eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Narkotyki i prostytucja wliczone w polski PKB

Narkotyki i prostytucja wliczone w polski PKB

2014-09-29 11:16

Narkotyki i prostytucja wliczone w polski PKB

Do PKB wliczone dochody z prostytucji i handlu narkotykami © VRD - Fotolia.com

W 2013 roku, PKB wzrósł o 1,7 procent, wobec wcześniejszych 1,6 procent – Główny Urząd Statystyczny zmienił metodologię liczenia PKB. Najbardziej kontrowersyjna zmiana to wliczanie w PKB między innymi dochodów z przemytu, prostytucji czy handlu narkotykami.

Przeczytaj także: Półświatek dołoży się do PKB: prostytucja, narkotyki i przemyt

Dzięki prostej korekcie metodologii liczenia PKB, wzrost gospodarczy w ubiegłym roku okazał się być o 0,1 pkt proc. większy niż przy poprzedniej metodzie wyznaczania PKB. Jedna dziesiąta punktu procentowego przekłada się na PKB wyższy o 26,3 miliarda złotych. W efekcie polski PKB w ubiegłym roku osiągnął wartość 1 bln 662 mld 52 mln zł.

Nowe dane zostały wyliczone według nowej metodologii Unii Europejskiej – ESA 2010, która nakazuje między innymi włączenie wydatków na badania i rozwój do inwestycji oraz uwzględnianie w PKB tzw. nielegalnej gospodarki, czyli na przykład przemytu alkoholu i papierosów, prostytucji, dochodów z handlu narkotykami.

W "czarnej strefie" największy udział miała działalność związana z produkcją i handlem narkotykami, której wartość stanowiła około 75 procent i więcej dochodów z całej działalności nielegalnej. Wartość prostytucji w Polsce w 2013 roku GUS oszacował na 654 mln zł, handel narkotykami na 9,8 miliarda, a przemyt papierosów na 2,5 miliarda złotych.

ESA 2010 zapewnia spójność metodologiczną i zakresową opracowań zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i krajowym. Od strony tworzenia PKB zmiana sposobu liczenia nie spowodowała istotnej zmiany wpływu poszczególnych rodzajów działalności na tempo wzrostu gospodarczego. Nie zanotowano znaczących zmian dynamiki PKB w stosunku do opublikowanych przed korektą.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: