eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Po usługi w chmurze ustawia się kolejka

Po usługi w chmurze ustawia się kolejka

2017-03-30 10:45

Po usługi w chmurze ustawia się kolejka

Po usługi w chmurze ustawia się kolejka © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Usługi w chmurze wykorzystuje już przeszło 2/3 firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw - wynika ze zrealizowanego przez Onex Group raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?". To oznacza, że w ciągu roku liczba firm, które postawiły na rozwiązania chmurowe wzrosła aż o 16 pp.

Przeczytaj także: Chmura obliczeniowa w polskim e-biznesie: ważna obsługa i bezpieczeństwo

Usługi w chmurze cieszą się nie tylko popularnością, ale i uznaniem. Lwia część (92 proc.) przedsiębiorców przyznaje, że chmura przydaje się w ich codziennej pracy. 9 na 10 ankietowanych korzysta z e-maili w chmurze, 2/3 gromadzi w niej dane, a 58 proc. korzysta z różnego rodzaju komunikatorów. Wprawdzie są to raczej podstawowe narzędzia, ale eksperci Onex Group nie mają wątpliwości, że w najbliższych latach zastosowania doczekają się również bardziej kompleksowe i zaawansowane rozwiązania.
- Usługi w chmurze z roku na rok zyskują coraz wierniejszą rzeszę swoich amatorów. Dowodem na to mogą być m.in. rosnące statystyki sprzedaży takich narzędzi jak Office 365 czy Microsoft Azure. Za ten wzrost popularności odpowiedzialnych jest kilka czynników. Po pierwsze, przedsiębiorcy są w coraz większym stopniu świadomi korzyści, wynikających z korzystania z rozwiązań chmurowych. Po drugie, edukacja w zakresie bezpieczeństwa chmury owocuje większym zaufaniem do tego narzędzia. Po trzecie, globalne trendy pokazują, że już w niedługim czasie przedsiębiorstwa, które w ogóle nie korzystają z chmury, będą miały w świecie biznesu pod górkę. Nasi rodzimi przedsiębiorcy zaczynają zdawać sobie z tego sprawę – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

Po usługi w chmurze ustawia się kolejka

Dwie trzecie firm z sektora MŚP pracuje w chmurze, więcej o 16 pp. niż rok temu.


Coraz więcej „Misiów” stawia na usługi w chmurze


Z badania „Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?” przygotowanego przez Onex Group wynika, że rozwiązania chmurowe zostały wdrożone już w dwóch firmach z sektora MŚP na trzy (67 proc.). Oznacza to, że w większości małych i średnich firm korzysta się nie tylko z e-maila, który jest podstawowym narzędziem chmurowym, ale również z dodatkowych narzędzi, takich jak komunikatory, systemy ułatwiające obieg czy segregowanie dokumentów. W ubiegłorocznej edycji badania odsetek takich firm był mniejszy i wynosił 51 proc.

Co więcej, prawie co drugi przedsiębiorca stawiający na usługi w chmurze twierdzi, że są one niezbędne lub bardzo przydatne w codziennej pracy, a kolejne 44 proc. wskazało, że są przydatne. Odsetek tych, którzy twierdzą, że chmura jest mało przydatna lub nieprzydatna w obu edycjach badania był znikomy i wynosił zaledwie 4 proc.

Poczta najpopularniejszym rozwiązaniem chmurowym


Na podium najbardziej popularnych rozwiązań chmurowych znajduje się poczta elektroniczna, z której korzysta aż 90 proc. przedsiębiorców. W 2016 roku było ich niewiele mniej, bo 86 proc. Na drugim miejscu znajdują się narzędzia umożliwiające gromadzenie danych firmowych, z których korzysta dwie trzecie przedsiębiorców (65 proc.). Podium domykają komunikatory różnego typu, które wykorzystuje 58 proc. firm. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w 2016 roku z komunikatorów korzystało tylko 42 proc. firm. Oznacza to wzrost o aż 16 pp.

To, jakie usługi w chmurze stosuje dane przedsiębiorstwo, w znacznej mierze zależy od jego wielkości. Małe firmy, zatrudniające do 49 osób, częściej przechowują w chmurze dane marketingowe (52 proc. w porównaniu do 41 proc. w średnich firmach zatrudniających od 50 do 249 pracowników). Odwrotna tendencja jest natomiast w przypadku systemów ułatwiających obieg dokumentów – znajdziemy je w 61 proc. średnich firm i tylko w 53 proc. małych firm.
- Wykorzystywane przez polskie firmy narzędzia chmurowe są raczej podstawowe. Często zdarza się tak, że przedsiębiorcy nie tylko nie wykorzystują narzędzi, które są na wyciągnięcie ręki, ale nawet tych, do których mają opłacony dostęp. Czasem wydaje im się to zbyt skomplikowane, a czasem obawiają się o kwestie związane z bezpieczeństwem. W obu jednak przypadkach odpowiedzialność za uświadamianie firm spoczywa na dostawcach. To nasze zadanie, aby prezentować pełen zakres możliwości rozwiązań chmurowych i edukować w zakresie bezpieczeństwa tego narzędzia – mówi Rafał Suchożebrski, dyrektor sprzedaży Onex Group.

Metodologia:
Badanie „Chmura w MŚP 2017. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?” zostało przeprowadzone przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Onex Group na próbie 205 przedsiębiorców z sektora MŚP. Wśród respondentów znaleźli się m.in. administratorzy IT, właściciele firm, specjaliści IT. Badanie zostało zrealizowane za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w lutym 2017 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: