisty od zabezpieczeń. Praktyka pokazuje, że atakującym niemal zawsze udaje się zaskoczyć swoją ofiarę. Element zaskoczenia można jednak zminimalizować. I w tym m.in. tkwi rola threat huntingu, czyli polowania na zagrożenia.

Najnowsze opracowanie McAfee wyraźnie dowodzi, że zatrudnienie łowcy zagrożeń to właściwy krok w kierunku bezpieczeństwa IT i identyfikacji zagrożeń.
- Co do tego, że branża cyberbezpieczeństwa dojrzewa i za pięć lat będzie wyglądała już zupełnie inaczej niż dziś, nie ma żadnych wątpliwości. Batalia o bezpieczeństwo IT stała się coraz trudniejsza. Według nas przyszłością w walce z cyberprzestępcami jest tworzenie nowych modeli zespołów ds. bezpieczeństwa IT w firmach, tzw. operacyjnych centrów bezpieczeństwa (ang. Security Operation Center, SOC), które oparte będą na interakcji człowiek-maszyna – mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w McAfee Poland. – Dużą rolę w nich będą spełniać właśnie doświadczeni łowcy zagrożeń i zaawansowana technologia, która w naszym przypadku koncentruje się na całym cyklu życia procesu ochrony przed atakiem.

Specjaliści przygotowujący raport McAfee zbadali pracę operacyjnych centrów bezpieczeństwa (SOC) na czterech etapach rozwoju (minimalnym, proceduralnym, innowacyjnym i wiodącym) i doszli do wniosku, że zaawansowane centra poświęcają o 50% więcej czasu na wykrywanie zagrożeń w porównaniu z innymi zespołami.

fot. Giulio_Fornasar - Fotolia.com

Łowca zagrożeń

Łowcy zagrożeń (threat hunters) i nowy typ zespołu ds. bezpieczeństwa są szansą na walkę z cyberprzestępcami.


Łowca zagrożeń


Polowanie na zagrożenia staje się kluczową strategią w cybernetycznej walce. Łowca zostaje częścią zespołu ds. bezpieczeństwa IT i bada zagrożenia, korzystając z różnych wskazówek, śladów, podpowiedzi, hipotez i przede wszystkim bazując na swoim doświadczeniu z wielu lat ścigania cyberprzestępców. Zdobytą podczas wewnętrznego śledztwa wiedzę przekształca na skrypty i reguły – automatyzuje infrastrukturę w obszarze zabezpieczeń i personalizuje technologię.
- Organizacje muszą opracować plan działania ze świadomością, że zostaną zaatakowane przez cyberprzestępców – tłumaczy Raja Patel, wiceprezes i dyrektor generalny Corporate Security Products w McAfee. – Łowcy zagrożeń pozwalają zdobyć przewagę nad hakerami i cyberprzestępcami, ale sukces osiągną tylko wtedy, gdy interakcja człowiek-maszyna, czyli połączenie wiedzy i doświadczenia łowcy zagrożeń z innowacyjną technologią, pozwoli efektywnie wykrywać i eliminować zagrożenia.

Badania pokazują, że tego modelu operacji w zakresie identyfikacji, reagowania i zapobiegania cybernetycznym zagrożeniom wiodące organizacje używają ponad dwa razy częściej w procesie dochodzenia niż organizacje na minimalnym etapie zaawansowania (75% / 31%).

Kluczowe wnioski z raportu

Wyniki


  • 71% operacyjnych centrów bezpieczeństwa (SOC) zamyka dochodzenia w sprawie incydentów szybciej niż w tydzień. 37% potrzebuje na to mniej niż 24 godziny.
  • Wiodący specjaliści w zakresie polowania na zagrożenia są w stanie określić przyczynę ataku w 90% przypadków (u mniej zaawansowanych łowców wykrycie przyczyny ma wskaźnik 20%).
  • W zakresie wykorzystania sandboxingu, usprawnienia przepływu pracy, oszczędności czasu i pieniędzy oraz gromadzenia informacji niedostępnych z innych rozwiązań bardziej zaawansowane operacyjne centra bezpieczeństwa generują o 45% więcej wartości niż centra na minimalnym poziomie rozwoju.

Strategie


  • 68% ankietowanych uważa, że lepsza automatyzacja i usprawnione procedury wykrywania zagrożeń mają kluczowe znaczenie w organizacji.
  • Dojrzalsze operacyjne centra bezpieczeństwa dwa razy częściej automatyzują elementy śledztwa w sprawie przeprowadzonego ataku.
  • Łowcy zagrożeń w rozwiniętych centrach poświęcają o 70% więcej czasu na personalizację narzędzi oraz technik.

Taktyka


  • Łowcy zagrożeń w dojrzałych operacyjnych centrach bezpieczeństwa poświęcają o 50% więcej czasu na swoje kluczowe działanie, czyli polowanie na zagrożenia.
  • Sandboxing jest narzędziem numer 1 dla analityków pierwszej i drugiej linii w operacyjnym centrum bezpieczeństwa, natomiast osoby wyżej w hierarchii w pierwszej kolejności używają zaawansowanego narzędzia do analizy złośliwego oprogramowania oraz rozwiązań typu open source. Inne standardowe narzędzia to SIEM, wykrywanie i reagowanie w punkcie końcowym (Endpoint Detection and Response) oraz analiza zachowania użytkowników.
  • Centra na wyższym poziomie zaawansowania używają sandboxingu dwa razy częściej niż centra na etapie początkowym, namierzając nie tylko te zagrożenia, które trafiają do sieci ukryte w plikach.

Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone wiosną 2017 roku. Ankietę wypełniło 700 pracowników z sektora IT i bezpieczeństwa z różnych krajów, branż i rozmiarów organizacji. Uczestnicy ankiety pracowali dla firm zatrudniających ponad 1000 osób. Respondenci to łowcy zagrożeń pochodzący z Australii, Kanady, Niemiec, Singapuru, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: