eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Emigracja zarobkowa. Młodzi ludzie ciągle na "tak"

Emigracja zarobkowa. Młodzi ludzie ciągle na "tak"

2017-05-23 11:29

Emigracja zarobkowa. Młodzi ludzie ciągle na "tak"

Polacy coraz rzadziej myślą o emigracji © underverse - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Emigracja zarobkowa interesuje obecnie zaledwie co siódmego Polaka. To o 5 p.p. mniej niż wynikało z poprzedniej, opracowanej przed 12 miesiącami edycji badania „Migracje zarobkowe Polaków VI” Work Service. Pewnym zaskoczeniem może wydawać się to, że na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych kierunków emigracyjnych ponownie uplasowała się Wielka Brytania. Niepokoić z kolei może fakt, że emigracja zarobkowa interesuje przede wszystkim młodych ludzi.

Przeczytaj także: Emigracja zarobkowa traci popularność

Najnowsza, szósta już fala raportu „Migracje zarobkowe Polaków” dowodzi, że emigracja zarobkowa jest dziś interesująca dla 13,7% Polaków, a więc dla niemal co dziesiątego (9%) przedstawiciela dorosłej populacji naszego kraju. Dla 29% osób deklarujących chęć wyjazdu najlepszym rozwiązaniem byłby trzymiesięczny wypad. Biorąc pod uwagę okres, w który właśnie wchodzimy, nie jest to nic zaskakującego.
Przed nami sezon na dorywcze prace wakacyjne, które - jak co roku cieszą się wśród Polaków dużą popularnością. Jest to zupełnie zrozumiałe - krótkotrwała emigracja zarobkowa pozwala w szybkim tempie podreperować kieszeń. Stąd też ten bierze się wyższy niż pół roku temu odsetek osób zainteresowanych wyjazdem za granicę. Ważniejszy jest jednak spadek względem analogicznego okresu minionego roku. Te 5 p.p. mniej to w znacznej mierze rezultat coraz lepszej sytuacji na polskim rynku pracy – komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Kto myśli o emigracji?


Najbardziej skłonne do wyjazdu są osoby młode, między 18 a 24 rokiem życia. Stanowią oni 40% wszystkich planujących emigrację. W porównaniu z badaniem sprzed roku to wzrost o 10 p.p. O wyjeździe myślą przede wszystkim ci, którzy nie mają wyższego wykształcenia (84%). Wśród nich najwięcej jest Polaków po szkole średniej - 37%.

Emigracja zarobkowa przekonuje głównie osoby żyjące na wsi oraz w miejscowościach do 100 tysięcy mieszkańców – stanowią 60% wszystkich deklarujących chęć wyjazdu z kraju. Z kolei 59% potencjalnych emigrantów to osoby posiadające zatrudnienie, co dodatkowo uderzy w rynek pracy, który już teraz cierpi na niedobory pracowników. Najwięcej Polaków myślących o opuszczeniu kraju mieszka w północnej jego części.
Co może szczególnie niepokoić to fakt, że dominującą grupą wiekową, która rozważa emigrację zarobkową są osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Czy ich deklaracje zapowiadają ucieczkę przed perspektywą niskich płac, skutkami gorszego wykształcenia czy przed niskim poziomem urbanizacji regionów kraju z których pochodzą? Czy też odzwierciedlają inne, mniej tradycyjne powody decyzji migracyjnych? To ważne pytania jeśli pod uwagę brać będziemy miejsce zamieszkania, wykształcenie i deklarowane dochody potencjalnych emigrantów. Aż 53% z nich zarabia poniżej 2000 zł netto miesięcznie – komentuje Krzysztof Blusz, Wiceprezes Zarządu WiseEuropa.

fot. mat. prasowe

Czy myślisz o emigracji zarobkowej?

Obecnie emigrację zarobkową rozważa niespełna 14% Polaków.


Emigracja zarobkowa - powody i bariery bez zmian


Dlaczego w ogóle interesuje nas emigracja zarobkowa? Wciąż najważniejszym czynnikiem skłaniającym Polaków do emigracji są wyższe zarobki, deklaruje to 70% badanych. Na drugim miejscu jest natomiast wyższy standard życia (40%), który odnotował największy wzrost, aż o 18 p.p. Co ciekawe, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki sprzed pół roku, to Polacy coraz większą uwagę przywiązują do korzystniejszego systemu podatkowego (26%) i bezpieczniejszego położenia geograficznego (15%). Niezmiennie najważniejszym powodem zniechęcającym do wyjazdu z kraju jest przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce (72%). Warto zwrócić uwagę, że aż 35% nie decyduje się na emigrację z powodu atrakcyjnej pracy. Dla 1 na 5 osób istotną barierą jest natomiast nieznajomość języków obcych.

fot. mat. prasowe

Profil potencjalnego emigranta

40% osób rozważających emigrację to Polacy pomiędzy 18 a 24 rokiem życia.


Metodologia badania:
Dane prezentowane w ramach raportu Migracje Zarobkowe Polaków zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut badawczy Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowane w okresie 27 marca-2 kwietnia 2017 r. Badanie zrealizowano na próbie N=662 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Wykluczono z niej: emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Wyniki poddano procedurze ważenia na podstawie struktury zmiennych rekrutacyjnych wg. danych GUS. Dokładność wyników zależy o liczebności analizowanej grupy i odsetka odpowiedzi. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby N=662 to +/-3,88%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: